TYP: a1

Akcja saperów w Porcie Gdynia

poniedziałek, 13 września 2021
Informacja prasowa/3.FO

Saperzy 43. Batalionu Saperów FOW z Rozewia w czwartek, 9 września podjęli i zabezpieczyli 100 kg bombę lotniczą z okresu II wojny światowej. Niewybuch został odnaleziony podczas prac w Porcie Gdynia. Zostanie zdetonowany na poligonie w Strzepczu.

 

Bomba lotnicza została odkryta około godz. 08:00 podczas rozbudowy nabrzeża w Porcie Gdynia. O zdarzeniu została powiadomiona policja. Następnie policja zaalarmowała służby operacyjne Marynarki Wojennej (3. Flotylla Okrętów w Gdyni). Na miejsce skierowany został 36. partol saperski z 43. Batalionu Saperów FOW z Rozewia, który po przybyciu na miejsce zidentyfikował niewybuch jako bombę lotniczą z okresu II wojny światowej. W związku z zagrożeniem wybuchu ewakuowano około 300 pracowników portu. Saperzy podjęli i zabezpieczyli niewybuch. Zostanie on unieszkodliwiony na poligonie lądowym. Była to 161 akcja saperska 36. patrolu saperskiego 43. Batalionu Saperów FOW w tym roku.

 
Saperzy MW ostrzegają, że każdorazowo, o tego typu znaleziskach należy bezzwłocznie informować Policję. Nie wolno nic ruszać, dotykać, ani przenosić znaleziska. Takie obiekty mogą badać i unieszkodliwiać jedynie specjalistyczne pododdziały saperskie.
Tagi: niewybuch, saperzy
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 31 March

W wieku 20 lat zginęła w wypadku samochodowym Iwona Pieńkawa, córka znanego kapitana Zdzisława, uczestniczka regat Whitbread Race na s/y "Otago", autorka lirycznej relacji z rejsu pt. "Otago, Otago na zdrowie".
poniedziałek, 31 marca 1975
Kazimierz Jurkiewicz, wieloletni komendant "Daru Pomorza", oddał dowodzenie tym statkiem.
czwartek, 31 marca 1977
Aresztowanie Mariusza Zaruskiego przez władze Związku Radzieckiego.
niedziela, 31 marca 1940