TYP: a1

Laura Dekker - Marzenie pewnej dziewczyny. Samotny rejs dookoła świata

środa, 15 marca 2017
Redakcja/MF

Na księgarskich półkach pojawiło się właśnie "Marzenie pewnej dziewczyny. Samotny rejs dookoła świata". To autobiograficzna opowieść Laury Dekker o jej podróży, której dokonała jako nastolatka. Tawerna Skipperów jest patronem medialnym książki. 

Książka opowiada o radościach i niebezpieczeństwach samotnej żeglugi i o poznawaniu świata z pokładu małego jachtu. To również świadectwo niezwykłej determinacji i młodzieńczej odwagi. Wciągająca i inspirująca książka o autentycznej przygodzie, która oczaruje czytelnika niezależnie od wieku.

Mając 14 lat Laura Dekker wyruszyła na ocean zrealizować marzenie swojego życia - stać się najmłodszą w historii żeglarką, która samotnie opłynęła Ziemię. By wypłynąć w rejs musiała najpierw na sali sądowej pokonać opór nieprzychylnych jej pomysłowi holenderskich władz i zmierzyć się ze społeczną krytyką.

Przez długie tygodnie przemierzała wzburzone morza, zmagała się ze sztormami i dzielnie znosiła samotność, by po 518 dniach szczęśliwie ukończyć żeglugę na karaibskiej wyspie Sint Maarten.

 

Laura Dekker, córka Holendra i Niemki, urodziła się na łodzi w porcie Whangarei w Nowej Zelandii podczas siedmioletniej wyprawy jej rodziców. Pierwszych pięć lat życia spędziła na morzu. Po powrocie do Holandii na szóste urodziny dostała w prezencie swoją pierwszą żaglówkę klasy Optimist, którą tak jak wszystkie swoje późniejsze jachty nazwała Guppy (Gupik). W 2010 roku, mimo sprzeciwu władz i konfliktu z częścią rodziny, wyruszyła w samotny rejs dookoła świata. Miała wtedy niespełna 15 lat i była najmłodszą na świecie żeglarką, która okrążyła w pojedynkę kulę ziemską. Jej wyjazd poprzedził spór na sali sądowej i wielka społeczna dyskusja o granicach wolności i dojrzałości. Holenderskie tabloidy krzyczały: "Laura Dekker jest niepoczytalna!", "Mamy nadzieję, że zatonie". Laura odpowiadała: "Żaden ocean nie będzie dla mnie równie groźny jak moje własne państwo".
Obecnie Laura na stałe mieszka z mężem w Nowej Zelandii. Żegluje, jest skiperką, prowadzi również spotkania motywacyjne na całym świecie.

 

Zapraszamy również na spotkanie z Laurą Dekker 18 marca 2017 w godz. 14.15 – 15.30, podczas Targów Wiatr i woda w Warszawie (ul. Marsa 56, sala B)

 

Wydawnictwo Nautica

język oryginału – niderlandzki

przekład: Iwona Mączka

400 stron

ilustracje: mapy, zdjęcia

cena detaliczna 39,90 zł

ISBN 978-83-946425-5-6

 

Tagi: Laura Dekker, Wydawnictwo Nautica, rejs, żeglarka
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 22 August

W Cowes z okazji 150.lecia Pucharu Ameryki zorganizowano jubileuszowe regaty, w których wystartowało 208 jachtów z różnych epok, a zwyciężył "Stealth" w czasie o prawie 5 godzin lepszym niż czas jachtu "America" z 1851 r.
środa, 22 sierpnia 2001
Zmarł Kpt. Antoni Ledochowski, jedna z legendarnych postaci polskiego żeglarstwa, wykładowca Szkoły Morskiej w Tczewie, potem w Gdyni, autor m.in. doskonałych podręczników z astronawigacji
czwartek, 22 sierpnia 1974
Zmarł Eugeniusz Kwiatkowski, m.in. twórca Gdyni i Centralnego Okręgu Przemysłowego
czwartek, 22 sierpnia 1974
Start do wokółziemskiego rejsu Bernarda Moitessiera na "Joshua"
czwartek, 22 sierpnia 1968
S/y "Swarożyc" pod Kpt. Wacławem Liskiewiczem zakończył rejs na Spitsbergen (po przebyciu 4905 Mm); był to pierwszy rejs polskiego jachtu w rejony podbiegunowe
wtorek, 22 sierpnia 1967
Na jachcie "Anahita" wyruszył w rejs dookoła świata Louis Bernicot; rejs zakończył się pełnym sukcesem, przy czym odbył sie on bez jakiejkolwiek poważniejszej awarii
sobota, 22 sierpnia 1936