TYP: a1

Batory - polskie, ekologiczne promy na Bałtyku?

czwartek, 11 marca 2021
Anna Ciężadło

Przed kilkoma dniami powrócił pomysł wybudowania nowoczesnych promów dla polskich przewoźników. Mają to być ekologiczne, hybrydowe jednostki, wyposażone w napęd gazowy i elektryczny. Czy plan się uda? Zobaczymy. Byłoby naprawdę fajne.

Program Batory

Program Batory jest jednym ze sztandarowych elementów SOR, czyli Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju, a jego najważniejszym zadaniem jest rozwój polskiej floty promowej. To - z pozoru proste - założenie obejmować będzie szereg zagadnień niezbędnych do budowy nowych jednostek. Będą to między innymi:

· podjęcie decyzji inwestycyjnych,

· przeprowadzenie szczegółowej analizy rynku,

· kwestie związane z finansowaniem projektu.

Jakie jednostki powstaną?

W ramach Programu oraz Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju mają zostać zbudowane promy samochodowo-pasażerskie (ro-pax) o napędzie hybrydowym. Będą one przeznaczone dla polskich armatorów, a więc dla Polskiej Żeglugi Bałtyckiej (PŻB) Polferries oraz dla spółki Unity Line, będącej własnością Polskiej Żeglugi Morskiej (PŻM).

Ile wyniknie z tych planów? Tego na razie nie wie nikt. Faktem jest, że budowa pierwszego statku oficjalnie wystartowała w czerwcu 2017 roku i… na tym stanęło. Historią jego słynnej stępki zajmiemy się kiedy indziej. Jak to rokuje dla całokształtu inwestycji?

Będzie lepiej

Mimo lekkiego „przypału”, jak mawia młodzież, pomysłodawcy Programu nie tracą nadziei na jego realizację. Wiceminister infrastruktury Grzegorz Witkowski wierzy, iż Batory doczeka się happy endu. W jednym z wywiadów powiedział: "Nowe jednostki dla polskich armatorów zostaną zbudowane w polskich stoczniach. Dzięki temu zwiększą się przewozy cargo między portami krajowymi i skandynawskimi”.

Szczerze trzymamy kciuki. Byłoby naprawdę miło, gdyby nasz przemysł stoczniowy przestał być reliktem minionych czasów. Wtedy moglibyśmy znacznie lepiej wykorzystać potencjał, jaki stwarza Bałtyk. 

Tagi: Batory, SOR, prom, budowa, Bałtyk
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 19 September

Wypłynięciem na wody Pacyfiku przez Cieśninę Beringa załoga jachtu "Stary" pod Kpt. Jackiem Wacławskim zamknęła symboliczną bramę Przejścia Północno-Zachodniego. Równolegle ze "Starym" przejście pokonał drugi polski jacht s/y "Nekton" pod Kpt. Tadeuszem N
wtorek, 19 września 2006
Zmarł Tadeusz Prechitko, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, pilot Chorągwi ZHP w Wolnym Mieście, działacz żeglarski od 1927 r. W 1936 r. na s/y "Korsarz" wygrał wyścig na XI Igrzyska Olimpijskie z Helu do Kilonii. Na tym jachcie w 1963 r. zajął III miejsc
niedziela, 19 września 1982
Na jachcie "Kurun" wyszedł w rejs dookoła świata (z portu wyjścia Croisic do Maroka z towarzyszem żeglugi, potem już samotnie) Jacques-Yves Le Toumelin; trasa rejsu wiodła przez Atlantyk, Kanał Panamski, Markizy, Cieśninę Torresa, Kapsztad do portu wyjści
poniedziałek, 19 września 1949