TYP: a1

Batory - polskie, ekologiczne promy na Bałtyku?

czwartek, 11 marca 2021
Hanka Ciężadło

Przed kilkoma dniami powrócił pomysł wybudowania nowoczesnych promów dla polskich przewoźników. Mają to być ekologiczne, hybrydowe jednostki, wyposażone w napęd gazowy i elektryczny. Czy plan się uda? Zobaczymy. Byłoby naprawdę fajne.

Program Batory

Program Batory jest jednym ze sztandarowych elementów SOR, czyli Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju, a jego najważniejszym zadaniem jest rozwój polskiej floty promowej. To - z pozoru proste - założenie obejmować będzie szereg zagadnień niezbędnych do budowy nowych jednostek. Będą to między innymi:

· podjęcie decyzji inwestycyjnych,

· przeprowadzenie szczegółowej analizy rynku,

· kwestie związane z finansowaniem projektu.

Jakie jednostki powstaną?

W ramach Programu oraz Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju mają zostać zbudowane promy samochodowo-pasażerskie (ro-pax) o napędzie hybrydowym. Będą one przeznaczone dla polskich armatorów, a więc dla Polskiej Żeglugi Bałtyckiej (PŻB) Polferries oraz dla spółki Unity Line, będącej własnością Polskiej Żeglugi Morskiej (PŻM).

Ile wyniknie z tych planów? Tego na razie nie wie nikt. Faktem jest, że budowa pierwszego statku oficjalnie wystartowała w czerwcu 2017 roku i… na tym stanęło. Historią jego słynnej stępki zajmiemy się kiedy indziej. Jak to rokuje dla całokształtu inwestycji?

Będzie lepiej

Mimo lekkiego „przypału”, jak mawia młodzież, pomysłodawcy Programu nie tracą nadziei na jego realizację. Wiceminister infrastruktury Grzegorz Witkowski wierzy, iż Batory doczeka się happy endu. W jednym z wywiadów powiedział: "Nowe jednostki dla polskich armatorów zostaną zbudowane w polskich stoczniach. Dzięki temu zwiększą się przewozy cargo między portami krajowymi i skandynawskimi”.

Szczerze trzymamy kciuki. Byłoby naprawdę miło, gdyby nasz przemysł stoczniowy przestał być reliktem minionych czasów. Wtedy moglibyśmy znacznie lepiej wykorzystać potencjał, jaki stwarza Bałtyk. 

Tagi: Batory, SOR, prom, budowa, Bałtyk
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 25 September

Na żaglowcu "Fryderyk Chopin" rozpoczęła się kolejna "Szkoła pod Żaglami".
sobota, 25 września 2004
Z s/y "Tadeusz" w czasie silnego sztormu za burtą znalazła się młoda żeglarka; poszukiwania nie dały rezultatu.
niedziela, 25 września 1983
Na wysokości miejscowości Lubiatów, w wyniku wywrotki i doznanych uszkodzeń, zatonął s/y "Polaris"; jeden z członków załogi poniósł śmierć.
niedziela, 25 września 1983
Przy wejściu do Górek Wschodnich rozbił się s/y "Cefeusz"; śmierć poniosło 5 żeglarzy.
niedziela, 25 września 1966
Urodził się Horatio Nelson, admirał brytyjski, m.in. zwycięsca bitwy pod Trafalgarem.
poniedziałek, 25 września 1758
Rusza II wyprawa Krzysztofa Kolumba.
środa, 25 września 1492