TYP: a1

Aresztowano kapitana statku oskarżonego o spowodowanie wypadku na Dunaju

wtorek, 17 grudnia 2019
Z mediów/PAP

W poniedziałek, 16 grudnia aresztowany został kapitan statku, oskarżony w sprawie katastrofy na Dunaju, do jakiej doszło w maju tego roku. Do zatrzymania doszło na wniosek prokuratury, która twierdzi, że ukraiński kapitan mógłby zbiec do kraju ojczystego, a ten mógłby odmówić jego wydania.

 

Przypomnijmy – 29 maja statek-hotel Viking Sigyn, którym kierował ukraiński kapitan,  najechał po zmroku w ulewnym deszczu przy moście Małgorzaty w Budapeszcie na płynący w tym samym kierunku dużo mniejszy statek wycieczkowy Hableany. W wyniku zderzenia Hableany zatonął. Na pokładzie znajdowało się 35 osób, w tym 33 turystów z Korei Południowej i dwie osoby z załogi. Tylko siedem osób uratowano.

 

 

Pod koniec listopada wniesiono akt oskarżenia przeciwko kapitanowi statku-hotelu. Zarzucono mu nieumyślne spowodowanie zagrożenia, które spowodowało wypadek ze skutkiem śmiertelnym, oraz nieudzielenie pomocy ofiarom. Według prokuratury, 64-letni kapitan był nieuważny, nie koncentrował się przez cały czas na kierowaniu statkiem, nie przestrzegał wymaganej przepisami odległości od statku wycieczkowego i nie dopełnił obowiązku poinformowania o zamiarze wyprzedzania Hableany drogą radiową i sygnałem dźwiękowym. Nie udzielił też pomocy osobom, które znajdowały się na pokładzie statku wycieczkowego. Za te przestępstwa grozi kara od 2 do 11 lat pozbawienia wolności. Budapeszteńska prokuratura wniosła o wyrok dziewięciu lat więzienia i zakaz prowadzenia pojazdów na dziewięć lat, jeśli kapitan przyzna się do winy.

 

Kapitan był już wcześniej aresztowany, ale po zakończeniu śledztwa go zwolniono. Mężczyźnie założono urządzenie dozoru elektronicznego i zakazano opuszczania wyznaczonego terenu. 

Tagi: Hableany, Dunaj, katastrofa
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 April

Na mecie regat III etapu The BOC Challenge Around Alone jako pierwszy zameldował się Christophe Auguin na jachcie "Groupe Sceta".
wtorek, 23 kwietnia 1991
W stoczni w Goeteborgu zwodowany zostaje pierwszy jacht klasy "Folkboat"; do 1977 r. wykonano na całym świecie 5000 jednostek tej klasy.
czwartek, 23 kwietnia 1942