TYP: a1

Drewniany wrak na plaży pod Łebą

poniedziałek, 20 grudnia 2010
Weronika Morys
Fot. Straż Graniczna
Fot. Straż GranicznaKilka dni temu 5,5 km na wschód od Łeby patrol Straży Granicznej odkrył wrak statku. Wrak był przykryty piaskiem, który wypłukały sztormowe fale. Badania drewnianej jednostki zostały zaplanowane na początek stycznia 2011 roku, a na wiosnę jej wydobycie.

Z jednostki o długości 50 m i szerokości 4-5 m zachowały się jedynie fragmenty burt i pokładu. Według Iwony Pomian, kierownika działu badań podwodnych Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku, wrak jest znany archeologom od lat 90. i był już wstępnie dokumentowany. Kiedy wrak był częściowo przykryty przez morze archeolodzy z Centralnego Muzeum Morskiego uznali, że jest to XIX-wieczny kuter rybacki. Obecnie odsłonięte szczątki wskazują, że może to być jednostka innego typu. Z informacji jakie otrzymała PAP wynika, że może to być wykonany z sosny syberyjskiej wrak barki do przewozu drewna z okresu międzywojennego.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 22 June

Na tratwie wykonanej z siedmiu pni "Les Sept Petites Soeurs" z Callao w Peru wyruszył William Willis; rejs zakończył w Pago Pago na Samoa.
wtorek, 22 czerwca 1954
Na pokladzie "Lwowa" rozpoczynają się prace nad pierwszym polskim filmem o tematyce morskiej "Zew Morza".
środa, 22 czerwca 1927
Urodził się Zbigniew Chodnikiewicz, jeden z najbardziej znanych szkoleniowców polskich.
niedziela, 22 czerwca 1924