TYP: a1

Bitwa pod Pungdo

czwartek, 14 kwietnia 2011
Weronika Morys
Starcie rozegrało się 25 lipca 1894 roku. Była to pierwsza bitwa morska wojny japońsko-chińskiej, a zatopienie płynącego pod brytyjską banderą transportowca z 1000 chińskich żołnierzy na pokładzie ułatwiło później Japończykom zwycięstwo w bitwie pod Seonghwan.

Genezą konfliktu chińsko-japońskiego był narastający konflikt o Koreę. Pokojowe próby rozwiązania sytuacji nie przyniosły rezultatu. Japończycy wystosowali zatem ultimatum, w którym żądali wycofania chińskich oddziałów do 22 lipca pod groźbą rozpoczęcia działań zbrojnych.

25 lipca, a zatem po upływie ultimatum, chiński krążownik pancernopokładowy "Jiyuan" i kanonierka "Guangyi" wyszły z Asanu, do którego wcześniej eskortowały transportowce zaopatrujące tamtejszy trzytysięczny chiński garnizon. Konwój miał za zadanie osłaniać ostatni z transportowców, "Gaosheng”. Nieprzygotowane do walki okręty napotkały w zatoce asańskiej, niedaleko wysepki Pung, trzy krążowniki japońskie "Yoshino", "Naniwa" i "Akitsushima".

Japońskie krążowniki otwarły ogień do chińskich okrętów zaalarmowane zbytnim zbliżeniem się krążownika "Jiyuan". Po kiludziesięciu minutach ostrzeliwania "Jiyuan" zdołał umknąć, a "Guangyi" został całkowicie zniszczony. Po kilku godzinach na polu walki pojawił się "Gaosheng". Rozpoczęły się czterogodzinne negocjacje, w trakcie których chińscy żołnierze odmówili poddania się. Nie pozwolili też europejskiej załodze opuścić statku. Kiedy negocjacje poniosły fiasko, znajdujący się na pokładzie "Naniwy” dowódca sił japońskich, Heihachirō Tōgō, podjął decyzję o zatopieniu statku ogniem artyleryjskim.

Chińskie siły poniosły w tej bitwie poważne straty, samemu nie zadawszy żadnych, co wpłynęło negatywnie na morale całej armii.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 1 June

W regatach Rolex Transatlantic Challenge wygrywa "Mari Cha IV".
środa, 1 czerwca 2005
Na starcie regat AZAB 83 stanął Jerzy Rakowicz na jachcie "Alices Mirror"; zajął 2 miejsce na mecie w Falmouth, a pierwsze w swojej klasie.
środa, 1 czerwca 1983
W Gdańsku odbył się chrzest "Pogorii".
niedziela, 1 czerwca 1980
Start do III Transatlantyckich Regat Samotnych Żeglarzy; tym razem wystartowało 35 zawodników. Regaty wygrał Geoffrey Williams na "Sir Thomas Lipton".
sobota, 1 czerwca 1968
Na małym jachcie "Tinkerbelle" Robert Manry rozpoczął samotny rejs z Falmouth w Stanach Zjednoczonych do Falmouth w Anglii.
wtorek, 1 czerwca 1965
Rozpoczęcie rejsu s/y "Amethyst" ze Stanleyem Jabłońskim przez Atlantyk.
sobota, 1 czerwca 1963
W Auckland kończy się rejs Erwina Webera na s/y "Farys", pierwszy samotny rejs polskiego żeglarza.
środa, 1 czerwca 1938
Na "New Bedford" z portu Chatham rozpoczęli przeprawę przez Atlantyk Thomas Crapo wraz z żoną; 22 lipca wylądowali w Newlyn w Wielkiej Brytanii.
piątek, 1 czerwca 1877