TYP: a1

Sushi box

sobota, 12 listopada 2011
Kinga Rzucidło
Ostatnimi czasy, na fali kuchni orientalnych, jak grzyby po deszczu wyrastają restauracje specjalizujące się w sushi. Obok nowo powstałej w mym mieście japońskiej restauracji przeszłam obojętnie raz i drugi, za trzecim razem ciekawość i chęć odkrycia nowych smaków zwyciężyła. Po nad wyraz wyśmienitej, choć kosztownej kolacji, moje kubki smakowe popadły w euforię, postanowiłam więc spróbować swoich sił i w zaciszu własnej kuchni samodzielnie przygotować tę najsłynniejszą na świecie japońską potrawę.

Zaopatrzona w elegancki zestaw do sushi, pilnie przestudiowałam załączoną książeczkę z przepisami. Przygotowując listę zakupów, byłam pełna obaw co do zdobycia odpowiednich składników. Ku zdziwieniu, wszystkie niezbędne produkty kupiłam w pierwszym supermarkecie. Koszt zakupów był porównywalny z uiszczoną ceną za kolację, ale biorąc pod uwagę, że większość potrzebnych substratów spokojnie wystarczy na przygotowanie kilkunastu następnych porcji, nie wychodzi przesadnie drogo.

Zdecydowałam się na wypróbowanie dwóch przepisów: Hosomaki z łososiem i awokado oraz Futomaki ze śledziem. Obie potrawy były przeze mnie próbowane wcześniej, teraz więc mogłam pokusić się porównanie, jak wypada własnoręcznie przygotowane sushi z tym serwowanym w znanej sieci restauracji. O dziwo, końcowy efekt mile mnie zaskoczył. Nie spodziewałam się, że samo formowanie i zawijanie składników w płaty nori będzie tak proste i nieskomplikowane. Choć wizualnie dało się zauważyć, że hosomaki nie wyszły spod ręki wybitnego mistrza kuchni, tak w smaku swobodnie mogły konkurować z restauracyjnym daniem.

W kuchennych zmaganiach bardzo przydatny okazał się załączony do zestawu kucharski podręcznik „Sushi” autorstwa Marlisy Szwillus. Niewielka objętościowo, bo zaledwie 60-stronicowa książeczka zawiera blisko 30 przepisów na sushi w kilkunastu rodzajach, od nigiri, poprzez gunkanmaki, futomaki i wiele innych, a także przepisy na potrawy towarzyszące, w tym zupę orientalną, sałatkę z kiełkami, szaszłyki z wołowiny i apetycznie wyglądające lody kokosowe. Pomocne są również umieszczone na pierwszych stronach porady praktyczne, dzięki którym poznamy tajniki serwowania i jedzenia sushi, dowiemy się jak odpowiednio ugotować ryż, jak duże powinny być pojedyncze porcje i jakie napoje pasują do tej japońskiej przekąski.

Własnoręcznie przyrządzone sushi lepiej smakuje, dostarcza przyjemności przygotowania, pozwala na stworzenie własnej kompozycji smaków. Stosując się do zaleceń autorki, można bez konieczności wychodzenia z domu wyczarować smakowite, egzotyczne potrawy. Dołączone do zestawu drewniane pałeczki oraz eleganckie półmiski z pewnością umilą ucztę i wprowadzą w wyjątkowy, japoński klimat.


Sushi box: Książka z przepisami oraz elegancki zestaw do sushi dla 2 osób
cena zestawu: 72,99 zł
Książka:
autor: Marlisa Szwillus
tytuł: „Sushi”
wydawnictwo: Hachette Polska
rok wydania: 2010
ilość stron: 64
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 13 April

Yves Parlier na katamaranie "Medias Region Aquitaine" bije rekord załogowej żeglugi 24. godzinnej w klasie 60. stopowej wynikiem 597,8 Mm, 24,95 węzłów.
czwartek, 13 kwietnia 2006
S/y "Swarożyc" pod Kpt. Wacławem Liskiewiczem wyszedł w rejs na Spitsbergen; był to pierwszy rejs polskiego jachtu w rejony podbiegunowe.
czwartek, 13 kwietnia 1967