TYP: a1

Sylwetki piratów - Pierre Le Grand

wtorek, 7 czerwca 2011
Weronika Morys
Pierre Le Grand był XVII-wiecznym karaibskim bukanierem. Informacje o tym piracie pochodzą z jednego źródła - z książki “Buccaneers of America” francuskiego pisarza Alexandre Exquemelina. Nie wiadomo czy Le Grand był postacią historyczną, czy wymyśloną przez Exquemelina.

Pierre urodził się w Dieppe, we Francji. Nie ma informacji o jego losach przed przybyciem do Tortugi na Karaibach w połowie XVII wieku. Jest znany głównie z ataku na hiszpański galeon w pobliżu wybrzeży Haiti. Dokładne miejsce ataku nie jest pewne. Exquemelin w jednym miejscu stwierdza, że sceną wydarzeń była wyspa Caicos, w innym - umieszcza atak na Cape Tiburon, u południowo-zachodnich wybrzeży Haiti.

Pierre zwerbował załogę złożoną z 28 mężczyzn i na jednej małej łodzi wypłynął w poszukiwanie hiszpańskich statków, które mógłby obrabować. Po długim, bezowocnym rejsie piraci zauważyli statek, który odłączył się od hiszpańskiej floty skarbów. Zaczęli go ścigać i wkrótce po zachodzie słońca niezauważeni zbliżyli się do swoich ofiar. Według legendy Pierre nakazał wyciąć dziurę w boku własnej łodzi i zatopić ją, aby zachęcić swoich ludzi do jak najzaciętszej walki ze względu na brak możliwości odwrotu. Piraci wspięli się na burtę galeonu, uzbrojeni w miecze i pistolety.

Załoga hiszpańskiego okrętu została zupełnie zaskoczona. Piraci pokonali kapitana galeonu, który grał w karty w swojej kabinie. Ludzie Pierre’a zabili strażników i uniemożliwili reszcie załogi dostęp do broni. Żeglarze z galeonu nie mieli wyboru - musieli się poddać. Pierre wcielił część Hiszpanów do swojej załogi, resztę wysadził na ląd (prawdopodobnie na Haiti) i zabrał przejęty statek i swoich ludzi do Francji. O jego dalszych losach wiadomo niewiele. Pewne przesłanki wskazują, że mógł wyemigrować do Kanady, ponieważ jego nazwisko pojawia się w dokumentach imigracyjnych. Według nich przybył do Montrealu w 1653 roku.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 11 August

Zmarł kapitan Henryk Kujawa, konstruktor i współtwórca m.in. jachtów J-140 i J-80 oraz zasłużony członek Jachtklubu Stoczni Gdańskiej
sobota, 11 sierpnia 2018
Na "Iskrze II" podniesiono banderę Polskiej Marynarki Wojennej
środa, 11 sierpnia 1982
W Sztokholmie zbudowano "Vasę", najpotężniejszy okręt Gustawa II Adolfa w tamtym czasie i w tym rejonie. Zaraz po zwodowaniu okręt zatonął; jest dzisiaj eksponowany w Muzeum Okrętu Vasa w Sztokholmie
piątek, 11 sierpnia 1628