TYP: a1

Flis z Podkarpacia do Gdańska

środa, 23 sierpnia 2017
Z mediów

Ponad 720 kilometrów pokonali flisacy, którzy na pokładzie drewnianej tratwy przypłynęli z Ulanowa na Podkarpaciu do Gdańska. Ich niezwykła podróż zakończyła się we wtorek, 22 sierpnia zacumowaniem przy nabrzeżu Wyspy Spichrzów. W ten sposób śmiałkowie chcieli m.in. przyczynić się do wpisania ich bractwa flisackiego na Światową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

 

Ulanów to niewielka miejscowość, leżąca nad brzegami Sanu w województwie podkarpackim. W XVII i XVIII wieku Ulanów był jednym z najważniejszych portów rzecznych ówczesnej Rzeczypospolitej. To tutaj ładowano na barki znaczną część ładunków drewna i zboża z południowo-wschodnich rubieży naszego kraju, które spławiano do Gdańska - najważniejszego polskiego portu morskiego i znaczącego ośrodka międzynarodowego handlu. Od 1991 roku w Ulanowie funkcjonuje Bractwo Flisackie pod wezwaniem św. Barbary. Jego członkowie kultywują tradycję przodków, którzy wiele stuleci trudnili się flisem, czyli rzecznym transportem towarów.

2 lipca grupa ośmiu ulanowskich flisaków postanowiła wybrać się w rejs z rodzinnej miejscowości do Gdańska. Na stanowiska retmana (starszego flisaka kierującego spławem) wybrano Franciszka Kopyto oraz Zdzisława Nikolsa. Za środek transportu posłużyła im tratwa o długości ok. 70 m, zbudowana głównie z drewnianych bali przez retmanów i flisaków przy użyciu wyłącznie tradycyjnych narzędzi. Jedynym schronieniem na pokładzie były trzy szałasy, w których za posłanie służyła słoma i siano. Śmiałkowie mieli przed sobą do pokonania trasę o długości 724 km korytem Sanu i Wisły.

Powodem do zorganizowania wyprawy były ogólnopolskie obchody Roku Rzeki Wisły, zorganizowane z okazji 550. rocznicy pierwszego wolnego flisu na tej rzece. Jednak rejsem tym chcieli także flisacy przyczynić się do umieszczenia ich bractwa  na Światowej Liście Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.  

Podczas dwumiesięcznej wyprawy flisacy z Ulanowa odwiedzili 28 portów. Musieli również zmierzyć się z wieloma zagrożeniami, takimi jak mielizny, wystające gałęzie i głazy czy zapory, które niemal całkowicie niwelują nurt wody. Rejs zakończył się przy nabrzeżu Wyspy Spichrzów w Gdańsku we wtorkowe popołudnie.

 


 

 

 

Tagi: flisacy, tratwa, Wisła
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 17 June

Początek samotnej żeglugi Krzysztofa Baranowskiego w rejsie dookoła świata na s/y "Polonez" od Newport do Plymouth (25.05.1973 r.). Etap od Plymouth do Newport (17.07.1972 r.) był udziałem w Regatach Samotnych Żeglarzy, które Kapitan Krzysztof Baranowski
sobota, 17 czerwca 1972
Z Plymouth do Newport startują III regaty OSTAR z udziałem Krzysztofa Baranowskiego na s/y "Polonez", Teresy Remiszewskiej na s/y "Komodor" i Zbigniewa Puchalskiego na s/y "Miranda". Regaty wygrał Alain Colas na "Pen Duick IV".
sobota, 17 czerwca 1972