TYP: a1

Dobro zwyciężyło: kapitan Lasota uniewinniony

sobota, 20 marca 2021
Anna Ciężadło

W ubiegły czwartek (18 marca) pisaliśmy o wznowieniu procesu polskiego kapitana oskarżonego o przemyt znacznej ilości narkotyków. Obiecaliśmy informować Was o postępach tej sprawy na bieżąco. Dzisiaj mamy przyjemność przekazać Wam doskonałą wiadomość – kilkanaście godzin temu kapitan został uznany za niewinnego.

Doczekał się...

Po licznych odroczeniach i trwających w nieskończoność perypetiach („bo covid”) doszło w końcu do wznowienia procesu kapitana Lasoty. Podczas rozprawy przesłuchiwani byli między innymi eksperci od międzynarodowego prawa morskiego. Zdaniem biegłych, że kapitan Lasota po odnalezieniu narkotyków w ładowni prowadzonego przez siebie statku UBC Savannah zachował się zgodnie z procedurą.

Natychmiast przerwał rozładunek, zamknął ładownię oraz wezwał na miejsce lokalną policję. Mimo to został uznany za podejrzanego i aresztowany. Spędził w koszmarnych warunkach ponad rok, śpiąc na gołym betonie, przebywając w przepełnionej placówce o zaostrzonym rygorze i nie otrzymując niezbędnych leków nasercowych.

Podczas rozprawy na rzecz kapitana przemawiał m.in. polski konsul w Meksyku. Brał on udział w rozprawie w charakterze obserwatora, jednak mógł wygłosić jedną z tzw. mów końcowych.

Wyrok: niewinny

Ostatecznie sąd uznał kapitana Lasotę za niewinnego. Wyrok zapadł wczoraj. Miło wiedzieć, że sprawiedliwości stało się zadość. Nadal jednak nie możemy wyjść z podziwu, że trwało to tak długo (historia zaczęła się we wrześniu 2019 roku). 

Prezydent Polski napisał na swoim Twitterze: „Dobre wieści z Meksyku. Kapitan A. Lasota, którego oskarżono o przemyt, został właśnie oczyszczony z zarzutów. Może opuścić areszt. Działamy, aby jak najszybciej mógł wrócić do Polski. Konsul jest na miejscu, wspierał kapitana podczas całego procesu. Podziękowania dla @MSZ_RP!".

Warto przypomnieć, że kapitanowi groziła bardzo surowa kara: prokurator domagał się pozbawienia wolności na okres nie krótszy, niż 10 lat, a do tego wysokiej grzywny oraz zawieszenia praw obywatelskich na czas odbywania wyroku.

Tagi: Meksyk, narkotyki, przemyt, kapitan, wyrok, Lasota
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 24 June

W Gdańsku inauguruje działalność Narodowe Centrum Żeglarstwa; inicjatorem budowy i jego dyrektorem jest Krzysztof Zawalski, pracownik gdańskiej AWFiS.
niedziela, 24 czerwca 2007
Z Sankt Petersburga w rejs dookoła świata wypłynął "Kruzensztern".
piątek, 24 czerwca 2005
W Londynie powstaje Yacht Klub Polski.
czwartek, 24 czerwca 1982
W San Francisco po 406 dniach żeglugi żakończył samotny wokółziemski rejs na "Nord IV" Kpt. Andrzej Urbańczyk.
środa, 24 czerwca 1981
Rozpoczął rejs s/y "Magnolia" pod dowództwem Zdzisława Paski; żeglarze dotarli do Archangielska; powrót do Świnoujścia nastąpił 26.08.1975 r.
wtorek, 24 czerwca 1975
W Szczecinie zakończył wokółziemski rejs "Polonez" z Kpt. Krzysztofem Baranowskim na pokładzie. "Polonez" po starcie w regatach OSTAR wypłynął z Newport w rejs dookoła świata trasą wokół trzech przylądków. Po drodze Kapitan Krzysztof Baranowski opłynął Ho
niedziela, 24 czerwca 1973
W Głuszynie pod Poznaniem urodził się Paweł Edmund Strzelecki (zm. w 1873 r.), geograf, geolog i podróżnik, m.in. członek Royal Society w Londynie. Prowadził badania geologiczne w Appalachach, na Florydzie, w Meksyku, Brazylii, Urugwaju, Chile, na wyspach
sobota, 24 czerwca 1797