TYP: a1

Z cyklu Gdzie na czarter jachtu: Włochy - Toskania

piątek, 21 września 2018
Monika Frenkiel

Toskania jest najczęściej poza Rzymem odwiedzanym regionem Włoch. Kraina kamiennych domów, cyprysów i oliwnych gajów. Jej stolicą jest perła światowej architektury i kultury, czyli Florencja a żeglarzy z pewnością przyciągnie morze. 


Toskania położona jest nad Morzem Tyrreńskim, na zachodnim wybrzeżu Półwyspu Apenińskiego. To kraina dla ciepłolubnych, bo latem temperatura sięga do 45 stopni. Region ma trzy duże, zabytkowe miasta – Florencję, Sienę i Pizę, trochę mniejszych, a także typowe tereny wiejskie – i warto pamiętać, że to kraina wina…

Co tu warto zobaczyć, poza wspomnianymi już dużymi miastami? Ano tutejsze wille, wtapiające się w krajobraz, surowe i kamienne, służące dawniej arystokracji z Florencji i Sieny w najgorętszych okresach. Na południe od Florencji wznoszą się wzgórza Chianti ze słynnymi winnicami a na północ od rzeki Arno wznoszą się Alpy Apuańskie, lśniące białym marmurem (tak, to stąd pochodzi słynny marmur karraryjski). Z kolei okolice Sieny, poza złocistym, rustykalnym krajobrazem oferują nam Crete – bezkresne i opuszczone kredowe wzgórza poprzecinane parowami, wyżłobionymi przez spływające z wierzchołków wody powierzchniowe. Wzdłuż południowej granicy regionu ciągną się najstarsze wulkaniczne góry południowych Włoch.

Toskania jest słynna ze swojej kuchni. O winie już wspominaliśmy, ale tutejszym produktem jest także oliwa o charakterystycznym zielonkawym kolorze i pikantnym smaku. W Toskanii mamy także obfitość grzybów i warzyw – smażone karczochy, minestrone i warzywne tarty to tutejsze przysmaki. No i nie należy zapominać o innych słynnych na cały świat produktach – czyli szynce parmeńskie oraz serze pecorino. 

Toskania to region dla miłośników sztuki – to tutaj, w wymienionych miastach – państwach powstawały światowe trendy. To właśnie tutaj urodził się Giotto, artysta uniwersalny, malarz, architekt i urbanista. Najważniejsi tutejsi twórcy to genialny rzeźbiarz , malarz, architekt i poeta – Michał Anioł oraz geniusz Leonardo da Vinci. Nic dziwnego, że to właśnie w Toskanii znajduje się jedna z najsłynniejszych galerii świata – Uffizi we Florencji. Zresztą w tym mieście znajduje się inne wspaniałe dzieło wielkiego artysty – katedra Santa Maria del Fiore, dzieło Brunelleschiego. Pizę kojarzymy głównie dzięki Krzywej Wieży, ale warto wspomnieć o innej tutejszej atrakcji - osiemnastowiecznym cmentarzu Camposanto, otoczonym krużgankami z ozdobnymi freskami, wśród których największe wrażenie robi fresk Triumf Śmierci. Zresztą, co tu wiele pisać – w Toskanii każdy budynek to architektoniczna perełka a miasteczko – pełne uroku.


PROMOCJA
Jeśli interesuje Was czarter jachtu w Toskanii, podajemy kilka atrakcyjnych ofert. Promocja obowiązuje przy zgłoszeniu od 22.09.2018 do 30.09.2018. Osoby zainteresowane promocją zapraszamy do kontaktu na info@tawernaskipperow.pl.

Sun Odyssey 449
rocznik 2017
Data: 2019-04-27
Okres: 7 dni
Punta Ala
Koje: 8+2
Kabiny: 2
2510 €
Rabat 27 %
1832 € 
 
Hanse 400
rocznik 2009
Data: 2019-05-11
Okres: 7 dni
Fezzano di Portovenere
Koje: 6+2
Kabiny: 3
2200 €
Rabat 32 %
1496 € 
 
Oceanis 411
rocznik 2001
Data: 2019-05-18
Okres: 7 dni
Castiglioncello
Koje: 8+2
Kabiny: 4
1750 €
Rabat 28 %
1260 € 

Tagi: Toskania, Włochy, promocja
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 2 March

Wręczono nagrody kolejnej edycji "Rejsu Roku": I nagrodę otrzymali kpt. Jacek Wacławski i kpt. Tadeusz Natanek.
piątek, 2 marca 2007
W Gdyni zmarła Teresa Remiszewska, w początkowym okresie swej kariery żeglarskiej szkoliła i prowadziła rejsy z żeglarzami z Krakowa, uznanie światka żeglarskiego zdobyła po starcie w regatach OSTAR 72 na jachcie "Komodor".
sobota, 2 marca 2002
W Marsylii kończy regaty (po oficjalnym zamknięciu linii mety) "Warta Polpharma" pod dowództwem Kapitana Romana Paszke.
piątek, 2 marca 2001
Na południowym Atlantyku podczas regat BOC zaginął Harry Mitchell żeglujący na jachcie "Horatio Hornblower", uczestnik okołoziemskich regat w 1986 r., uczestnik regat OSTAR w latach 1976, 1992.
czwartek, 2 marca 1995
W Auckland szwajcarski "Team Allighi" wygrywa 5:0 finał Pucharu Ameryki z "Team New Zealand".
niedziela, 2 marca 2003
Urodziła się Noami James, pierwsza kobieta, która opłynęła świat wokół trzech przylądków.
środa, 2 marca 1949
Urodził się Janusz Zbierajewski, znany polski żeglarz morski, kapitan wielu znaczących rejsów w historii polskiego żeglarstwa.
poniedziałek, 2 marca 1942