TYP: a1

Jak podróżować po Chorwacji - cz. II

piątek, 29 kwietnia 2016
Redakcja/MF
Kontynuujemy nasz poradnik dotyczący poruszania się samochodem po Chorwacji, dorzucamy też kilka przydatnych informacji z zakresu ochrony zdrowia i przepisów celnych.



By Alex Proimos from Sydney, Australia - Weekend at Bol, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=25650166


Autostrady

Korzystanie z autostrad w Chorwacji jest płatne. Jednak w tym kraju nie obowiązują winiety (te obowiązują w krajach tranzytowych, przez które jedziemy do Chorwacji, czyli w Czechach, Słowacji, Austrii, Węgrzech, czy Słowenii). Opłaty w Chorwacji uiszcza się na bramkach autostradowych. Wygląda to w ten sposób, że wjeżdżając na autostradę musimy zatrzymać się na bramkach, gdzie pobierzemy specjalny kupon. Po jego zabraniu otworzy nam się szlaban umożliwiający wjazd na autostradę. Na kuponie znajduje się informacja o miejscu, w którym wjechaliśmy na drogę szybkiego ruchu. Następnie po przejechaniu określonego odcinka autostradą na zjeździe przekazujemy kasjerowi kupon i uiścić opłatę za przejazd. Opłata wyliczana jest na podstawie liczby przejechanych autostradą kilometrów, znaczenie ma także wielkość pojazdu lub to, czy mamy ze sobą przyczepę. Opłatę można uiścić w kunach lub płacą kartą kredytową. Jak już wspominaliśmy w poprzedniej części, w Chorwacji są także odcinki (głównie mosty i tunele) gdzie wnosi się dodatkową opłatę. Dodatkowe opłaty pobierane są na Tunel Sveti Ilija i Krcki most.

Opieka medyczna

Przed wyjazdem do Chorwacji zaleca się zabranie ze sobą Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), która umożliwia skorzystanie ze świadczeń zdrowotnych niezbędnych z przyczyn medycznych udzielanych w sytuacjach niespodziewanych podczas pobytu na terytorium innego państwa UE/EFTA. Wszelkie informacje potrzebne do wyrobienia karty znajdziesz na stronach internetowych Narodowego Funduszu Zdrowia.

W Chorwacji honorowane są karty EKUZ i na ich podstawie turyści z Polski w nagłych przypadkach objęci są bezpłatną podstawową opieką medyczną. Bezpłatna (lub odpłatna w wysokości symbolicznej) opieka medyczna przysługuje turystom z Polski w ograniczonym zakresie, tylko w sytuacji nagłej, jako pierwsza niezbędna pomoc (wypadek, zasłabnięcie, przeziębienie itp.). Płaci się tylko udział własny (tzw. partycypację) podobnie jak obywatele chorwaccy (ok. 1-4% kosztu usługi medycznej). Zalecane jest wykupienie polisy ubezpieczenia podróżnego, umożliwiającej pokrycie kosztów bardziej zaawansowanego leczenia i powrotu do kraju z wykorzystaniem transportu medycznego. Koszt prywatnej standardowej wizyty lekarskiej wynosi ok. 20-30 EUR, a pobytu w szpitalu - ok. 50 EUR na dobę (bez kosztów ew. operacji oraz leków).

Apteki czynne w godz. 8.00-19.00 w dni robocze oraz do godz. 14.00 w soboty; w większych miastach są apteki dyżurne, czynne całą dobę.

Informacje celne

Zgodnie z prawem unijnym nie trzeba udowadniać, że alkohol i wyroby tytoniowe są przeznaczone na użytek własny (a nie w celach handlowych), jeżeli nie przekraczają one podanych ilości:
• 800 papierosów
• 400 cygaretek
• 200 cygar
• 1 kg tytoniu
• 10 litrów wyrobów spirytusowych
• 20 litrów wina alkoholizowanego
• 90 litrów wina (w tym maksymalnie 60 litrów wina musującego)
• 110 litrów piwa.

Za tytoń lub alkohol, który mieści się w granicach ilościowych dla użytku własnego. nie musimy płacić akcyzy. W związku z przypadkami chorób epidemicznych na granicy chorwackiej mogą okresowo obowiązywać zaostrzone przepisy sanitarne. Nie wolno wwozić materiałów pirotechnicznych ani broni.

Przy wwozie psów i kotów konieczny jest paszport dla zwierzęcia wraz z zaświadczeniem o szczepieniach. Zwierzę powinno posiadać mikroczip lub tatuaż identyfikacyjny.

Przepisy chorwackie zezwalają na przywóz przez odwiedzających leków, także leków zawierających substancje narkotyczne, tylko w ilości niezbędnej na czas pobytu w Chorwacji, i tylko w wypadku posiadania dokumentacji medycznej (informacja o chorobie, recepta) uzasadniającej konieczność zażywania leku. Lista substancji objętych ograniczeniem: www.poslovniforum.hr/zakoni/zszod03.asp. Za niezastosowanie się do przepisów grożą poważne konsekwencje prawne.

Bezpieczeństwo

Chorwacja jest krajem bezpiecznym dla cudzoziemców. Kradzieże i napady rabunkowe w miejscach publicznych zdarzają się rzadko. Należy jednak unikać pozostawiania dokumentów i rzeczy wartościowych na kempingach i w pokojach hotelowych oraz kwaterach prywatnych. Uwaga! W rejonach graniczących z Serbią, Czarnogórą oraz Bośnią i Hercegowiną oraz w wysokich partiach gór pozostało wiele nierozbrojonych min i niewypałów. Z ostrożnością należy traktować oferty udziału w imprezach sportowych wysokiego ryzyka (canyoning, rafting itp.), ponieważ prawo chorwackie nie wymaga od osób prowadzących takie przedsięwzięcia żadnych świadectw kwalifikacji. Podczas kąpieli morskich należy unikać meduz (często bardzo bolesne poparzenie może wywołać problemy z oddychaniem, wymioty lub utratę świadomości) oraz jeżowców. Zalecana jest kąpiel w specjalnych (gumowych lub plastykowych) butach wyposażonych w grube podeszwy, szczególnie na skalistych i kamiennych plażach.


Tagi: Chorwacja, podróżowanie, przepisy, bezpieczeństwo, autostrady
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 5 October

Przy umiarkowanym wietrze, ale gęstej mgle na półkę skalną w okolicy Gotlandii wszedł s/y "Mokotów"; jacht odratowano.
środa, 5 października 1983
Start w Saint Malo 1 edycji Route du Rhum.
czwartek, 5 października 1978
Z Rio de Janeiro pod dowództwem Wojciecha Białego wypłynęła szalupa "Rozumek" biorąc kurs na Cape Town.
niedziela, 5 października 1969