TYP: a1

Piotr Lewandowski "Voditelj Brodice"

sobota, 22 lutego 2014
MZ

To trzecie wydanie książeczki, która ułatwia nam wkroczenie na wody Adriatyku. Posiadacz patentu Voditelj Brodice nie musi martwić się o to, czy armator chorwacki uzna nasze polskie uprawnienia za wystarczające. Masz tamtejsze potwierdzenie umiejętności - możesz żeglować po chorwackich wodach do woli. 


Cóż, ma to swoje dobre, ale i złe strony. Dobre dla tych, którzy łatwo mogą przesiąść się z śródlądowych łódek na jachty morskie i wyruszyć na podbój Jadrana, złe dla tych, którzy do tej pory oferowali swoje skipperskie usługi i najmowani byli do prowadzenia rejsów na tamtejszym akwenie. (To ostatnie stwierdzenie należy traktować jako żart.)


Oczywiście sam zdany egzamin nie zapewni żeglarskich umiejętności, dotyczy bowiem wiadomości teoretycznych. By poczuć się pewnie i zdecydować się na samodzielne żeglowanie w Chorwacji trzeba jednak mieć jakieś doświadczenie w prowadzeniu jachtu i jego obsłudze. Przypomina o tym autor we wstępie do tej książeczki.


Jest jeszcze jedna rzecz, o której warto wspomnieć. Otóż publikacja ta nie tylko ma przygotować adepta do zdania egzaminu - nawiasem mówiąc stosunkowo łatwego – to także podręcznik żeglowania po Adriatyku, przydatny również wtedy, kiedy po uzyskaniu stosownego patentu wyruszymy samodzielnie na chorwackie wody. Znajdziemy w nim wiele przydatnych informacji, od uwag o pogodzie na tym akwenie, o występujących wiatrach, znakach i skrótach występujących na mapach, które znajdziemy na wyczarterowanym jachcie, po wskazówki na jakich częstotliwościach podawane są prognozy. Trzeba jeszcze wspomnieć, że do książki dołączona jest płyta CD, która stanowi podręcznik w stopniu rozszerzonym, wzbogacony o animacje, zdjęcia i interaktywne rysunki.


Piotr Lewandowski „Voditelj Brodice”- podręcznik żeglowania po Adriatyku

Wydawca: MORKA – Piotr Lewandowski, Kalisz 2013

Stron: 73

TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 8 May

Odszedł na wieczną wachtę niezwykle zasłużony instruktor ZHP hm. Jan Sauer, bosman, oficer a od 1972 kapitan żaglowca s/y Zawisza Czarny
piątek, 8 maja 2020
W Cannes zwodowano katamaran "Club Med", który następnie pod dowództwem Granta Daltona wygrał regaty The Races.
poniedziałek, 8 maja 2000
Giovanni Soldini na "Fila" wygrywa 4 edycję regat Around Alone jako pierwszy nie Francuz.
piątek, 8 maja 1998