TYP: a1

Kanał Elbląski ciągle w remoncie

piątek, 25 kwietnia 2014
Wózek na pochylni
Wózek - pochylnia Całuny
Przedłuża się remont jednej z najsłynniejszych atrakcji turystycznych Polski - Kanału Elbląskiego.

W czwartek oddano do użytku wyremontowane śluzy: Ostródę i Małą Ruś, do końca sierpnia zmodernizowane zostaną dwie pozostałe: Miłomłyn i Zielona, jednak rewitalizacja całego Kanału zakończy się dopiero w przyszłym roku. Do wyremontowania pozostała jeszcze jego największa atrakcja: pięć zabytkowych pochylni (w Buczyńcu, Kątach, Oleśnicy, Jeleniach i Całunach), dzięki którym Kanał stanowi unikatowy zabytek hydrotechniczny.

Początkowo zakładano, że pochylnie zostaną oddane do użytku już w tym sezonie żeglarskim, jednak ich modernizacja okazała się bardziej skomplikowana, niż się spodziewano. Po spuszczeniu wody okazało się, że część XIX-wiecznych urządzeń jest w złym stanie. Problemem był również brak pełnej dokumentacji.

Jest to pierwszy generalny remont Kanału w 150-letniej historii jego istnienia. Planowany koszt prac to ok. 115 mln zł. Współfinansowany jest ze środków europejskich.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 26 September

Jarosław Kaczorowski na "Allianz PL" uzyskuje kwalifikacje do regat Mini Transat.
wtorek, 26 września 2006
Urodził się Wojciech Kaliski, znany polski żeglarz morski, kapitan katamarana "Almatur II" i trimarana "Insgraf".
środa, 26 września 1956
Do Plymouth, po ponad dwuletniej podróży powraca "Golden Hind" (portugalski statek o nazwie "Pelikan", przebudowany w Plymouth i wcielony do floty Royal Navy), okręt Sir Francisa Drake'a.
poniedziałek, 26 września 1580