TYP: a1

Gdańsk jednym z „6 Cudów Bałtyku”

niedziela, 11 listopada 2012
Informacja prasowa
Gdańsk został jednym z sześciu zwycięzców międzynarodowego konkursu "6 Cudów Bałtyku" („6 Baltic Sea Wonders”). Do rywalizacji zgłoszono 65 miejsc i obiektów z regionu Morza Bałtyckiego. Po trzech etapach internetowego głosowania wyłoniono zwycięzców, wśród których znalazł się Gdańsk jako wyjątkowe „miasto pamięci i wolności”.

Konkurs zorganizowano w ramach projektu, którego celem jest promocja potencjałów dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego regionu bałtyckiego – obiektów o znaczeniu historycznym, atrakcji przyrodniczych czy centrów miast, które są fundamentem rozwoju zrównoważonej turystyki w tym obszarze. Konkurencja była duża: 10 państw, 65 nominowanych propozycji (w tym 12 z Polski) i zaledwie 6 możliwych zwycięzców. Gdańsk rywalizował z tak znanymi i cenionymi turystycznie miejscami, jak historyczne centrum Sankt Petersburga, twierdza Narva, hanzeatyckie śródmieście Lubeki czy mur berliński, a także starówka Krakowa, kopalnia soli w Wieliczce, Zamek Krzyżacki w Malborku czy sopockie molo. Jedynym krajowym zwycięzcą poza Gdańskiem jest Kraina Wielkich Jezior Mazurskich.

Uroczyste ogłoszenie wyników odbyło się 8 listopada w Sopocie podczas konferencji BTC (Baltic Sea Tourism Commission). Anna Zbierska, Dyrektor Biura Prezydenta ds. Promocji Miasta, odbierając w imieniu Gdańska zwycięski dyplom podkreśliła, że jest to niezwykle cenne i ważne wyróżnienie, gdyż w głosowaniu wzięli udział sami mieszkańcy nadbałtyckich państw, a wygrana jest dowodem silnej marki naszego miasta jako turystycznego magnesu i lidera w regionie.

Magdalena Kuczyńska
Biuro Prasowe
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 27 kwietnia

Na "Down Star" zakończył rejs dookoła świata George Fairle.
wtorek, 27 kwietnia 1965
Odbył się w Warszawie Zjazd Delegatów YKP; zjazdowi przewodniczył Ludwik Szwykowski, jeden z założycieli YKP. Na zjeździe wybrano nowy zarząd z prezesem Bronisławem Barylskim na czele.
niedziela, 27 kwietnia 1947
W Warszawie umiera Antoni Dobrowolski (urodzony w 1872 r.) profesor, geograf, uczestnik wyprawy arktycznej na belgijskim żaglowcu "Belgica", przyczynił się do powstania pierwszej polskiej stacji artycznej na Wyspie Niedźwiedziej.
wtorek, 27 kwietnia 1954
Urodził się Samuel Morse, twórca alfabetu Morse'a.
środa, 27 kwietnia 1791
Na Filipinach w walce z tubylcami ginie Ferdynand Magellan.
sobota, 27 kwietnia 1521