TYP: a1

Dramatyczne skutki ocieplenia klimatu

czwartek, 25 października 2018
Z mediów

Zmieniający się klimat oznacza coraz groźniejsze dla nas skutki. Wzrost temperatur oznacza podniesienie się poziomu wód a to może oznaczać bezpośrednie zagrożenie dla nisko położonych terenów. Ostatnio przekonały się o tym Hawaje, tracąc jedna z wysp – East Island.

 

East Island została praktycznie rzecz biorąc zatopiona – a to za sprawą jednej z najbardziej obfitych powodzi spowodowanych przez huragan Walaka. Huragan nawiedził Hawaje na początku października.

 

East Island wraz z położoną niedaleko Tern Island, również zniszczona przez huragan, były ważną częścią lokalnego ekosystemu. Zamieszkiwały je zagrożone gatunki - foki mniszki i żółwie zielone. Wraz ze zniknięciem wysp zwierzęta te straciły miejsca lęgowe. Jakie jeszcze zniknięcie wysp może przynieść skutki jest wciąż tematem badań naukowców, ale wiadomo, że skutki te są bardzo poważne. Szczególnie, że choć niektóre gatunki są bardzo odporne, to jednak ich zdolności przystosowania się są ograniczone.

 

East Island była małą wyspą o długości jednego kilometra i szerokości 120 metrów i należała do French Frigate Shoals, który jest największym atolem Północno-Zachodnich Wysp Hawajskich. Jak twierdzą specjaliści z uniwersytetu na Hawajach, tego typu przypadków może być znacznie więcej wraz z ocieplaniem się klimatu.

 

Tagi: East Island, Hawaje, wyspa, katastrofa
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 8 May

Odszedł na wieczną wachtę niezwykle zasłużony instruktor ZHP hm. Jan Sauer, bosman, oficer a od 1972 kapitan żaglowca s/y Zawisza Czarny
piątek, 8 maja 2020
W Cannes zwodowano katamaran "Club Med", który następnie pod dowództwem Granta Daltona wygrał regaty The Races.
poniedziałek, 8 maja 2000
Giovanni Soldini na "Fila" wygrywa 4 edycję regat Around Alone jako pierwszy nie Francuz.
piątek, 8 maja 1998