TYP: a1

Grenlandia topnieje w oczach

środa, 19 czerwca 2019
Monika Frenkiel

Ostatnio internet obiegło zdjęcie. Bardzo piękne – jest błękit wody, lekkie chmurki na niebie, słońce odbijające się w drobnych falach i piękne psy biegnące przez wodę. Ale gdy sobie uświadomimy, co tak naprawdę jest na tym zdjęciu, budzi ono grozę. Pokazuje bowiem psi zaprzęg na Grenlandii, biegający tam, gdzie zawsze o tej porze roku był śnieg i lód.

 

To niesamowite zdjęcie zrobił pewien Duńczyk,  Steffen Olsen, naukowiec z Duńskiego Instytutu Meteorologicznego. Pan Olsen wykonywał, jak co roku, rutynowe zadania w północno-zachodniej Grenlandii. Naukowiec sprawdzał stan narzędzi pogodowych i oceanograficznych umieszczonych na pokrywie lodowej. I tym razem widok go zaszokował. Po pierwsze nie mógł znaleźć sprzętu oceanograficznego i meteorologicznego umieszczonego w morskim lodzie - dlatego, że lód, na którym były zamontowane urządzenia, przykryły duże ilości wody. Co roku w tym miejscu o tej porze znajduje się biała pokrywa lodu. Tym razem jednak psi zaprzęg biegł w sporej ilości wody.

Zdjęcie wykonane przez Duńczyka dobitnie pokazuje, jak zmiany klimatu wpływają na kolejne rejony naszego świata – tym razem chodzi o Grenlandię, gdzie lód zaczął się topić rekordowo szybko. To rekordowe topnienie zanotowano 13 czerwca – stopniały wtedy 2 mld ton (nie, to nie pomyłka) lodu, a temperatura tego dnia wynosiła 17 stopni Celsjusza, o 5 stopni więcej niż zazwyczaj w tym samym okresie roku. I owszem, lód topi się na Grenlandii co roku, nigdy jeszcze jednak nie zaczynał się topić tak wcześnie i w takiej ilości. Do tej pory, w rekordowych latach 2007, 2010 i 2012 lód zaczynał się topić w czerwcu, w tym roku było to w kwietniu.

Gwałtowne topnienie lodu to przede wszystkim tragedia dla rdzennej ludności Grenlandii, która polega na lodzie podczas transportu, polowań i rybołówstwa. Jednak gwałtowne topnienie lodu ma znaczenie także dla innych krajów. Wiadomo, że przez dwie ostatnie dwie dekady Grenlandia w coraz większym stopniu przyczyniała się do wzrostu poziomu mórz na całym świecie. Z najnowszych badań wynika, że od 1972 roku utrata lodu z samej Grenlandii spowodowała wzrost globalnego poziomu oceanów o 13,7 milimetra.

Badacze określają zjawisko jako "bezprecedensowe".  Szczególnie dużą utratę lodu odnotowano w rejonie mórz Czukockiego i Beauforta. Niestety, im więcej lodu stopnieje na początku lata, tym więcej będzie się go topić w kolejnych tygodniach. Wszystko przez to, że znika biała powłoka śnieżna, która odbija promienie słoneczne i spowalnia cały proces.

 

Tagi: Grenlandia, lód, klimat
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 September

W Southamton wystartowała kolejna (ósma) edycja załogowych regat dookoła świata, tym razem pod nazwą The Volvo Ocean Race Round the World.
niedziela, 23 września 2001
W Łebie zakończył okołoziemski rejs Kapitan Krzysztof Baranowski na s/y "Lady B" (ex "Wojewoda Pomorski"); Kapitan Krzysztof Baranowski stał się tym samym pierwszym Polakiem, który dwukrotnie samotnie okrążył kulę ziemską pod żaglami.
sobota, 23 września 2000
Odbył się chrzest "Daru Przemyśla", na którym Henryk Jaskuła opłynął kulę ziemską w rejsie non stop.
czwartek, 23 września 1976
W Olsztynie powołano do życia oddział Yacht Klubu Polski.
poniedziałek, 23 września 1946
Sejm uchwalił ustawę o budowie portu w Gdyni.
sobota, 23 września 1922