Adres email
hasło
Zarejestruj się
/
Przypomnienie hasła
Czytelnia
Ludzie morza
Nowości w serwisie
Wieści z oceanów
Imprezy
Kalendarium
Rejs po historii
Kulinaria
Twoja Tuba
Recenzje książek
Poradniki
Śródlądzie
Ciekawostki
Słownik
Sport
Miejsca
Ciekawe miejsca
Propozycje tras
Mariny
Ludzie
Wszyscy użytkownicy
Skipperzy
Firmy
Wykonawcy szant
Jachty i rejsy
Wolne koje (rejsy)
Relacje z rejsów
Jachty
Modele jachtów
Armatorzy
Czarter Jachtów
Sklepik
Tawerny i kambuz
Tawerny
Przepisy
Drinki
Imprezy
Szanty
Wykonawcy szantowi
Piosenki żeglarskie
Sport
Sportowe wieści
Nadchodzące regaty
Relacje z regat
Ogłoszenia
HOME
/
Czytelnia
/
Poradniki
TYP: a1
Artykuły - Poradniki
Jak ratować tonącego?
poniedziałek, 1 kwietnia 2019
Anna Ciężadło
Przede wszystkim tak, żeby za chwilę nie było… dwóch tonących. Mimo, iż naszym pierwszym odruchem jest rzucić się ku tonącej osobie i bohatersko podać jej dłoń, pamiętajmy, że nie jest to dobry pomysł. W końcu „tonący brzytwy się chwyta” - a jeśli złapie w ręce cokolwiek innego, na przykład nas, też łatwo nie popuści.
Ile przeżyje człowiek za burtą?
wtorek, 5 marca 2019
Anna Ciężadło
Co się dzieje, kiedy wypadniemy za burtę? To zależy; jeśli rzecz dzieje się w amerykańskim filmie, natychmiast zjawi się bardzo głodny rekin. No, chyba że jesteśmy samotnym mścicielem albo cycatą blondynką - ale powiedzmy sobie szczerze: nie wszyscy spełniamy te kryteria. Załóżmy jednak, że rzecz dzieje się w prawdziwym życiu: wypadliśmy, a załoga o tym wie i nas szuka. Jak dużo czasu jej zostało, żeby nas znaleźć i wyłowić?
Czarter jachtu. Jak zaplanować rejs?
środa, 6 lutego 2019
Monika Frenkiel
Jak się przygotować do rejsu? Czy przygotowania różnią się w zależności od tego, czy jesteśmy skipperem, czy załogantem? I czy rejs kończy się w momencie, kiedy zacumujemy, oddamy jacht i porozjeżdżamy się do domów? Podpowiadamy parę rzeczy, o których warto wiedzieć.
Treningi jesienno-zimowe w suchej odzieży
środa, 24 października 2018
Artykuł sponsorowany
Kto żyje aktywnie i uprawia sport, ten się poci. Także jesienią i zimą, bo chłodne jest tylko powietrze, natomiast ciało biegacza, narciarza lub rowerzysty nagrzewa się intensywnie i stara schłodzić, wydzielając duże ilości potu. Bakterie powodujące jego rozkład przyczyniają się do powstawania nieprzyjemnego zapachu, a wilgoć zgromadzona w odzieży, zwłaszcza zaś w bieliźnie, jest skrajnie nieprzyjemna dla skóry, zwłaszcza w zetknięciu z zimnym powietrzem.
Dron na jachcie - czy to ma sens?
środa, 10 października 2018
Anna Ciężadło
Według laików, żeglarze to osobnicy mocno przywiązani do tradycyjnych rozwiązań - w przeciwnym wypadku dawno daliby sobie spokój ze „szmatami”, wcisnęliby guzik i popłynęli jak ludzie.
Karaiby - to skomplikowane
czwartek, 6 września 2018
Monika Frenkiel
Mówimy Karaiby, ale pod tą nazwą kryje się nie tylko spory obszar ale i mnóstwo wysp i wysepek. A żeby było śmiesznie, część z nich wciąż traktowana jest jak terytoria zamorskie państw europejskich, dzięki czemu mimo fizycznie dużej odległości od Europy możemy tam pojechać czy przebywać tylko na podstawie dowodu osobistego…
Pójdę boso!...
wtorek, 4 września 2018
Anna Ciężadło
…śpiewa pewien przystojny góral. Rzecz zupełnie nie dotyczy jednak spaceru po cudzej łodzi. Jak to zatem jest z tymi butami - czy rzeczywiście należy je ściągać, wchodząc na czyjś pokład? A może to jedynie pradawny, wiejski obyczaj? Czy mamy prawo zażądać od naszych gości, by zostawili swoje buty na kei?
Jak uchronić telefon przed zalaniem?
poniedziałek, 30 lipca 2018
Anna Ciężadło
Telefon jest dla nas czymś więcej, niż tylko narzędziem, pozwalającym kontaktować się ze światem, przepraszać za spóźnienia i zamawiać pizzę. Na łódce może przecież robić za GPS, wiatromierz, pogodynkę, aparat… o ile, rzecz jasna, nie spotka się z wodą - bo w takim smutnym przypadku, będzie mógł funkcjonować co najwyżej jako przycisk do papieru. Kiedy już wyschnie.
Misja: śpiwór dla żeglarza
poniedziałek, 23 lipca 2018
Anna Ciężadło
Żeglarz, mimo iż wydaje się mieć niewiele wspólnego ze zwykłymi śmiertelnikami (na przykład lubi fale, wiatr, niewygody, jeszcze trochę fal, zapach morza, albo - co grosza - innych żeglarzy...), ma jednak pewną cechę jak najbardziej ludzką: przynajmniej okazjonalnie musi się przespać.
Żeglarz w ścisłej czołówce – czyli lampka herbu w czele
poniedziałek, 16 lipca 2018
Anna Ciężadło
Czołówki posiadają wiele zalet, a przede wszystkim tę, iż pozostawiają nam wolne ręce. Dzięki temu możemy wykonać szereg czynności, które podczas rejsu są dużo bardziej istotne, niż trzymanie latarki. Na przykład sprawdzić, co też tam słychać na Facebooku.
<
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
>
kategorie artykułów
Wszystkie
(8806)
Ludzie morza
(145)
Nowości w serwisie
(446)
Wieści z oceanów
(2026)
Imprezy
(2375)
Kalendarium
(981)
Rejs po historii
(202)
Kulinaria
(161)
Twoja Tuba
(181)
Recenzje książek
(344)
Poradniki
(342)
Śródlądzie
(335)
Ciekawostki
(1072)
Słownik
(151)
Sport
(45)
TYP: a3
popularne artykuły
Czapki z łososia znów w modzie (574)
Rosyjski okręt podwodny u wybrzeży Filipin (523)
Rosjanie ostrzelali Niemców na Bałtyku. Serio? (335)
Płyniesz na Azory? Zapłacisz podatek (88)
Ominąć sankcje – i Wielką Brytanię (81)
Kalendarium: 8 December
Przekształcenie gdyńskiej Wyższej Szkoły Morskiej w Akademię Morską.
sobota, 8 grudnia 2001