TYP: a1

"Zasłyszane" na twojejtubie - Forty Maunsella

poniedziałek, 11 lipca 2011
TJ
Forty przy ujściu Tamizy zaprojektował w 1942 roku Guy Maunsell. Miały stanowić zaporę ogniową przed atakiem z powietrza i wody. Każdy fort składał się z siedmiu wież, z których jedna pełniła rolę wieży kontrolnej, inna oświetleniowej, a reszta była wieżami strzelniczymi. Trzy forty oddano do użytku dosyć szybko, bo już w 1943 roku. Woda ma tutaj nie więcej jak 30 metrów głębokości. Forty miały swój udział w II Wojnie Światowej i bez wątpienia dowiodły swojej wartości. Po wojnie zlecono nawet wybudowanie więcej takich konstrukcji. Ciekawostką jest, że w latach 60. i 70. nadawało z nich pirackie radio.





TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 17 grudnia

Francois Gabart pobił rekord samotnej żeglugi w rejsie dookoła świata bez zawijania do portów. Francuz osiągnął czas 42 dni, 16 godzin, 40 minut i 35 sekund.
niedziela, 17 grudnia 2017
Z Puerto Deseado w Argentynie wypłynęli na s/y "Polonia" bracia Piotr i Mieczysław Ejsmondowie oraz Wojciech Dąbrowski; od tego czasu wszelki ślad po nich zaginął.
środa, 17 grudnia 1969
Umiera sir Franciszek Beaufort, twórca skali stanu morza.
czwartek, 17 grudnia 1857