TYP: a1

Rozpoczęły się konsultacje w sprawie Odrzańskiej Drogi Wodnej

poniedziałek, 13 listopada 2017
Redakcja/MF

Do końca roku ma być gotowa specjalna ustawa w sprawie powołania funduszu na rzecz żeglugi śródlądowej.  zapowiedział w poniedziałek minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.

[t][/t] [s]Fot. Wikipedia[/s]

O nowej ustawie mówił Minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk na spotkaniu przedstawicieli samorządu we Wrocławiu. Podczas spotkania omawiane były inwestycje związane z Odrzańską Drogą Wodną (E-30). Jak powiedział minister, oprócz przygotowywania ustawy prowadzone są także rozmowy z inwestorami. A na inwestycje w drogi wodne w całej Polsce potrzeba ok. 70 mld zł.

Jak poinformował PAP inwestycje związane z Odrzańską Drogą Wodną (E-30) konsultowane podczas spotkania dotyczą odcinka dolnośląskiego do ujścia Nysy Łużyckiej. Jak zapowiedział minister, spotkanie to początek konsultacji inwestycji z samorządami. Jednocześnie rozpoczynają się konsultacje społeczne, także z ekologami.

Plan, o którym poinformował minister Gróbarczyk zakłada, że już za dwa lata można się spodziewać pierwszych przetargów na budowę kolejnych stopni wodnych na dolnośląskim odcinku ODW. Chodzi też o inwestycje m.in. w porty wodne oraz centra logistyczne, niezbędne do przeładunku towarów.

Wydatki na Odrzańską Drogę Wodną to ok. 2,9 mld zł na modernizację 20 stopni wodnych oraz 6,6 mld zł na budowę 14 nowych stopni wodnych na odcinku Brzeg Dolny - ujście Nysy Łużyckiej oraz 4,5 mld zł na budowę ośmiu stopni wodnych na tzw. Odrze granicznej.

Obecnie w Polsce 86 proc. to transport drogowy, 12,5 proc. kolejowy, a jedynie 0,4 proc. odbywa się drogą wodną. Tymczasem zobowiązania w tzw. białej księdze wobec Unii Europejskiej zakładają, że do 2030 r. drogą wodną powinno odbywać się 30 proc. transportu.

 

Tagi: Odra, transport, rzeka, samorząd
TYP: a3
0 0
Komentarze
Zbigniew Stankiewicz: A Wisła ?
piątek, 2 marca 2018, 19:12 Skomentuj
0 0
TYP: a2

Kalendarium: 4 August

Opuścił Bermudę jacht "Gemini" z zamiarem ustanowienia polonijnego rekordu trasy z St. George's do portu Horta na Azorach. Przybył tam 18 sierpnia. Trasę 1,905 mil "Gemini" przebyl w 13 dni, 19 godzin, 29 minut i 20 sekund. Jest to rekord dla jachtów polo
środa, 4 sierpnia 2004
Z Plymouth wystartowały regaty Anglia-Australia (Parmelia Cup) z okazji 150 rocznicy przybycia do Freemantle angielskiego żaglowca "Parmelia" z pierwszymi cywilnymi kolonistami; bezwzględnie najszybszy w tym wyścigu był "Wojewoda Pomorski" dowodzony przez
sobota, 4 sierpnia 1979
S/y "Alf" pod dowództwem Kpt. Bogdana Olszewskiego wyruszył w udany rejs do Murmańska (powrót 29.09)
piątek, 4 sierpnia 1972
Na pokładzie jachtu "Generał Zaruski" rozpoczął się XVI Sejmik PZŻ, na którym na prezesa wybrano Kazimierza Petrusewicza, wychowanka Państwowej Szkoły Morskiej w Tczewie, później wiceministra żeglugi i profesora UW
niedziela, 4 sierpnia 1946