TYP: a1

Dobro zwyciężyło: kapitan Lasota uniewinniony

sobota, 20 marca 2021
Anna Ciężadło

W ubiegły czwartek (18 marca) pisaliśmy o wznowieniu procesu polskiego kapitana oskarżonego o przemyt znacznej ilości narkotyków. Obiecaliśmy informować Was o postępach tej sprawy na bieżąco. Dzisiaj mamy przyjemność przekazać Wam doskonałą wiadomość – kilkanaście godzin temu kapitan został uznany za niewinnego.

Doczekał się...

Po licznych odroczeniach i trwających w nieskończoność perypetiach („bo covid”) doszło w końcu do wznowienia procesu kapitana Lasoty. Podczas rozprawy przesłuchiwani byli między innymi eksperci od międzynarodowego prawa morskiego. Zdaniem biegłych, że kapitan Lasota po odnalezieniu narkotyków w ładowni prowadzonego przez siebie statku UBC Savannah zachował się zgodnie z procedurą.

Natychmiast przerwał rozładunek, zamknął ładownię oraz wezwał na miejsce lokalną policję. Mimo to został uznany za podejrzanego i aresztowany. Spędził w koszmarnych warunkach ponad rok, śpiąc na gołym betonie, przebywając w przepełnionej placówce o zaostrzonym rygorze i nie otrzymując niezbędnych leków nasercowych.

Podczas rozprawy na rzecz kapitana przemawiał m.in. polski konsul w Meksyku. Brał on udział w rozprawie w charakterze obserwatora, jednak mógł wygłosić jedną z tzw. mów końcowych.

Wyrok: niewinny

Ostatecznie sąd uznał kapitana Lasotę za niewinnego. Wyrok zapadł wczoraj. Miło wiedzieć, że sprawiedliwości stało się zadość. Nadal jednak nie możemy wyjść z podziwu, że trwało to tak długo (historia zaczęła się we wrześniu 2019 roku). 

Prezydent Polski napisał na swoim Twitterze: „Dobre wieści z Meksyku. Kapitan A. Lasota, którego oskarżono o przemyt, został właśnie oczyszczony z zarzutów. Może opuścić areszt. Działamy, aby jak najszybciej mógł wrócić do Polski. Konsul jest na miejscu, wspierał kapitana podczas całego procesu. Podziękowania dla @MSZ_RP!".

Warto przypomnieć, że kapitanowi groziła bardzo surowa kara: prokurator domagał się pozbawienia wolności na okres nie krótszy, niż 10 lat, a do tego wysokiej grzywny oraz zawieszenia praw obywatelskich na czas odbywania wyroku.

Tagi: Meksyk, narkotyki, przemyt, kapitan, wyrok, Lasota
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 22 September

Zmarł Dariusz Bogucki, konstruktor statków i jachtu "Gedania", kapitan jachtowy, uczestnik wielu wypraw oceanicznych i polarnych, pod żaglami opłynął Horn i dotarł za oba kręgi polarne. Był również znanym publicystą i pisarzem; m.in. autorem książek - "Is
niedziela, 22 września 2002
Na jachcie "Neo Vent" z Trinite-sur-Mer drogą na zachód wyruszył w okołoziemski rejs Pierre Auboiroux; podróż zakończył 29.08.1966 r., a trasa wiodła przez Atlantyk, Panamę, Markizy, Cieśninę Torresa, Indie, Suez i Saint Tropez.
wtorek, 22 września 1964
Zagłada żaglowca "Teaping"; zbudowany w 1863 r., był jednym z pierwszych kliprów kompozytowych, regularnie brał udział w Tea Races (1856-1871).
piątek, 22 września 1871