TYP: a1

60 jednostek utknęło w rumuńskim porcie

piątek, 19 sierpnia 2022
Z mediów/PAP

Susza to coraz poważniejszy problem, wpływający także na transport wodny. W rumuńskim porcie Zimnicea właśnie z tego powodu utknęło ponad 60 statków.

 

Przyczyną blokady jest bardzo niski poziom Dunaju, po którym w rejonie portu w Zimnicei mogą przepływać już tylko statki o maksymalnej głębokości zanurzenia 1,4 m.

W ostatnich latach w sierpniu średnia przepływu wody na Dunaju w rejonie wynosiła 4300 metrów na sekundę. Obecnie z powodu utrzymującej się suszy jest to zaledwie 1830 m/s. W związku z utrzymującą się sytuacją, w najbliższych dwóch tygodniach przeprowadzone zostaną prace polegające na pogłębianiu Dunaju w rejonie Zimnicea.

Niski poziom wody w Dunaju jest problemem nie tylko w Zimnicei - jak szacuje portal Digi24, łącznie na rumuńskim odcinku Dunaju na wyższy poziom wody czeka już kilkaset jednostek pływających.

 

Tagi: susza, Zimnicea
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 21 May

Wyruszył w rejs Willy de Roos na stalowym keczu "Williwaw"; przekroczył północny krąg polarny, żeglował wzdłuż zachodniego brzegu Grenlandii, przeszedł Przejście Północno-Zachodnie i dookoła Alaski, dotarł do Vancouver w Kanadzie.
sobota, 21 maja 1977
W Warszawie zmarł Leonid Teliga, pierwszy polski samotny żeglarz, który w okresie powojennym opłynął kulę ziemską na jachcie "Opty".
piątek, 21 maja 1971
Na jachcie "Tilikum", przebudowanym kanoe z cedrowego drzewa, w okołoziemski rejs wypłynął John C. Voss.
wtorek, 21 maja 1901
W suchym doku w Greenwich, w trakcie remontu częściowo spłonął kliper "Cutty Sark".
poniedziałek, 21 maja 2007