TYP: a1

"Georg Stage" zawija do Szczecina

piątek, 8 października 2010
Weronika Morys
Georg StageŻaglowiec szkoleniowy Georg Stage, należący do fundacji The Georg Stage Memorial, zawinie dzisiaj do portu w Szczecinie, w ramach programu szkoleniowego dla przyszłych oficerów floty. The Georg Stage Memorial Foundation została założona przez Frederika Staga, dla upamiętnienia jego zmarłego syna. Celem fundacji jest przekazywanie praktycznej wiedzy młodym adeptom żeglarstwa.

Trójmasztową fregatę "Georg Stage" zbudowano w 1934 roku w stoczni Frederikhavn w Danii. Jacht ma stalowy kadłub, mierzy 54 metry, jest szeroki na 8 metrów, a wysokość jego masztów sięga 30 metrów. Jest drugim statkiem o tej nazwie. Pierwszy, zbudowany w 1882 roku, zatonął na początku XX wieku, staranowany przez brytyjski frachtowiec.

Georg Stage służy przede wszystkim jako statek szkolny. Każdego roku pokład jednostki opuszczają 63 osoby wyszkolone w zawodzie młodszego marynarza. Na żaglowcu mogą  zdobyć różne specjalizacje (np. asystent statku czy wachtowy) oraz doświadczenie dotyczące pracy w kuchni okrętowej. Rejs na statku to świetna okazja do poznania swoich silnych i słabych stron oraz nauczenia się odpowiedzialności za siebie i innych. Co roku w 5-miesięcznym rejsie w rejonie Bałtyku lub Morza Śródziemnego biorą udział studenci w wieku od 17 do 22 lat.

Żaglowiec opuści Szczecin 10 października, a 18 października powróci do Kopenhagi. Pokład można zwiedzać 8 października w godzinach 18:00 - 20:00 oraz 9 października w godzinach 14:00 - 16:00, 18:00 - 20:00.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 May

Zginął Kapitan Zbigniew Werpechowski; wypłynął w swój ostatni rejs na s/y "Wanda", w czasie trudnych warunków pogodowych, na Głębi Bornholmskiej wypadł za burtę, a poszukiwania nie przyniosły rezultatu.
piątek, 23 maja 1975
Z afrykańskiego portu Safi wystartowała trzcinowa tratwa "Ra" pod dowództwem Thora Heyerdahla z zamiarem przepłyniecia Atlantyku, w celu potwierdzenia tezy, że na takich łodziach możliwa była migracja ludów w dawnych czasach. Niestety załoga musiała opuśc
piątek, 23 maja 1969
Do II Transatlantyckich Regat Samotnych Żeglarzy wystartowało 15 zawodników. Regaty wygrał Eric Tabarly na s/y "Pen Duick II" (czas zwycięzcy to 27 dni, 3 godziny i 56 minut).
sobota, 23 maja 1964
"Team New Zealand" wygrywa z "Desdafio Espanol" piąty wyścig w półfinale Louis Vuitton Cup w Walencji i awansuje do finału rywalizacji.
środa, 23 maja 2007
Statek szkolny "Lwów" wyrusza z Gdańska w pierwszy oceaniczny rejs.
środa, 23 maja 1923
Na Madagaskarze ginie Maurycy Beniowski, polski żołnierz i żeglarz; zesłany na Kamczatkę uprowadził statek żeglując na południe Azji, skąd w imieniu Francji dokonuje podboju Madagaskaru i zostaje jego władcą. Zmuszony do powrotu do Europy, następnie wyjec
wtorek, 23 maja 1786