TYP: a1

19 czerwca wyruszy V Żeglarska Parada Świętojańska

czwartek, 13 maja 2021
Biuro Prasowe Pomorskiego Związku Żeglarskiego/Dariusz Olejniczak

W samo południe 19 czerwca, z wysokości główek wejścia południowego Portu Gdynia wyruszy V Żeglarska Parada Świętojańska.

Zanim to jednak nastąpi, zgromadzeni na Bulwarze Nadmorskim mieszkańcy Gdyni będą mogli wysłuchać koncertu Męskiego Chóru Szantowego Zawisza Czarny z pokładu „Zawiszy Czarnego”. Okazją do występu będzie 70. rocznica podniesienia bandery na żaglowcu.

Niewykluczone, że wśród żaglowców i jachtów, które popłyną w Paradzie zobaczymy „Dar Młodzieży”, „Pogorię”, „Zawiszę Czarnego” i „Generała Zaruskiego”. Załogi tych jednostek zadeklarowały chęć udziału w wydarzeniu.

Właściciele mniejszych i większych jachtów mogą już zgłaszać udział swoich łódek w Paradzie za pośrednictwem strony internetowej: www.zeglarskaparadaswietojanska.pl.

Trasa wiodła będzie tradycyjnie wzdłuż trójmiejskiego odcinka wybrzeża Zatoki Gdańskiej. Tym razem jednak zakończy się u wejścia na Motławę. Jeśli nie będą obowiązywały restrykcyjne ograniczenia związane z pandemią, impreza integracyjna odbędzie się na lądzie, w Marinie Gdańsk. W przypadku obowiązywania ograniczeń, odbędzie się na poszczególnych jachtach.

Organizatorem V Żeglarskiej Parady Świętojańskiej, która odbędzie się w ramach Święta Morza, są: Pomorski Związek Żeglarski, Jerzy Jałoszewski – gł. koordynator Parady oraz Artur Pierzyński – komandor Parady. Partnerzy V ŻPŚ to miasto Gdynia, miasto Gdańsk, Port Gdynia, Urząd Morski w Gdyni, Dalmor Property Management.

V Żeglarska Parada Świętojańska – szczegółowy program:

11.00-12.00 – Formowanie Parady od wysokości główek wejścia południowego Portu Gdynia
11.00-12.00 – Koncert Męskiego Chóru Szantowego Zawisza Czarny
12.00 – Start do Parady
12.00-15.00 – Parada na wodach Zatoki Gdańskiej
15.30-16.30 – Wejście na Motławę, Parada – cumowanie
16.30 – Koncert Męskiego Chóru Szantowego Zawisza Czarny z okazji 70. rocznicy „Zawiszy Czarnego”
16.30 – do wieczora – Impreza integracyjna, wspólna na lądzie lub na poszczególnych jachtach.

 

Tagi: Parada Świętojańska, Gdynia, Gdańsk, Zawisza, Dar Młodzieży, Zaruski
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 19 September

Wypłynięciem na wody Pacyfiku przez Cieśninę Beringa załoga jachtu "Stary" pod Kpt. Jackiem Wacławskim zamknęła symboliczną bramę Przejścia Północno-Zachodniego. Równolegle ze "Starym" przejście pokonał drugi polski jacht s/y "Nekton" pod Kpt. Tadeuszem N
wtorek, 19 września 2006
Zmarł Tadeusz Prechitko, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, pilot Chorągwi ZHP w Wolnym Mieście, działacz żeglarski od 1927 r. W 1936 r. na s/y "Korsarz" wygrał wyścig na XI Igrzyska Olimpijskie z Helu do Kilonii. Na tym jachcie w 1963 r. zajął III miejsc
niedziela, 19 września 1982
Na jachcie "Kurun" wyszedł w rejs dookoła świata (z portu wyjścia Croisic do Maroka z towarzyszem żeglugi, potem już samotnie) Jacques-Yves Le Toumelin; trasa rejsu wiodła przez Atlantyk, Kanał Panamski, Markizy, Cieśninę Torresa, Kapsztad do portu wyjści
poniedziałek, 19 września 1949