TYP: a1

Projekt nowego szlaku wodnego - Pętla Mazurska

poniedziałek, 1 listopada 2010
Pętla MazurskaPomysł „pętli mazurskiej” narodził się wiele lat temu. Niezależnie od siebie głowili się nad tym żeglarze, mieszkańcy Mazur i władze samorządowe. Fundacja Pętla Mazurska ma na celu zintegrować wszystkich popierających pomysł. Proponowane jest utworzenie szlaku żeglarskiego, który będzie prowadzić na wschód od Mikołajek przez jeziora: Niegocin, Niałk Duży, Niałk Mały, Wojnowo, Buwełno, Tyrkło, Śniardwy.

Projektowany Szlak Wodny

Nasilanie się z roku na rok w szczycie sezonu ruchu pływających jednostek turystycznych, szczególnie w rejonie Mikołajek, Giżycka i Rucianego-Nidy, zagraża uprawianiu bezpiecznej żeglugi i jest uciążliwe dla ludzi wypoczywających nad mazurskimi jeziorami.

Naturalny układ jezior rynnowych pomiędzy Śniardwami i Niegocinem (Tyrkło, Bawełno, Wojnowo), stwarza możliwość utworzenia nowego szlaku żeglownego z Pisza do Giżycka z pominięciem Mikołajek.

Główną przeszkodą w realizacji planowanego projektu jest wzniesienie terenu rzędu ok. 25 m ponad poziomem wody na pasie ziemi o długości 1,8 km pomiędzy jeziorami Tyrkło i Bawełno. Znacznie komplikuje to budowę nowego kanału żeglownego. Ponadto niezbędna jest modernizacja istniejącego naturalnego połączenia jezior Buwełno i Wojnowo – wykonanie koryta kanału oraz przebudowa mostów w dostosowaniu do parametrów klasy śródlądowych dróg wodnych. Inne mosty na projektowanym połączeniu – drogowy i kolejowy w Okartowiwe oraz drogowy w Kleszczewie, mają przęsła przystosowane do ruchu żeglownego i nie wymagają przebudowy.

Obecnie na projektowanym szlaku odbywa się minimalny ruch pływających jednostek turystycznych, na przejściu z Tyrkła na Bawełno jachty są przewożone transportem kołowym.

Spodziewane rezultaty

Powstanie Pętli Mazurskiej wiąże się z wieloma korzyściami. Dla turystów i żeglarzy to około 25 km nowego, malowniczego szlaku żeglownego oraz atrakcja turystyczna – jak pokonać jachtem odcinek lądu 1,8 km długości, który w najwyższym swym punkcie góruje 25 m nad lustrem wody. Dla mieszkańców ważna jest aktywizacja środowisk wiejskich, nowe miejsca pracy i promocja nowych miejsc. Władze lokalne liczą na odciążenie już istniejących dróg wodnych, promocję regionu (dodatkowy atut w głosowaniu w konkursie na 7 Cudów Świata”), ożywienie turystyczne terenów przylegających do projektowanego szlaku oraz wykorzystanie funduszy unijnych.

Działania fundacji

W celu rozpropagowania idei Pętli Mazurskiej Fundacja prowadzi szeroko zakrojone działania. Zbiera podpisy w internecie oraz wśród turystów popierające wniosek o wybudowanie nowej drogi wodnej, nagłaśnia ideę w Internecie (www.petlamazurska.org.pl, Facebook, inne portale związane z żeglarstwem i wypoczynkiem na wodzie). Działania Fundacji propagowane są na lokalnych imprezach Mazurskich np. targi żeglarskie, festiwale szantowe oraz imprezach pod egida Pętli np. rejs omegami po trasie Pętli Mazurskiej, Regaty o Puchar Pętli Mazurskiej.

Promowany jest ekologiczny styl wypoczynku np. przeprowadzona wśród żeglarzy akacja „Zielono mi”. Fundacja dba również o bezpieczeństwo na wodzie (np. nauka pierwszej pomocy na kursach na żeglarza jachtowego). Pętla jest też w stałym kontakcie z lokalnym władzami samorządowymi i stara się o fundusze unijne na propagowanie idei oraz wybudowanie nowego szlaku wodnego..

Źródło: Fundacja Pętla Mazurska, www.petlamazurska.org.pl
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 27 April

Na "Down Star" zakończył rejs dookoła świata George Fairle.
wtorek, 27 kwietnia 1965
Odbył się w Warszawie Zjazd Delegatów YKP; zjazdowi przewodniczył Ludwik Szwykowski, jeden z założycieli YKP. Na zjeździe wybrano nowy zarząd z prezesem Bronisławem Barylskim na czele.
niedziela, 27 kwietnia 1947
W Warszawie umiera Antoni Dobrowolski (urodzony w 1872 r.) profesor, geograf, uczestnik wyprawy arktycznej na belgijskim żaglowcu "Belgica", przyczynił się do powstania pierwszej polskiej stacji artycznej na Wyspie Niedźwiedziej.
wtorek, 27 kwietnia 1954
Urodził się Samuel Morse, twórca alfabetu Morse'a.
środa, 27 kwietnia 1791
Na Filipinach w walce z tubylcami ginie Ferdynand Magellan.
sobota, 27 kwietnia 1521