TYP: a1

Doba płynie kajakiem przez Atlantyk

sobota, 25 grudnia 2010
Weronika Morys
Aleksander Doba
Źródło: www.aleksanderdoba.pl
Transatlantycka wyprawa kajakowa Aleksandra Doby rozpoczęła się 26 października 2010 roku o godzinie 14:30 czasu polskiego. Polak chce przepłynąć trasę liczącą w linii prostej 3100 km w około 3 miesiące.


Aleksander Doba, płynący samotnie kajakiem przez Ocean Atlantycki, to polski podróżnik, kajakarz i odkrywca, który jako pierwszy opłynął kajakiem Morze Bałtyckie i Bajkał oraz całe polskie wybrzeże z Polic przez Cieśninę Pilawską do Elbląga. Doba jest dwukrotnym Akademickim Mistrzem Polski w kajakarstwie górskim.

Kajak “Olo” to jednostka zaprojektowana specjalnie z myślą o próbie pokonania Oceanu Atlantyckiego na trasie Dakar - Brazylia. Na pokładzie można znaleźć panel słoneczny ładujący akumulator, w którym zgromadzona energia jest wykorzystywana do wytwarzania wody słodkiej i zasilania oświetlenia. Niewielka kabina w części dziobowej zapewnia niezbędne schronienie, miejsce do spania i dodatkowe miejsce na zapasy i odzież. W kajaku znajduje się też lokalizator satelitarny podający pozycję co 10 minut, telefon satelitarny, radiopława EPIRB, radiostacja UKF i GPS.

Powiązane:
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 14 August

Zakończyła się wyprawa jachtu "Dar Opola" (zwana wyprawą "Koral") na Morze Czerwone. Wyprawą na trasie Aden (start 30.12.1959 r.)-Gdynia dowodził Kapitan Bolesław Kowalski. Plonem wyprawy było tysiące eksponatów, które wzbogaciły pracownie uniwersyteckie
niedziela, 14 sierpnia 1960
Urodził się Adam Wolff, doktor nauk historycznych, profesor Polskiej Akademii Nauk, kapitan jachtowy i żeglarz regatowy, olimpijczyk z 1928 r., współtwórca polskiego żeglarstwa regatowego, autor wielu publikacji żeglarskich
poniedziałek, 14 sierpnia 1899
Z Dżakarty w kierunku Australii wypływa Abel Tasman
czwartek, 14 sierpnia 1642