TYP: a1

Czy uda się odbudować populację jesiotra w Polsce?

poniedziałek, 18 października 2021
Z mediów/WWF

Czy uda się przywrócić do polskich rzek jesiotra? Nad stworzeniem odpowiednich warunków przywrócenia populacji tej ryby WWF Polska, Instytut Rybactwa Śródlądowego w Olsztynie i departament rybołówstwa Ministerstwa Rolnictwa. 

Jeszcze w XX w. jesiotr powszechnie występował w Europie, został jednak przetrzebiony intensywnymi połowami, zaszkodziła mu też regulacja rzek. Jednak okazuje się, że odbudowanie populacji jesiotra w Polsce ważne jest z kilku powodów. M.in. dla Bałtyku – te ryby przenosiły do morza składniki odżywcze. Jesiotry regulowały również wielkość populacji innych ryb, ponieważ ograniczyły dostępny dla nich pokarm, czyli bezkręgowce denne. Co ważne, jesiotry zmniejszały również ilość inwazyjnych gatunków ryb przydennych.

Na razie w różnych miejscach Polski wypuszczane są do wody młode jesiotry ostronose. 15 tys. trafiło do Drwęcy w Szramowie, gdzie znajdował się historyczny obszar występowania jesiotra, 10 tys. wypuszczono do Odry w Widuchowej. Największym zagrożeniem dla młodych rybek jest w tej chwili zrzut ścieków do rzek i ich ogólne wyniszczenie. Nie pomaga biologia, bowiem jesiotry dojrzewają płciowo dopiero w wieku 14-16 lat, co spowalnia tempo, w jakim gatunek ten może naturalnie się rozprzestrzeniać.

Na razie ważne jest, żeby złowione przez rybaków jesiotry były wypuszczane z powrotem do rzek. Rybak powinien rybę najpierw zmierzyć i sfotografować, zapisać miejsce, czas i lokalizację złowienia, a następnie wszystkie te informacje wraz ze zdjęciem przekazać mailem do Instytutu Rybactwa Śródlądowego w Olsztynie (a.kapusta@infish.com.pl) lub Departamentu Rybołówstwa w Ministerstwie Rolnictwa (sekretariat.dr@minrol.gov.pl).


 

Tagi: jesiotr, ekologia, WWF
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 20 May

Z Jastarni do Władysławowa wyruszył zasłużony dla polskiego żeglarstwa s/y "Generał Zaruski"; po latach niszczenia w ośrodku w Jastarni zapadły decyzje i znalazły się środki na kapitalny remont jachtu.
piątek, 20 maja 2005
W Pucku zostaje wodowany ponton Arkadiusza Pawełka "Cena Strachu".
środa, 20 maja 1998
W Gdyni zakończył rejs Kpt. Henryk Jaskuła na s/y "Dar Przemyśla"; było to pierwsze polskie i trzecie w historii światowego żeglarstwa okrążenie świata bez zawijania do portów; rejs trwał 345 dni.
wtorek, 20 maja 1980
W Gdyni zmarł Karol Olgierd Borchardt, autor wielu książek marynistycznych, m.in. "Znaczy Kapitan".
wtorek, 20 maja 1986
Z zamiarem opłynięcia Islandii wypłynął z przystani JK Stoczni Gdańskiej s/y "Kismet" z Kpt. Wojciechem Orszlukiem. Żeglarze dotarli do stolicy Islandii, ale wielodniowy sztorm uniemożliwił opłynięcie wyspy dookoła. Jacht powrócił do Górek Zachodnich 22.0
czwartek, 20 maja 1965
W Valladolid umiera w zapomnieniu Krzysztof Kolumb, genueńczyk, który powszechnie uchodzi za odkrywcę Ameryki.
niedziela, 20 maja 1520