TYP: a1

Emirates Team New Zealand zwycięża w 36. Regatach o Puchar Ameryki

środa, 24 marca 2021
Anna Ciężadło

Czy było to wielką niespodzianką? Niespecjalnie - warto przypomnieć, że jest to już ich czwarty triumf w Pucharze Ameryki. Wcześniej zespół zwyciężał w 1995, 2000 oraz 2017 roku. Mimo to należy przyznać, że rywalizacja była zacięta. Ostatecznie zakończyła się wynikiem 7-3. 

Wyjątkowe zawody

W zasadzie każde regaty tej klasy można uznać za niezwykłe. Startujące w nich drużyny to nie tylko świetni żeglarze i sportowcy, ale też ludzie wyposażeni w najnowsze rozwiązania technologiczne poparte latami prób, doświadczeń i obliczeń. Podczas wyścigu można było pooglądać w praktyce różne ciekawe patenty, jak np. sztywny dwupłatowy grot z półlistwami. W tegorocznej edycji Regat o Puchar Ameryki prym wiodły jednak hydroskrzydła o kształcie litery T. Umiejscowienie ich na obu burtach sprawia, że jachty nie tyle płyną, ile – jak na uskrzydlone obiekty przystało – niemal latają.

Po co komu „Stary Dzbanek”?

Warto przypomnieć, że Regaty o Puchar Ameryki, zwany pieszczotliwie „Starym Dzbankiem” rozgrywane są od 1851 roku. Nagrodą dla zwycięskiej drużyny jest ważący około 3 kilogramów, przechodni puchar. Nazwa „Puchar Ameryki” wywodzi się od szkunera „America”, który wygrał pierwsze regaty wokół wyspy Wight rozegrane 22 sierpnia 1851 r.

Mimo żartobliwego przezwiska Stary Dzbanek jest swoistym Świętym Graalem, a zarazem najstarszym sportowym trofeum przyznawanym w żeglarstwie pełnomorskim. Zdobycie Dzbanka (i to po raz czwarty) jest dla Emirates Team New Zealand potwierdzeniem ich niesłabnącej klasy i umiejętności.

Wątki szpiegowskie

Co ciekawe, niemal od samego początku swojej historii Regaty o Puchar Ameryki rozgrywane są w cieniu rozmaitych afer szpiegowskich oraz bardziej lub mniej udanych prób inwigilacji przeciwników. Teraz gdy mamy XXI wiek i technologia poszła jeszcze mocniej do przodu, wątki związane z domniemanymi kradzieżami rozwiązań technologicznych od przeciwników przybrały jeszcze na sile, a przy okazji doprawione zostały pomówieniami o nieprawidłowości finansowe.

Pozostaje mieć nadzieję, że mimo wszystko sportowa rywalizacja zwycięży, a Regaty zostaną zapamiętane jako wspaniałe widowisko sportowe, a nie arena (nie zawsze uczciwej) walki. Serdecznie gratulujemy Emirates Team New Zealand i... czekamy na piąte z rzędu zwycięstwo.

Tagi: Puchar Ameryki, Stary Dzbanek, zwycięstwo, regaty
TYP: a3
0 0
Komentarze