TYP: a1

Brazylijska fregata żaglowa Cisne Branco w Gdyni

poniedziałek, 5 sierpnia 2019
Informacja prasowa

W środę, 7 sierpnia, do Portu w Gdyni wejdzie brazylijska fregata żaglowa Cisne Branco. Żaglowiec zacumuje przy Nabrzeżu Pomorskim (Skwer Kościuszki) 7 sierpnia w godzinach porannych. To pierwsza wizyta jednostki w Gdyni.

Do Gdyni Cisne Branco zawinie bezpośrednio po udziale w regatach The Tall Ships Races, które zakończyły się w duńskim porcie Aarhus. Jest to trzecia wizyta brazylijskiego żaglowca w Polsce. Wcześniej jednostka dwukrotnie odwiedziła Szczecin podczas finałów The Tall Ships Races w 2013 i 2017 roku.
Podczas pobytu w Gdyni dowódca okrętu captain Adriano Marcelino Batista wraz z delegacją złoży wizytę w Inspektoracie Marynarki Wojennej, Centrum Operacji Morskich – Dowództwie Komponentu Morskiego oraz w 3. Flotylli Okrętów. Spotka się także z przedstawicielami Urzędu Miasta Gdynia. Wizyta brazylijskiego żaglowca zakończy się w poniedziałek 12 sierpnia.

Zwiedzanie
Pokład okrętu zostanie udostępniony dla zwiedzających w dniach 8-11 sierpnia w godzinach 10.00 – 19.00.

Cisne Branco to flagowa jednostka brazylijskiej Marynarki Wojennej. Pod żaglami trzymasztowej fregaty szkolą się przyszłe kadry oficerów i marynarzy. Portem macierzystym żaglowca jest Rio de Janeiro. Nazwa Cisne Branco w tłumaczeniu na polski oznacza białego łabędzia i jest nawiązaniem do tytułu marszu, który jest hymnem Marynarki Wojennej Brazylii.
Okręt posiada 3 maszty, na których nosi 31 żagli o łącznej powierzchni 2195 metrów kwadratowych. Długość całkowita jednostki (wraz z bukszprytem) wynosi 76 metrów. Pod żaglami okręt jest w stanie rozwinąć prędkość nawet 17 węzłów, natomiast maksymalna prędkość na silniku to 11 węzłów. Załoga Cisne Branco składa się z 82 osób, w tym 31 praktykantów.

Tagi: Cisne Branco, fregata, żaglowiec
TYP: a3
0 0
Komentarze