TYP: a1

Eva - Arturo Perez-Reverte

piątek, 1 marca 2019
Monika Frenkiel

Czasy hiszpańskiej wojny domowej. Komuniści na okręcie handlowym przewożą złoto Banku Hiszpanii. Uciekając przed pościgiem niszczyciela frachtowiec cumuje w Tangerze. Ponieważ Tanger jest neutralny, narodowcy cumują burta w burtę. Sytuacja nie jest napięta i nie będzie trwać wiecznie, bo frachtowiec może cumować w porcie tylko określony. Jeśli wyjdzie w morze, będą czekać na niego działa niszczyciela, a efekt walki jest łatwy do przewidzenia. Jednak złoto wyląduje wtedy na dnie, a na to hiszpańscy nacjonaliści nie mają ochoty. Do Tangeru wysłany zostaje z misją specjalną szpieg Falco. Ma za zadanie namówić kapitana Mount Castle do oddania złota lub poddania statku wraz z towarem.

Autorem książki jest Arturo Pérez-Reverte, co jest gwarancją jakości. „Eva” jest drugą częścią przygód Falco, bezwzględnego szpiega i mordercy, a jednocześnie człowieka wykształconego, obdarzonego olbrzymim urokiem osobistym, szczególnie pociągającym dla kobiet. Książki o Falco są bardzo…retro – Falco chodzi w eleganckich garniturach i zwraca uwagę na krawaty, spinki do mankietów i kapelusze. Kobiety, które obracają się wokół niego, pachną drogimi perfumami i noszą pończochy – a czasem są równie zabójcze jak Falco. A na wspomnianym Mount Castle znajduje się jedna z najgroźniejszych, rosyjska agentka, Eva. Z którą łączą Falco pewne niezamknięte sprawy.

Akcja dzieje się w Tangerze – miejscu bardzo egzotycznym, z ciasnymi zaułkami pachnącymi narkotykiem, podejrzanymi spelunkami i zakurzonymi składami dywanów, gdzie w każdej chwili przechodnia może czekać cios nożem w żebra. Oczywiście, najciekawszy w książce jest sam Falco, bezwzględny egoista, który nie zawaha się przed niczym, jeżeli tylko będzie widział w tym swój interes. Ale książka, choć jest świetną powieścią szpiegowską, ma z punktu widzenia ludzi morza jeszcze jeden aspekt. Mianowicie akcja Falco dotyczy ludzi morza. W „Evie” są oni – niezależnie od strony, po jakiej przyszło im występować – nieodmiennie szlachetni. Nie obchodzą ich rozgrywki nacjonalistyczno-republikańskie, obchodzi ich kodeks ludzi morza. Są bezwzględnie lojalni swoim okrętom i swoim załogom. Jest taki moment w książce, gdzie w trakcie negocjacji kapitan Mount Castle prosi o rozmowę z kapitanem niszczyciela. Rozmowa mężczyzn odbywa się niemal bez słów,  za pomocą niezrozumiałych dla Falco przerw, jest niemal intuicyjna.  I obaj mężczyźni wiedzą to, czego nie jest w stanie zrozumieć Falco. Że kapitan Mount Castle nie może poddać statku ani oddać ładunku – nawet jeśli wie, że wyjście w morze skończy się dla niego śmiercią. Spotkanie dotyczy upewnienia się tylko, że drugi z kapitanów też jest szlachetnym człowiekiem morza i zaopiekuje się rozbitkami po zatopieniu okrętu. Każdy z kapitanów zrobi to, co musi, choć z głębokim smutkiem i szacunkiem dla przeciwnika. Pod tym względem „Eva” to książka o zderzeniu światów, tego na morzu i tego na lądzie, o zupełnie innej skali wartości, i nawet cyniczny Falco wobec starego kapitana Mount Castle odczuwa tylko szacunek.

Przeczytajcie „Evę”, a wcześniej sięgnijcie po pierwszą książkę z serii, „Falco”, bo warto.

Tytuł: „Eva”

Autor: Arturo Pérez-Reverte

Wydawnictwo Znak

 

 

 

Tagi: Arturo Pérez-Reverte, recenzja
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 May

Zginął Kapitan Zbigniew Werpechowski; wypłynął w swój ostatni rejs na s/y "Wanda", w czasie trudnych warunków pogodowych, na Głębi Bornholmskiej wypadł za burtę, a poszukiwania nie przyniosły rezultatu.
piątek, 23 maja 1975
Z afrykańskiego portu Safi wystartowała trzcinowa tratwa "Ra" pod dowództwem Thora Heyerdahla z zamiarem przepłyniecia Atlantyku, w celu potwierdzenia tezy, że na takich łodziach możliwa była migracja ludów w dawnych czasach. Niestety załoga musiała opuśc
piątek, 23 maja 1969
Do II Transatlantyckich Regat Samotnych Żeglarzy wystartowało 15 zawodników. Regaty wygrał Eric Tabarly na s/y "Pen Duick II" (czas zwycięzcy to 27 dni, 3 godziny i 56 minut).
sobota, 23 maja 1964
"Team New Zealand" wygrywa z "Desdafio Espanol" piąty wyścig w półfinale Louis Vuitton Cup w Walencji i awansuje do finału rywalizacji.
środa, 23 maja 2007
Statek szkolny "Lwów" wyrusza z Gdańska w pierwszy oceaniczny rejs.
środa, 23 maja 1923
Na Madagaskarze ginie Maurycy Beniowski, polski żołnierz i żeglarz; zesłany na Kamczatkę uprowadził statek żeglując na południe Azji, skąd w imieniu Francji dokonuje podboju Madagaskaru i zostaje jego władcą. Zmuszony do powrotu do Europy, następnie wyjec
wtorek, 23 maja 1786