TYP: a1

Dobro zwyciężyło: kapitan Lasota uniewinniony

sobota, 20 marca 2021
Anna Ciężadło

W ubiegły czwartek (18 marca) pisaliśmy o wznowieniu procesu polskiego kapitana oskarżonego o przemyt znacznej ilości narkotyków. Obiecaliśmy informować Was o postępach tej sprawy na bieżąco. Dzisiaj mamy przyjemność przekazać Wam doskonałą wiadomość – kilkanaście godzin temu kapitan został uznany za niewinnego.

Doczekał się...

Po licznych odroczeniach i trwających w nieskończoność perypetiach („bo covid”) doszło w końcu do wznowienia procesu kapitana Lasoty. Podczas rozprawy przesłuchiwani byli między innymi eksperci od międzynarodowego prawa morskiego. Zdaniem biegłych, że kapitan Lasota po odnalezieniu narkotyków w ładowni prowadzonego przez siebie statku UBC Savannah zachował się zgodnie z procedurą.

Natychmiast przerwał rozładunek, zamknął ładownię oraz wezwał na miejsce lokalną policję. Mimo to został uznany za podejrzanego i aresztowany. Spędził w koszmarnych warunkach ponad rok, śpiąc na gołym betonie, przebywając w przepełnionej placówce o zaostrzonym rygorze i nie otrzymując niezbędnych leków nasercowych.

Podczas rozprawy na rzecz kapitana przemawiał m.in. polski konsul w Meksyku. Brał on udział w rozprawie w charakterze obserwatora, jednak mógł wygłosić jedną z tzw. mów końcowych.

Wyrok: niewinny

Ostatecznie sąd uznał kapitana Lasotę za niewinnego. Wyrok zapadł wczoraj. Miło wiedzieć, że sprawiedliwości stało się zadość. Nadal jednak nie możemy wyjść z podziwu, że trwało to tak długo (historia zaczęła się we wrześniu 2019 roku). 

Prezydent Polski napisał na swoim Twitterze: „Dobre wieści z Meksyku. Kapitan A. Lasota, którego oskarżono o przemyt, został właśnie oczyszczony z zarzutów. Może opuścić areszt. Działamy, aby jak najszybciej mógł wrócić do Polski. Konsul jest na miejscu, wspierał kapitana podczas całego procesu. Podziękowania dla @MSZ_RP!".

Warto przypomnieć, że kapitanowi groziła bardzo surowa kara: prokurator domagał się pozbawienia wolności na okres nie krótszy, niż 10 lat, a do tego wysokiej grzywny oraz zawieszenia praw obywatelskich na czas odbywania wyroku.

Tagi: Meksyk, narkotyki, przemyt, kapitan, wyrok, Lasota
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 26 March

Na "Pogorii" rozpoczęła się tygodniowa I Ogólnopolska Konferencja na temat "Problemy Naukowo-Techniczne w Wyczynowym Sporcie Żeglarskim". Inicjatorami i organizatorami tej i następnych, corocznych takich konferencji są prof. Zbigniew Dąbrowski i dr Wojcie
piątek, 26 marca 2004
Zmarł w wieku 76 lat Kazimierz Petrusewicz, prezes Polskiego Związku Żeglarskiego w latach 1946-1949.
piątek, 26 marca 1982
S/y "Konstanty Maciejewicz" z Kpt. Tomaszem Zydlerem opłynął Horn z Atlantyku na Ocean Spokojny.
poniedziałek, 26 marca 1973
Do Portsmouth dopływa "Flyer" Cornelisa von Rietschotena wygrywając 3 edycję Whitbread Race.
piątek, 26 marca 1982
Z Brisbane do Londynu dopływa sławny kliper "Cutty Sark" w swym ostatnim rejsie pod brytyjską banderą; później stał się muzeum w Portsmouth, aby w 2007 r. ulec częściowemu spaleniu podczas prac renowacyjnych.
wtorek, 26 marca 1895