TYP: a1

Dramatyczne skutki ocieplenia klimatu

czwartek, 25 października 2018
Z mediów

Zmieniający się klimat oznacza coraz groźniejsze dla nas skutki. Wzrost temperatur oznacza podniesienie się poziomu wód a to może oznaczać bezpośrednie zagrożenie dla nisko położonych terenów. Ostatnio przekonały się o tym Hawaje, tracąc jedna z wysp – East Island.

 

East Island została praktycznie rzecz biorąc zatopiona – a to za sprawą jednej z najbardziej obfitych powodzi spowodowanych przez huragan Walaka. Huragan nawiedził Hawaje na początku października.

 

East Island wraz z położoną niedaleko Tern Island, również zniszczona przez huragan, były ważną częścią lokalnego ekosystemu. Zamieszkiwały je zagrożone gatunki - foki mniszki i żółwie zielone. Wraz ze zniknięciem wysp zwierzęta te straciły miejsca lęgowe. Jakie jeszcze zniknięcie wysp może przynieść skutki jest wciąż tematem badań naukowców, ale wiadomo, że skutki te są bardzo poważne. Szczególnie, że choć niektóre gatunki są bardzo odporne, to jednak ich zdolności przystosowania się są ograniczone.

 

East Island była małą wyspą o długości jednego kilometra i szerokości 120 metrów i należała do French Frigate Shoals, który jest największym atolem Północno-Zachodnich Wysp Hawajskich. Jak twierdzą specjaliści z uniwersytetu na Hawajach, tego typu przypadków może być znacznie więcej wraz z ocieplaniem się klimatu.

 

Tagi: East Island, Hawaje, wyspa, katastrofa
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 6 lipca

Bruno Peyron na "Orange 2" bije rekord przejścia Atlantyku (2925 Mm w czasie 4 dni, 8 godzin, 23 minuty, 5 sekund).
czwartek, 6 lipca 2006
Francis Joyon bije na trimaranie "IDEC" rekord przejścia Atlantyku z czasem 6 dni, 4 godziny, 1 minuta, 5 sekund (2980 Mm).
środa, 6 lipca 2005
Wyruszył s/y "Generał Zaruski" pod dowództwem Kpt. Andrzeja Rościszewskiego; statek dotarł aż do Hornsundu i Zatoki Białych Niedźwiedzi, do polskiej stacji arktycznej. Rejs zakończył się 31.08.1975 r. w Gdyni.
niedziela, 6 lipca 1975
Z Hamilton na Bermudach wystartował do transatlantyckich regat z metą w Travemunde s/y "Komodor" pod dowództwem Kpt. Tadeusza Siwca; był to pierwszy start polskiego jachtu w regatach oceanicznych.
sobota, 6 lipca 1968
Na Morawach urodził się Richard Konkolski, żeglarz czechosłowacki, dwukrotny uczestnik wokółziemskich regat dookoła świata BOC Challenge.
wtorek, 6 lipca 1943
Zakończył rodzinny rejs dookoła świata na szkunerze "Sunbeam" Thomas Brassey; trasa o długości 37 000 Mm wiodła z Cowes przez Rio de Janeiro, Cieśninę Magellana, Tahiti, Honolulu, Colombo, Kanał Sueski, Gibraltar do Cowes.
piątek, 6 lipca 1877