TYP: a1

Ciąg dalszy śledztwa w sprawie awarii Czajki

środa, 9 grudnia 2020
Z mediów/PAP

Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji m. st. Warszawy podpisało 8 grudnia umowę z firmą, która ma udrożnić zniszczony tunel „Czajki”. Koszt zadania to prawie 21,5 mln złotych.

Firma, która wygrała przetarg na realizację tego trudnego zadania to Zakład Remontowo-Budowlany ARGO-BUD Artur Gołofit. Do przetargu zgłosiły się cztery firmy, których oferty wahały się od 21 do 32 mln złotych. Wygrała najkorzystniejsza cenowo propozycja.

Jeszcze miesiąc temu rzecznik prasowy MPWiK podkreślał, że odgruzowanie tunelu to zadanie trudne, podobne w charakterze do prac górniczych, a prowadzone prace muszą spełniać najwyższe wymogi bezpieczeństwa zarówno dla ludzi jak i samej konstrukcji. Rozbiórka realizowana będzie pod nadzorem ekspertów i przy udziale prokuratury. Dopiero po zakończeniu prac przez firmę ARGO-BUD będzie możliwe przeprowadzenie kolejnych oględzin tunelu i pobranie do próbek do badań laboratoryjnych.

Na początku września prokurator z Prokuratury Regionalnej w Warszawie, wraz z Komendą Stołeczną Policji i ekspertami z Politechniki Warszawskiej oraz Krakowskiej dokonali pierwszych oględzin tunelu „Czajki”. Prokuratura informowała wówczas, że „z uwagi na brak możliwości dotarcia bezpośrednio do uszkodzonego rurociągu, dalsze czynności oględzin zostaną wykonane przez prokuratorów dopiero po usunięciu przez MPWiK zalegających elementów uszkodzonego tunelu.

Śledztwo Prokuratury Regionalnej w Warszawie prowadzone jest w sprawie niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariuszy publicznych zobowiązanych do nadzoru nad prawidłowym wykonywaniem kontroli funkcjonowania rurociągów technologicznych, transmitujących ścieki z lewobrzeżnej Warszawy do Oczyszczalni Ścieków „Czajka” oraz zapewnienia prawidłowego działania systemu odbioru ścieków. Postępowanie dotyczy także sprowadzenia niebezpieczeństwa dla życia lub zdrowia wielu osób w postaci zagrożenia epidemiologicznego i spowodowania zniszczenia w świecie roślinnym lub zwierzęcym w znacznych rozmiarach lub istotne obniżenie jakości wody w Wiśle, do której wpuszczano ścieki.

 

Tagi: Czajka, awaria, ścieki
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 27 February

Zmarł Janusz Sikorski; był korespondentem wojennym, jachtowym kapitanem żeglugi wielkiej, obieżyświatem i łowcą przygód, wokalistą i instrumentalistą, poetą i kompozytorem, publicystą i współautorem (wraz z Markiem Szurawskim) nadawanej przez kilka lat au
poniedziałek, 27 lutego 1995
Zakończył się w Krakowie VII Festiwal Piosenki Żeglarskiej "Shanties 88", Grand Prix festiwalu zdobył zespół "Packet" kierowany przez Mirosława Peszkowskiego.
sobota, 27 lutego 1988