TYP: a1

Doba płynie kajakiem przez Atlantyk

sobota, 25 grudnia 2010
Weronika Morys
Aleksander Doba
Źródło: www.aleksanderdoba.pl
Transatlantycka wyprawa kajakowa Aleksandra Doby rozpoczęła się 26 października 2010 roku o godzinie 14:30 czasu polskiego. Polak chce przepłynąć trasę liczącą w linii prostej 3100 km w około 3 miesiące.


Aleksander Doba, płynący samotnie kajakiem przez Ocean Atlantycki, to polski podróżnik, kajakarz i odkrywca, który jako pierwszy opłynął kajakiem Morze Bałtyckie i Bajkał oraz całe polskie wybrzeże z Polic przez Cieśninę Pilawską do Elbląga. Doba jest dwukrotnym Akademickim Mistrzem Polski w kajakarstwie górskim.

Kajak “Olo” to jednostka zaprojektowana specjalnie z myślą o próbie pokonania Oceanu Atlantyckiego na trasie Dakar - Brazylia. Na pokładzie można znaleźć panel słoneczny ładujący akumulator, w którym zgromadzona energia jest wykorzystywana do wytwarzania wody słodkiej i zasilania oświetlenia. Niewielka kabina w części dziobowej zapewnia niezbędne schronienie, miejsce do spania i dodatkowe miejsce na zapasy i odzież. W kajaku znajduje się też lokalizator satelitarny podający pozycję co 10 minut, telefon satelitarny, radiopława EPIRB, radiostacja UKF i GPS.

Powiązane:
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 26 May

Za sprawą Ministra Spraw Wojskowych powstaje Rada Jachtingu Morskiego z kontradmirałem Józefem Unrugiem na czele.
wtorek, 26 maja 1936
Urodził się Stefan Wysocki, żeglarz, krytyk muzyczny, sędzia żeglarski, działacz kilku klubów żeglarskich, a przede wszystkim autor podręczników żeglarskich, na których wychowały się pokolenia żeglarzy.
środa, 26 maja 1920