TYP: a1

Dramatyczne skutki ocieplenia klimatu

czwartek, 25 października 2018
Z mediów

Zmieniający się klimat oznacza coraz groźniejsze dla nas skutki. Wzrost temperatur oznacza podniesienie się poziomu wód a to może oznaczać bezpośrednie zagrożenie dla nisko położonych terenów. Ostatnio przekonały się o tym Hawaje, tracąc jedna z wysp – East Island.

 

East Island została praktycznie rzecz biorąc zatopiona – a to za sprawą jednej z najbardziej obfitych powodzi spowodowanych przez huragan Walaka. Huragan nawiedził Hawaje na początku października.

 

East Island wraz z położoną niedaleko Tern Island, również zniszczona przez huragan, były ważną częścią lokalnego ekosystemu. Zamieszkiwały je zagrożone gatunki - foki mniszki i żółwie zielone. Wraz ze zniknięciem wysp zwierzęta te straciły miejsca lęgowe. Jakie jeszcze zniknięcie wysp może przynieść skutki jest wciąż tematem badań naukowców, ale wiadomo, że skutki te są bardzo poważne. Szczególnie, że choć niektóre gatunki są bardzo odporne, to jednak ich zdolności przystosowania się są ograniczone.

 

East Island była małą wyspą o długości jednego kilometra i szerokości 120 metrów i należała do French Frigate Shoals, który jest największym atolem Północno-Zachodnich Wysp Hawajskich. Jak twierdzą specjaliści z uniwersytetu na Hawajach, tego typu przypadków może być znacznie więcej wraz z ocieplaniem się klimatu.

 

Tagi: East Island, Hawaje, wyspa, katastrofa
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 16 December

Odbył się w Warszawie XXVI sejmik PZŻ, na którym prezesem wybrano wicemarszałka sejmu Andrzeja Benesza.
niedziela, 16 grudnia 1973
Zmarł Jan Wiśniewski, prezes PZŻ w latach 1960-1968, a także były szef sztabu Marynarki Wojennej.
poniedziałek, 16 grudnia 1968
Zmarł w szpitalu portu Dili w portugalskiej części Timoru Alain Gerbault, żeglarz francuski, który jako pierwszy na świecie samotnie opłynął Atlantyk i następnie odbył podróż dookoła świata na jachcie "Firecrest".
wtorek, 16 grudnia 1941