TYP: a1

Sylwetki piratów - Gan Ning

wtorek, 19 października 2010
Weronika Morys
Gan NingPoczątek pirackiego życia

Gan Ning urodził się w 175 roku w Chinach. W młodości był urzędnikiem państwowym, szybko jednak porzucił to zajęcie i po zebraniu bandy podobnych sobie próżniaków rozpoczął pirackie życie. Znakiem rozpoznawczym bandy były dzwonki, które skłaniały ludzi do panicznej ucieczki lub szukania kryjówki, kiedy tylko usłyszeli ich dźwięk. Gan Ning jako pirat łupił i zabijał nieszczęśników, którzy weszli mu w drogę, do czasu kiedy postanowił rozpocząć naukę. Po zapoznaniu się z dziełami kilku różnych filozofów zapragnął wstąpić do armii Liu Biao, jednak ten odmówił ze względu na jego piracką przeszłość.

Służba pod Huang Zu

Gan Ning zaciągnął się do armii Huang Zu, który jednak nie ufał mu i powierzył mało ważną funkcję w swoim wojsku. W trakcie bitwy z wojskami Sun Quana, którymi dowodził generał Ling Cao, Gan Ning uratował życie Huang Zu, zabijając Ling Cao, co umożliwiło nadciągnięcie odsieczy. Huang Zu nie docenił jednak jego pomocy - nie nagrodził go w żaden sposób ani nie zaczął bardziej szanować.

Su Fei, przyjaciel Gan Ninga i zarazem zaufany sługa Huang Zu, rekomendował Gan Ninga kilkakrotnie. Generał jednak nie tylko za każdym razem odrzucał te rekomendacje, ale sprawił, że poplecznicy Gan Ninga odwrócili się od niego. Gan Ning wiedział, że nie uzyska od generała pozwolenia na opuszczenie obozu, więc uciekł się do podstępu. Su Fei poprosił Huang Zu o zwierzchnictwo nad prefekturą Zhu dla Gan Ninga. Dzięki temu Gan Ning mógł udać się do Zhu i dołączyć do armii Sun Quana.

Bitwa o Jiangxia i służba w armii Sun Quana

Po dotarciu do obozu Gan Ning dostąpił zaszczytu spotkania twarzą w twarz samego Sun Quana i przedstawił swój plan pokonania Huang Zu. Sun Quan poszedł za radą Gan Ninga i wypowiedział swojemu wrogowi bitwę pod Jiangxia. Chociaż walka była bardziej zacięta niż to przewidział Gan Ning, to jednak cel został osiągnięty - zwyciężył Sun Quan, a Huang Zu został pojmany. Za swoje zasługi Gan Ning otrzymał dowództwo. Gan Ning poprosił Sun Quana o darowanie życia swojemu przyjacielowi Su Fei i oferował w zamian swoje. Sun Quan, wzruszony tym czynem, ułaskawił Su Fei.

Służąc w armii Sun Quana Gan Ning wsławił się wieloma odważnymi czynami i zwycięskimi bitwami, walcząc często z przeważającymi siłami wroga. Pewnej nocy poważył się na atak z zaledwie 100 żołnierzami na 40-tysięczny obóz Cao Cao. Gan Ning zakradł się pod osłoną nocy do obozu wroga, podłożył ogień i zaatakował. W chaosie żołnierze Cao Cao nie mogli stwierdzić rozmiarów wojsk przeciwnika, ani kierunku, z którego pochodzi atak. Siły Cao Cao zostały poważnie nadszarpnięte, a Gan Ning nie stracił ani jednego wojownika. Za ten czyn Sun Quan podarował mu tysiąc sztuk jedwabiu i 100 ostrych mieczy.

Podsumowanie

Gan Ning był twardym i szorstkim człowiekiem, ale także otwartym, walecznym i utalentowanym strategiem. Jego brak poszanowania dla dyscypliny równoważyły jego umiejętności zręcznego wojownika. Nie można jednak zapomnieć, że prowadził życie pełne przemocy i popełnił wiele zabójstw.
TYP: a3
0 0
Komentarze