TYP: a1

Treningi jesienno-zimowe w suchej odzieży

środa, 24 października 2018
Artykuł sponsorowany

Kto żyje aktywnie i uprawia sport, ten się poci. Także jesienią i zimą, bo chłodne jest tylko powietrze, natomiast ciało biegacza, narciarza lub rowerzysty nagrzewa się intensywnie i stara schłodzić, wydzielając duże ilości potu. Bakterie powodujące jego rozkład przyczyniają się do powstawania nieprzyjemnego zapachu, a wilgoć zgromadzona w odzieży, zwłaszcza zaś w bieliźnie, jest skrajnie nieprzyjemna dla skóry, zwłaszcza w zetknięciu z zimnym powietrzem.

Zatrzymaj się i nie zmarznij

Tak jest w bieliźnie i odzieży sportowej z bawełny, która wchłania całą wilgoć. Kto zrobi sobie przerwę w treningu, momentalnie zmarznie, gdy mokry materiał zrobi się zimny. Szukając na to recepty, wymyślono więc bieliznę i odzież termoaktywną. Istota jej działania sprowadza się przede wszystkim do odprowadzania wilgoci na zewnątrz, z warstwy przylegającej do ciała do drugiej. Dzięki temu skóra pozostaje prawie sucha, a więc organizm utrzymuje ciepło. Ponadto tkaniny termoaktywne zapewniają dużo lepszą wentylację niż bawełna, dlatego latem jest w nich chłodniej, a zimą cieplej.

 

Także dla tych, którzy pocą się nadmiernie

Zalety odzieży termoaktywnej doceniają nie tylko sportowcy, ale i osoby mające problem z dużą potliwością ciała. W zwykłej odzieży często odczuwają spory dyskomfort, zwłaszcza w bardzo upalne dni, a także wtedy, gdy są konfrontowane ze zmiennymi temperaturami, np. wchodząc z zalanej słońcem ulicy do klimatyzowanego marketu. Bawełniany T-shirt bardzo szybko pokryje się plamami potu, widocznymi z daleka. Co innego koszulka termoaktywna: na niej nic nie będzie widać, a użytkownik będzie się czuł komfortowo.

W Polsce kupujemy nie tylko termoaktywną odzież z importu: znana jest też polska odzież termoaktywna Berens. W produkcji wykorzystywane są jony srebra, ograniczające działanie bakterii odpowiedzialnych za rozkład potu. Berens oferuje bieliznę, bluzy, legginsy, czapki, bandamki, chusty, spodnie i koszulki, a także odzież turystyczną.

 

Nie wystarczy kupić, trzeba też zadbać

O termoaktywną odzież trzeba jednak dbać, by nie traciła swoich właściwości. Przede wszystkim należy ja prać po każdym użyciu. Wbrew przekonaniom niektórych, stosować trzeba nie droższe, lecz tańsze proszki, niezawierające zmiękczaczy. Można też prać w szarym mydle. Niewłaściwe pranie może spowodować, że skuteczność odzieży termoaktywnej ulegnie obniżeniu.

Najlepiej działa też bielizna i odzież przylegające ściśle do ciała: stroje luźne nie będą tak skuteczne w odprowadzaniu potu, a podczas wysiłku fizycznego mogą czasami, mimo płaskich szwów, powodować drobne otarcia.

Tagi: bielizna, termoaktywna, sport, trening
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 20 July

W wieku 73 lat umiera Kazimierz Jurkiewicz, wieloletni kapitan "Daru Pomorza".
sobota, 20 lipca 1985
Do eksploatacji wszedł jacht "Stomil" typu Draco zbudowany w szczecińskiej stoczni jachtowej. Przez 26 lat był użytkowany przez AKŻ w Łodzi; po wypadku w Świnoujściu przez 10 lat stał w hangarze.
środa, 20 lipca 1977
Rozpoczęła się w Gdyni Operacja Żagiel 1974 r. po raz pierwszy organizowana w Polsce.
sobota, 20 lipca 1974
Po udziale w regatach samotnych żeglarzy Davis Lewis wraz z żoną i dwójką małych dzieci wyruszył w rejs dookoła świata na katamaranie "Rehu Moana"; pierwszy etap rejsu prowadził z Newport, przez Cieśninę Magellana do Auckland w Nowej Zelandii, a powrotny
poniedziałek, 20 lipca 1964
Podpisanie umowy między władzami polskimi i konsorcjum francusko-polskim o budowie Basenu Żeglarskiego w Gdyni.
piątek, 20 lipca 1934
Urodził się Paweł Edmund Strzelecki, geolog i geograf, badacz Ameryki Północnej, później prowadził badania na Hawajach, Nowej Zelandii i Australii. Powrócił do Anglii w 1843 r., a dwa lata później wydał swoje główne dzieło - monografię Nowej Południowej W
czwartek, 20 lipca 1797
"Dar Pomorza" wychodzi w pierwszy powojenny rejs szkolny - do Marsylii; komendantem statku był Stefan Gorazdowski.
sobota, 20 lipca 1946
Startuje I edycja regat Kieler Woche.
czwartek, 20 lipca 1882