TYP: a1

Akcja saperów w Porcie Gdynia

poniedziałek, 13 września 2021
Informacja prasowa/3.FO

Saperzy 43. Batalionu Saperów FOW z Rozewia w czwartek, 9 września podjęli i zabezpieczyli 100 kg bombę lotniczą z okresu II wojny światowej. Niewybuch został odnaleziony podczas prac w Porcie Gdynia. Zostanie zdetonowany na poligonie w Strzepczu.

 

Bomba lotnicza została odkryta około godz. 08:00 podczas rozbudowy nabrzeża w Porcie Gdynia. O zdarzeniu została powiadomiona policja. Następnie policja zaalarmowała służby operacyjne Marynarki Wojennej (3. Flotylla Okrętów w Gdyni). Na miejsce skierowany został 36. partol saperski z 43. Batalionu Saperów FOW z Rozewia, który po przybyciu na miejsce zidentyfikował niewybuch jako bombę lotniczą z okresu II wojny światowej. W związku z zagrożeniem wybuchu ewakuowano około 300 pracowników portu. Saperzy podjęli i zabezpieczyli niewybuch. Zostanie on unieszkodliwiony na poligonie lądowym. Była to 161 akcja saperska 36. patrolu saperskiego 43. Batalionu Saperów FOW w tym roku.

 
Saperzy MW ostrzegają, że każdorazowo, o tego typu znaleziskach należy bezzwłocznie informować Policję. Nie wolno nic ruszać, dotykać, ani przenosić znaleziska. Takie obiekty mogą badać i unieszkodliwiać jedynie specjalistyczne pododdziały saperskie.
Tagi: niewybuch, saperzy
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 20 September

Po zwycięstwie w regatach Plymouth-Vilamoura-Plymouth już na Kanale La Manche w silnym wietrze "Almatur II" łamie maszt; po prowizorycznej naprawie jachtu kontynuuje żeglugę do Dover, tuż przed portem w wyniku wywrotki jacht zatonął, a załogę uratowano.
wtorek, 20 września 1983
Rozpoczęły się pierwsze po II wojnie światowej regaty o Puchar Ameryki; wszystkie wyścigi wygrała "Columbia" z Briggsem Cunninghamem jako skipperem.
sobota, 20 września 1958
W Hamburgu został zwodowany "Passat", bark przeznaczony dla armatora Ferdinanda Leisza; przez lata żeglował do Australii i Ameryki Południowej, a obecnie pełni funkcję statku muzeum w Travemuende.
środa, 20 września 1911