TYP: a1

Dobro zwyciężyło: kapitan Lasota uniewinniony

sobota, 20 marca 2021
Anna Ciężadło

W ubiegły czwartek (18 marca) pisaliśmy o wznowieniu procesu polskiego kapitana oskarżonego o przemyt znacznej ilości narkotyków. Obiecaliśmy informować Was o postępach tej sprawy na bieżąco. Dzisiaj mamy przyjemność przekazać Wam doskonałą wiadomość – kilkanaście godzin temu kapitan został uznany za niewinnego.

Doczekał się...

Po licznych odroczeniach i trwających w nieskończoność perypetiach („bo covid”) doszło w końcu do wznowienia procesu kapitana Lasoty. Podczas rozprawy przesłuchiwani byli między innymi eksperci od międzynarodowego prawa morskiego. Zdaniem biegłych, że kapitan Lasota po odnalezieniu narkotyków w ładowni prowadzonego przez siebie statku UBC Savannah zachował się zgodnie z procedurą.

Natychmiast przerwał rozładunek, zamknął ładownię oraz wezwał na miejsce lokalną policję. Mimo to został uznany za podejrzanego i aresztowany. Spędził w koszmarnych warunkach ponad rok, śpiąc na gołym betonie, przebywając w przepełnionej placówce o zaostrzonym rygorze i nie otrzymując niezbędnych leków nasercowych.

Podczas rozprawy na rzecz kapitana przemawiał m.in. polski konsul w Meksyku. Brał on udział w rozprawie w charakterze obserwatora, jednak mógł wygłosić jedną z tzw. mów końcowych.

Wyrok: niewinny

Ostatecznie sąd uznał kapitana Lasotę za niewinnego. Wyrok zapadł wczoraj. Miło wiedzieć, że sprawiedliwości stało się zadość. Nadal jednak nie możemy wyjść z podziwu, że trwało to tak długo (historia zaczęła się we wrześniu 2019 roku). 

Prezydent Polski napisał na swoim Twitterze: „Dobre wieści z Meksyku. Kapitan A. Lasota, którego oskarżono o przemyt, został właśnie oczyszczony z zarzutów. Może opuścić areszt. Działamy, aby jak najszybciej mógł wrócić do Polski. Konsul jest na miejscu, wspierał kapitana podczas całego procesu. Podziękowania dla @MSZ_RP!".

Warto przypomnieć, że kapitanowi groziła bardzo surowa kara: prokurator domagał się pozbawienia wolności na okres nie krótszy, niż 10 lat, a do tego wysokiej grzywny oraz zawieszenia praw obywatelskich na czas odbywania wyroku.

Tagi: Meksyk, narkotyki, przemyt, kapitan, wyrok, Lasota
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 18 April

Zmarł Jerzy Szałajko, jeden z nestorów szczecińskiego żeglarstwa i JK AZS
środa, 18 kwietnia 2018
Z Gdyni w wokółziemski rejs wypływa "Iskra II" dowodzona przez Czesława Dyrcza.
wtorek, 18 kwietnia 1995
W Auckland urodził się Dean Barker, skipper "Emirates Team New Zealand".
środa, 18 kwietnia 1973
Zmarł Thor Heyerdahl, który zyskał światową sławę w 1947 r. dzięki trwającej 101 dni podróży z Ameryki Południowej do Polinezji na tratwie "Kon-Tiki" wykonanej na wzór tratw Inków. Później żeglował na tratwach trzcinowych "Ra", "Ra II", "Tygrys".
czwartek, 18 kwietnia 2002