TYP: a1

Gdańsk jednym z „6 Cudów Bałtyku”

niedziela, 11 listopada 2012
Informacja prasowa
Gdańsk został jednym z sześciu zwycięzców międzynarodowego konkursu "6 Cudów Bałtyku" („6 Baltic Sea Wonders”). Do rywalizacji zgłoszono 65 miejsc i obiektów z regionu Morza Bałtyckiego. Po trzech etapach internetowego głosowania wyłoniono zwycięzców, wśród których znalazł się Gdańsk jako wyjątkowe „miasto pamięci i wolności”.

Konkurs zorganizowano w ramach projektu, którego celem jest promocja potencjałów dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego regionu bałtyckiego – obiektów o znaczeniu historycznym, atrakcji przyrodniczych czy centrów miast, które są fundamentem rozwoju zrównoważonej turystyki w tym obszarze. Konkurencja była duża: 10 państw, 65 nominowanych propozycji (w tym 12 z Polski) i zaledwie 6 możliwych zwycięzców. Gdańsk rywalizował z tak znanymi i cenionymi turystycznie miejscami, jak historyczne centrum Sankt Petersburga, twierdza Narva, hanzeatyckie śródmieście Lubeki czy mur berliński, a także starówka Krakowa, kopalnia soli w Wieliczce, Zamek Krzyżacki w Malborku czy sopockie molo. Jedynym krajowym zwycięzcą poza Gdańskiem jest Kraina Wielkich Jezior Mazurskich.

Uroczyste ogłoszenie wyników odbyło się 8 listopada w Sopocie podczas konferencji BTC (Baltic Sea Tourism Commission). Anna Zbierska, Dyrektor Biura Prezydenta ds. Promocji Miasta, odbierając w imieniu Gdańska zwycięski dyplom podkreśliła, że jest to niezwykle cenne i ważne wyróżnienie, gdyż w głosowaniu wzięli udział sami mieszkańcy nadbałtyckich państw, a wygrana jest dowodem silnej marki naszego miasta jako turystycznego magnesu i lidera w regionie.

Magdalena Kuczyńska
Biuro Prasowe
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 18 June

"Club Med" bije rekord trasy Kadyks - San Salvador z wynikiem 10 dni, 14 godzin, 54 minuty, 43 sekundy (15,3 w). Poprzedni rekord należał do katamarana "Jet Services V" Serge Madeca.
niedziela, 18 czerwca 2000
rozpoczęły się 6. etapowe regaty, w których startowało 81 jachtów, 163 żeglarzy. W klasie Finn wygrał Czesław Marchaj, a sędzią regat był Bolesław Kowalski.
piątek, 18 czerwca 1954
Na łodzi o długości 9 m nazwanej "Great Western" amerykański rybak Howard Blackburn, wcześniej pozbawiony palców u rąk, wyruszył w samotny rejs z Gloucester w Stanach Zjednoczonych; dotarł do Gloucester w Anglii po 61 dniach żeglugi.
niedziela, 18 czerwca 1899