TYP: a1

Czwarta doba samotnej żeglugi Kuby przez Atlantyk

niedziela, 18 listopada 2012
Informacja prasowa

Delphia Trójka na Atlantyku
Fot. P. Kaja – MediaPartners.pl dla RejsKuby.pl
Kuba żegluje już w pasacie (kierunek wiatru: NEE 50˚; prędkość ok. 14-16 w. /ok. 30 km/h.). Wszystkie zadania żeglugowe Rejsu Kuby realizowane są sprawnie. Kontakt z Zespołem Brzegowym Rejsu Kuby odbywa się dwa razy dziennie za pośrednictwem telefonu satelitarnego. Ostatni przekaz Kuby z poranka 18.11.2012: „JESTEM WYSPANY. TAKŻE LEKKO W…. WESOŁY. ZAPASY WODY: 315 l. ZAPASY ROPY – 237 l. (DODATKOWO JEST ZAPAS W KARNISTRACH). CZYLI WSZYSTKO OK., CHOCIAŻ TROCHĘ SAMOTNIE…”

Trwające ponad dobę utrudnienia w automatycznej lokalizacji jachtu i brak pełnej łączności telekomunikacyjnej zostały nad ranem potwierdzone przez służby techniczne Inmarsat i Stratos. Operatorzy satelitów przekazali, że „stacja nadawcza jachtu Delphia Trójka – jest widoczna przez satelity geostacjonarne nad Atlantykiem, jednak terminal znajdujący się na jachcie w dalszym ciągu nie może się zalogować do systemu. Powodem jest zbyt słaby sygnał”. Obserwacje te potwierdza również Kuba. Nad rejonem żeglugi Delphi Trójki zalegają obecnie gęste chmury. Wg oceny głównego nawigatora Rejsu Kuby – Jacka Pietraszkiewicza – dzisiaj w okolicy żeglugi jachtu Delphia Trójka spodziewane jest nieznaczne rozpogodzenie. Kuba rozpocznie wtedy zgodnie z procedurą działania mającą na celu przywrócenie pełnej łączności. Takie sytuacje zdarzały się również w czasie wcześniejszego rejsu załogowego…
Zdaniem szefa żeglarskiego Rejsu Kuby – kpt. Jarka Kaczorowskiego – ograniczenia w pełnej łączności telekomunikacyjnej nie dają podstaw do żadnych obaw. Kuba posiada pełne wyposażenie nawigacyjne i doskonale wie jak się nim posługiwać samodzielnie.

17.11.2012 r. około 19.00 UTC (20:00 czasu polskiego) w odległości ok. 38 mil morskich (ok. 70 km.) obok jachtu Delphia Trójka przepłynął Javier Sanso (Accona), uczestnik regat Vendee Globe, który musiał schronić się za Wyspami Kanaryjskimi aby naprawić olinowanie swojego jachtu. Żeglarze jednak nie mieli szans się zobaczyć, ze względu na zbyt dużą odległość oraz zapadający zmierzch. Obecnie słońce na pozycji na której znajduje się jacht Kuby zachodzi ok. 19:16 naszego czasu.

Samotny Rejs Kuby rozpoczęty 14.11.2012 r. w Las Palmas dedykowany jest 50leciu radiowej Trójki oraz 520 rocznicy pierwszej wyprawy Krzysztofa Kolumba. Następny planowany ląd – Wyspa Gwadelupa oddalona od Las Palmas o ponad 2,650 Mil morskich (ok. 5,000 km.).

Przypominamy, że od rozpoczęcia żeglugi „Szlakiem Kolumba” czyli od 08 listopada 2012 na stronie RejsKuby.pl skipper Strzyczkowski pisze swój własny blog pod nazwą: “Dziennik Skippera” – współprowadzony z Joanną Musiał. – Zapraszamy do lektury codziennych obserwacji i przemyśleń Kuby!

Źródło: Rejskuby.pl

TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 5 August

Z Międzyzdrojów startuje I edycja regat Catamaran Amber Cup
sobota, 5 sierpnia 2000
Wojciech Biały, Jerzy Tarasiewicz, Ewa Chudyk i Ewa Mykita na statkowej szalupie "Rozumek" w Rijece rozpoczęli rejs z zamiarem opłynięcia Ziemi. Ze zmieniającą się załogą "Rozumek" odbył rejs na trasie Baleary, Giblartar, Casablancę, Las Palmas, Dakar, Mo
sobota, 5 sierpnia 1967
Zakończyła się 16. edycja Pucharu Ameryki; w finale regat amerykański "Ranger" pokonał brytyjskiego "Endeavoura II"
czwartek, 5 sierpnia 1937
Na "Sea Serpent" zakończył rejs z Bostonu do Coverack (Lizard) J.W.Lawlor
środa, 5 sierpnia 1891