Adres email
hasło
Zarejestruj się
/
Przypomnienie hasła
Czytelnia
Ludzie morza
Nowości w serwisie
Wieści z oceanów
Imprezy
Kalendarium
Rejs po historii
Kulinaria
Twoja Tuba
Recenzje książek
Poradniki
Śródlądzie
Ciekawostki
Słownik
Sport
Miejsca
Ciekawe miejsca
Propozycje tras
Mariny
Ludzie
Wszyscy użytkownicy
Skipperzy
Firmy
Wykonawcy szant
Jachty i rejsy
Wolne koje (rejsy)
Relacje z rejsów
Jachty
Modele jachtów
Armatorzy
Czarter Jachtów
Sklepik
Tawerny i kambuz
Tawerny
Przepisy
Drinki
Imprezy
Szanty
Wykonawcy szantowi
Piosenki żeglarskie
Sport
Sportowe wieści
Nadchodzące regaty
Relacje z regat
Ogłoszenia
HOME
/
Czytelnia
/
Poradniki
TYP: a1
Artykuły - Poradniki
Jak zostać latarnikiem?
wtorek, 15 maja 2018
Hanka Ciężadło
Latarnik kojarzy nam się albo z lekturą szkolną, albo z zarośniętym, lekko zdziwaczałym osobnikiem po przejściach, żyjącym w miejscu, gdzie zwykli śmiertelnicy rzadko zaglądają - ku obopólnej satysfakcji. Czym innym jest jednak podjąć pracę w charakterze latarnika, a czym innym - z czystej fantazji zamieszkać w latarni morskiej; choćby i na jedną noc. Pytanie, czy to w ogóle jest to możliwe - a jeśli tak, to czy taki luksus pozostaje w zasięgu zwykłej, żeglarskiej ręki?
Żeglarskie lifehacki, czyli ciekawe sposoby na liny
poniedziałek, 14 maja 2018
Anna Ciężadło
Na świecie istnieją dwa rodzaje wynalazków: pierwszy powstaje jako owoc gruntownych przemyśleń i długotrwałego ślęczenia w laboratorium, zaś drugi – jako połączenie palącej potrzeby oraz przebłysku geniuszu. Pierwszy rodzaj może sprawić, że dostaniemy Nobla. Drugi – że w ogóle przeżyjemy; szczególnie, gdy paląca potrzeba zaistnieje w jakichś niesprzyjających okolicznościach.
Jak zostać skipperem?
poniedziałek, 7 maja 2018
Anna Ciężadło
Podobno świat dzieli się na ludzi, którzy wiedzą, czego chcą od życia, i takich którzy tego nie wiedzą – dlatego plątają się bez sensu, a inni czują się w obowiązku wyznaczyć im cel. Załóżmy jednak, że przypadkiem wiemy czego chcemy – a chcemy połączyć pasję z możliwością zarobkowania. Na przykład zostając skipperem.
O rany! Żeglarski sposób na rany
poniedziałek, 23 kwietnia 2018
Anna Ciężadło
Przysłowie głosi, że gentleman to człowiek, który nazwie kota kotem nawet wtedy, kiedy się o niego potknie. Idąc tym tropem, żeglarz to człowiek, który nigdy nie powinien zapomnieć, jak nazywają się rozmaite elementy osprzętu - nawet wówczas, gdy boleśnie wejdzie z nimi w bliski kontakt.
Co żeglarz ma na głowie?
poniedziałek, 16 kwietnia 2018
Anna Ciężadło
Jak wiemy, całkiem sporo: musi przecież ogarnąć łódkę, załogę, locję, aprowizację, a nawet samego siebie. Czyli łatwo nie będzie. Wszystko to sprawia, że taki żeglarz bywa człowiekiem niezwykle zajętym - chociaż szczęśliwym.
Wyrolowany żeglarz, czyli sposób na kontuzje
poniedziałek, 9 kwietnia 2018
Anna Ciężadło
Istnieją na świecie osobnicy, którzy nazywają żeglarstwo sportem. Cóż, ich strata. My dobrze wiemy, że jest to bardziej styl życia, bo żeglarstwa się nie „uprawia”, niczym pietruszki. Żeglarzem się zostaje.
Misja: kupujemy ponton
poniedziałek, 26 marca 2018
Anna Ciężadło
Ponton, jaki jest, każdy widzi… dopóki nie okaże się, że jest w nim dziurka, a wtedy podziwiać go będą mogły co najwyżej rybki. Ale to raczej wtedy, gdy zakupimy nasz egzemplarz na wyprzedaży w hipermarkecie. Jak zatem wybrać dobry ponton i na co - poza atrakcyjną ceną - warto zwrócić uwagę?
Jak sprawdzić wodoszczelność zegarka?
poniedziałek, 12 marca 2018
Anna Ciężadło
Jeśli myślicie, że zegarek służy do odmierzania czasu, to jesteście w błędzie. Podobnie, jak od telefonu wymagamy dziś troszkę więcej, niż tylko możliwości przeprowadzania rozmów na odległość, tak samo szanujący się zegarek (zwłaszcza taki dla żeglarza), powinien posiadać kompas, barometr, wskazywać kierunek wiatru, linie regatowe, podawać informacje o pływach, a nawet informować nas, że właśnie ktoś znalazł się za burtą. I raczej nie my, bo chyba byśmy to zauważyli.
Przekichany rejs: jak się nie zarazić od smarkacza?
poniedziałek, 19 lutego 2018
Anna Ciężadło
Doświadczeni żeglarze twierdzą, że jeśli podczas rejsu jedna osoba zachoruje, to niedługo podzieli się swoim katarem z całą resztą. W końcu, załoga jest jak rodzina: razem je, razem mieszka i... razem kicha. Uroczo, nieprawdaż? Czy jednak nie ma sposobu, by katar, grypę, lub inną zarazę ujarzmić, zanim pochorujemy się wszyscy?
Żeglarz kontra posucha
poniedziałek, 29 stycznia 2018
Hanka Ciężadło
Żeglarze z natury nie są ludźmi przesadnie ostrożnymi. Inaczej w ogóle nie porywaliby się z łódeczką na groźne morze, ale siedzieliby grzecznie w fotelu, zajadali bezglutenowe, organiczne posiłki i oglądali powtórki seriali.
<
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
>
kategorie artykułów
Wszystkie
(8806)
Ludzie morza
(145)
Nowości w serwisie
(446)
Wieści z oceanów
(2026)
Imprezy
(2375)
Kalendarium
(981)
Rejs po historii
(202)
Kulinaria
(161)
Twoja Tuba
(181)
Recenzje książek
(344)
Poradniki
(342)
Śródlądzie
(335)
Ciekawostki
(1072)
Słownik
(151)
Sport
(45)
TYP: a3
popularne artykuły
Czapki z łososia znów w modzie (574)
Rosyjski okręt podwodny u wybrzeży Filipin (523)
Rosjanie ostrzelali Niemców na Bałtyku. Serio? (335)
Płyniesz na Azory? Zapłacisz podatek (88)
Ominąć sankcje – i Wielką Brytanię (81)
Kalendarium: 8 December
Przekształcenie gdyńskiej Wyższej Szkoły Morskiej w Akademię Morską.
sobota, 8 grudnia 2001