TYP: a1

Blisko tragedii w Świnoujściu. Zderzyły się trzy statki

poniedziałek, 14 września 2015
z mediów | JM
O sporym szczęściu mogą mówić uczestnicy wypadku, który miał miejsce w sobotę około godziny 10 w Świnoujściu. Podczas wchodzenia do portu, statek towarowy stracił manewrowość i zderzył się ze zbiornikowcem. Dzięki przerwaniu przepływu paliwa, nie doszło do wycieku. Żadnemu z marynarzy nic się nie stało.

Baltivia

"Brosen Baltivia" autorstwa Brosen - Praca własna. Licencja CC BY-SA 3.0 na podstawie Wikimedia Commons.Wypełniony celulozą, 90-metrowy statek towarowy wpływał właśnie do portu w Świnoujściu, kiedy na jego pokładzie doszło do awarii systemu sterowania. Pozbawiona możliwości manewrowania, jednostka weszła w kurs kolizyjny z bunkierką, z której paliwo pobierał prom "Baltivia". Doszło do zderzenia statków. Na szczęście przepływ paliwa pomiędzy zbiornikowcem i promem został automatycznie odcięty, dzięki czemu nie doszło do wycieku.

Sprawę bada Inspekcja Urzędu Morskiego w Szczecinie. Wiadomo, że bunkierka "Palica" ma spore wgniecenie w części dziobowej, a sprawca wypadku dziurę w poszyciu w części nadwodnej. "Baltivia", dla której to druga kolizja w tym samym porcie w ciągu roku, nie zgłosiła uszkodzeń z wyjątkiem otarcia powłoki malarskiej. Groźne z pozoru zdarzenie zakończyło się zatem wyjątkowo szczęśliwie.
Tagi: Baltivia, Palica, bunkierka, zbiornikowiec, tankowiec, prom, wypadek, Świnoujście
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 24 May

W Southampton zakończyła się 7 edycja Whitbread Race; zwycięża "Ef Language".
niedziela, 24 maja 1998
Urodził się Zygmunt Choreń, kapitan jachtowy, regatowiec morski, uczestnik rejsu na "Otago" w regatach Whitbread Race i przede wszystkim projektant żaglowców; m.in. zaprojektował żaglowce "Pogoria", "Iskra", "Dar Młodzieży", "Kaliakra", "Oceania", "Gwarek
sobota, 24 maja 1941