TYP: a1

Armel Le Cléac'h zwycięzcą Vendée Globe

piątek, 20 stycznia 2017
Redakcja/MF

Armel Le Cléac'h został zwycięzcą okołoziemskich regat samotników Vendée Globe. Francuz wygrał w spektakularnym stylu, bijąc rekord regat. Przepłynięcie trasy zajęło mu 74 dni, 3 godziny, 35 minut i 46 sekund.

Armel Le Cléac'h

39-letni Armel Le Cléac'ha w Vendée Globe startował po raz trzeci (wcześniej dwa razy zajął drugie miejsce). Zwycięstwo to kolejny z jego ostatnich sukcesów - w 2016 roku zwyciężył w północnoatlantyckich regatach samotników Transat.

W obecnej, siódmej edycji Vendée Globe wystartowało 29 żeglarzy. 11 zmuszonych było wycofać się wyścigu. Armel Le Cléac'h płynący na jachcie „Banque Populaire VIII”, klasy IMOCA 60, dotarł do mety na około osiem godzin przed drugim w klasyfikacji Alexem Thomsonem na „Hugo Bossie”.

Armel Le Cléac'h

© Jean-Marie Liot / DPPI / VENDEE GLOBE

 

Vendée Globe to jedne z najtrudniejszych regat w żeglarstwie. Jedyne solo non stop bez pomocy z zewnątrz dookoła świata. Ich inspiracją był rejs Robina Knox-Johnstona, który podczas Sunday Times Golden Globe Yacht Race w latach 1968-69, jako pierwszy żeglarz samotnie opłynął ziemię bez zawijania do portów. Pierwsza edycja odbyła się w latach 1989-1990 i do tamtej pory rozgrywana jest regularnie co cztery lata. Zawodnicy płyną na dystansie ok. 30 tys. mil morskich. W 2012 roku, jako pierwszy i jedyny jak do tej pory Polak w regatach wystartował Zbigniew Gutkowski na jachcie „Energa, jednak z powodu awarii musiał się wycofać.

Tagi: Vendée Globe, regaty, samotnicy, rekord, Armel Le Cléac'h
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 19 June

Wodowanie nowego trimarana "IDEC" dla Francisa Joyona.
wtorek, 19 czerwca 2007
Rehabilitacja Mariusza Zaruskiego.
poniedziałek, 19 czerwca 1989
Blisko Salcombe Harbour wchodzi na mieliznę "Herzogin Cecile".
piątek, 19 czerwca 1936
Na redzie portu gdyńskiego stanął, zakupiony ze składek społeczeństwa żaglowiec "Dar Pomorza".
czwartek, 19 czerwca 1930
Urodziła się Teresa Remiszewska-Damsz, była pierwszą Polką, a czwartą kobietą na świecie, która samotnie przepłynęła Atlantyk. W 1972 r. wzięła udział w regatach OSTAR, wcześniej odbyła pierwszy samotny rejs po Bałtyku na s/y "Zenit".
wtorek, 19 czerwca 1928
W holenderskiej stoczni GM Muller zwodowano trzymasztowy szkuner "Vlissingen", późniejszą "Iskrę", statek szkolny Polskiej Marynarki Wojennej.
wtorek, 19 czerwca 1917
Nieopodal Bacon Island Bar na mieliznę wchodzi "Flying Cloud".
piątek, 19 czerwca 1874
Wodowanie "Sovereign of the Seas" - największego klipra zbudowanego przez J. W. Griffithsa i McKaya - słynnych budowniczych kliprów herbacianych.
sobota, 19 czerwca 1852