TYP: a1

Doba płynie kajakiem przez Atlantyk

sobota, 25 grudnia 2010
Weronika Morys
Aleksander Doba
Źródło: www.aleksanderdoba.pl
Transatlantycka wyprawa kajakowa Aleksandra Doby rozpoczęła się 26 października 2010 roku o godzinie 14:30 czasu polskiego. Polak chce przepłynąć trasę liczącą w linii prostej 3100 km w około 3 miesiące.


Aleksander Doba, płynący samotnie kajakiem przez Ocean Atlantycki, to polski podróżnik, kajakarz i odkrywca, który jako pierwszy opłynął kajakiem Morze Bałtyckie i Bajkał oraz całe polskie wybrzeże z Polic przez Cieśninę Pilawską do Elbląga. Doba jest dwukrotnym Akademickim Mistrzem Polski w kajakarstwie górskim.

Kajak “Olo” to jednostka zaprojektowana specjalnie z myślą o próbie pokonania Oceanu Atlantyckiego na trasie Dakar - Brazylia. Na pokładzie można znaleźć panel słoneczny ładujący akumulator, w którym zgromadzona energia jest wykorzystywana do wytwarzania wody słodkiej i zasilania oświetlenia. Niewielka kabina w części dziobowej zapewnia niezbędne schronienie, miejsce do spania i dodatkowe miejsce na zapasy i odzież. W kajaku znajduje się też lokalizator satelitarny podający pozycję co 10 minut, telefon satelitarny, radiopława EPIRB, radiostacja UKF i GPS.

Powiązane:
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 7 July

"Geronimo" bije rekord dookoła Australii (17 dni, 13 godzin, 32 minuty, 39 sekund).
czwartek, 7 lipca 2005
Na Oceanie Południowym zaginął podczas regat Vendee Globe Gerry Roufs na "Groupe LG".
poniedziałek, 7 lipca 1997
Z kanadyjskiego portu Victoria na Pacyfik wyruszył Kanadyjczyk Jon Claus Voss na jachcie o nazwie "Tilikum"; po przepłynięciu trzech oceanów zakończył podróż w Londynie.
niedziela, 7 lipca 1901
"Mari Cha IV" bije rekord przejścia trasy San Francisco - Hawaje z czasem 5 dni, 5 godzin, 43 minuty, 30 sekund.
środa, 7 lipca 2004
W Greenwich królowa Elżbieta II nadaje tytuł szlachecki Francisowi Chichesterowi.
niedziela, 7 lipca 1968