TYP: a1

Amerykańska pętla Selmy

poniedziałek, 26 października 2015
Informacja prasowa | J.J. Cieliszak
Jacht Selma Expeditions w lutym 2015 roku dotarł Najdalej na Południe - zdobywając morski rekord świata na antarktycznym Morzu Rossa. Pół roku później dotarł do Arktyki, a teraz - po pokonaniu latem w 30 dni Przejścia Północno-Zachodniego (North West Passage) z Atlantyku na Ocean Spokojny - obecnie kontynuuje swój rejs przez Pacyfik wracając z Północy na Południe.

Obecny rejs nazwano: Alaska - Patagonia - 8000 mil (prawie 15 000 km) i trwa non stop z Duch Harbour na Alasce do Puerto Mont w Chile, gdzie po ponad 60 dniach oceanicznej żeglugi non stop nastąpi zmiana załogi.

W grudniu br. Selma spodziewana jest już na Ziemi Ognistej w argentyńskim Ushuaia (najdalej na południe położonym mieście na świecie), co oznaczać będzie dwukrotne opłynięcie Przylądka Horn i zamknięcie - w jednym sezonie - "Amerykańskiej Pętli" dookoła obu Ameryk, co do tej pory udało się tylko kilku jachtom na świecie".


Trasa Selmy od marca 2015 do teraz.
Aktualna pozycja jachtu: ==> http://my.yb.tl/selmaexpeditions//map-only/

Selma latem br. pokonała North-West Passage pod kapitanem Piotrem Kuźniarem, (jako jedyny w tym roku polski jacht), a obecnie żegluje w 6-cio osobowym zespole - non stop w kierunku Patagonii - pod kapitanem Tomaszem Łopatą. Od grudnia 2015 r. Selma rozpoczyna wcześniej zaplanowane rejsy z argentyńskiego Ushuaia - w kierunku Antarktydy, wokoło Hornu i przez fiordy Ziemi Ognistej.

Załoga Selmy na bieżąco dokumentuje swój rejs - poniżej na filmie: pierwsze wideo z relacji: Alaska - Patagonia - 8000 mil, w tym opuszczenie Duch Harbour na Alasce oraz kilka tygodni później - "Urodziny na Morzu" specjalny jubileusz (27 lat!) Kuby Nowaka.Obecna załoga Selmy:
  • Skipper: Tomek Łopata
  • Co-skipper: Justyna Łopata
oraz:
  • Czerniakow Marcin
  • Krenzel Richard
  • Maćkowiak Rafał
  • Nowak Jakub

Selma Expeditions

Źródło: Źródło: Selma Expeditions.com

Tagi: Selma Expeditions
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 2 March

Wręczono nagrody kolejnej edycji "Rejsu Roku": I nagrodę otrzymali kpt. Jacek Wacławski i kpt. Tadeusz Natanek.
piątek, 2 marca 2007
W Gdyni zmarła Teresa Remiszewska, w początkowym okresie swej kariery żeglarskiej szkoliła i prowadziła rejsy z żeglarzami z Krakowa, uznanie światka żeglarskiego zdobyła po starcie w regatach OSTAR 72 na jachcie "Komodor".
sobota, 2 marca 2002
W Marsylii kończy regaty (po oficjalnym zamknięciu linii mety) "Warta Polpharma" pod dowództwem Kapitana Romana Paszke.
piątek, 2 marca 2001
Na południowym Atlantyku podczas regat BOC zaginął Harry Mitchell żeglujący na jachcie "Horatio Hornblower", uczestnik okołoziemskich regat w 1986 r., uczestnik regat OSTAR w latach 1976, 1992.
czwartek, 2 marca 1995
W Auckland szwajcarski "Team Allighi" wygrywa 5:0 finał Pucharu Ameryki z "Team New Zealand".
niedziela, 2 marca 2003
Urodziła się Noami James, pierwsza kobieta, która opłynęła świat wokół trzech przylądków.
środa, 2 marca 1949
Urodził się Janusz Zbierajewski, znany polski żeglarz morski, kapitan wielu znaczących rejsów w historii polskiego żeglarstwa.
poniedziałek, 2 marca 1942