TYP: a1

Aresztowano kapitana statku oskarżonego o spowodowanie wypadku na Dunaju

wtorek, 17 grudnia 2019
Z mediów/PAP

W poniedziałek, 16 grudnia aresztowany został kapitan statku, oskarżony w sprawie katastrofy na Dunaju, do jakiej doszło w maju tego roku. Do zatrzymania doszło na wniosek prokuratury, która twierdzi, że ukraiński kapitan mógłby zbiec do kraju ojczystego, a ten mógłby odmówić jego wydania.

 

Przypomnijmy – 29 maja statek-hotel Viking Sigyn, którym kierował ukraiński kapitan,  najechał po zmroku w ulewnym deszczu przy moście Małgorzaty w Budapeszcie na płynący w tym samym kierunku dużo mniejszy statek wycieczkowy Hableany. W wyniku zderzenia Hableany zatonął. Na pokładzie znajdowało się 35 osób, w tym 33 turystów z Korei Południowej i dwie osoby z załogi. Tylko siedem osób uratowano.

 

 

Pod koniec listopada wniesiono akt oskarżenia przeciwko kapitanowi statku-hotelu. Zarzucono mu nieumyślne spowodowanie zagrożenia, które spowodowało wypadek ze skutkiem śmiertelnym, oraz nieudzielenie pomocy ofiarom. Według prokuratury, 64-letni kapitan był nieuważny, nie koncentrował się przez cały czas na kierowaniu statkiem, nie przestrzegał wymaganej przepisami odległości od statku wycieczkowego i nie dopełnił obowiązku poinformowania o zamiarze wyprzedzania Hableany drogą radiową i sygnałem dźwiękowym. Nie udzielił też pomocy osobom, które znajdowały się na pokładzie statku wycieczkowego. Za te przestępstwa grozi kara od 2 do 11 lat pozbawienia wolności. Budapeszteńska prokuratura wniosła o wyrok dziewięciu lat więzienia i zakaz prowadzenia pojazdów na dziewięć lat, jeśli kapitan przyzna się do winy.

 

Kapitan był już wcześniej aresztowany, ale po zakończeniu śledztwa go zwolniono. Mężczyźnie założono urządzenie dozoru elektronicznego i zakazano opuszczania wyznaczonego terenu. 

Tagi: Hableany, Dunaj, katastrofa
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 5 April

W Walencji oficjalnie poinformowano, że Karol Jabłoński został sternikiem hiszpańskiego syndykatu El Reto (team Desafio Espanol); celem syndykatu było zwycięstwo w Pucharze Ameryki.
wtorek, 5 kwietnia 2005
Wojciech Skórski i Kazimierz Kwasiborski na jachcie klasy Micro "Agnessa" wyruszyli w rejs przez Atlantyk.
niedziela, 5 kwietnia 1992
W stoczni Capitaine Flint zwodowano jacht "Ecureuil d'Aquitaine", późniejszy "Groupe LG".
środa, 5 kwietnia 1989
Zmarł Bogdan Supergan, krakowski kapitan jachtowy, wieloletni pracownik CWMiW w Gdyni.
wtorek, 5 kwietnia 1983
Na "Opty" zamknął pętlę dookoła świata Leonid Teliga; był to pierwszy samotny rejs Polaka dookoła świata.
sobota, 5 kwietnia 1969
W Giżycku rozpoczyna się budowa twierdzy Boyen.
środa, 5 kwietnia 1843