TYP: a1

Z cyklu Gdzie na czarter jachtu: Turcja

piątek, 16 listopada 2018
Monika Frenkiel

Po kilkuletnim okresie turystycznej ciszy Turcja zaczyna odzyskiwać rynek wyjazdowy. Także, jeżeli chodzi o czartery jachtów. Nic dziwnego – żeglarzy kuszą piękne zatoki, plaże, piękne wyspy i przejrzysta woda.

Turcja ma bogatą ofertę skierowaną do podróżników każdego typu: od kopuł i minaretów Stambułu, po rzymskie ruiny zachodniego i południowego wybrzeża, od szerokich i słonecznych plaż Antalyi po zimne i śnieżne szczyty gór na wschodzie kraju, od szalonych imprez w Bodrum po wyciszone pustelnie i skalne miasta Kapadocji – znajdzie się coś dla każdego, bez względu na to, czy jedzie z plecakiem autostopem, czy też płynie jachtem. Dla jachtowiczów ważna jest informacja, że bazy czarterowe znajdują się w Marmaris, Bodrum i Fethiye.

Marmaris najprawdopodobniej zostało założone w VI w. p.n.e. pod nazwą Physkos jako część krainy Karia. To bardzo popularny turystyczny kurort, którego uliczki w okresie letnim wypełnione są ludźmi. Głównym zabytkiem Marmaris jest zamek zbudowany przez Jonów w 1044 r. p.n.e., później odnowiony w czasach Aleksandra Macedońskiego i rozbudowany przez sułtana Sulejmana Wspaniałego w roku 1522 podczas walk o grecką wyspę Rodos, któremu zamek służył jako baza wojskowa. Podczas I wojny światowej zamek został zniszczony przez flotę francuską. Do lat 70. XX w. był zamieszkały. Na terenie zamku znajduje się 18 domów, fontanna i łuk. W latach 1980–1990 zamek został odrestaurowany i od 1991 służy jako muzeum. Obecnie we wnętrzach zamku znajdują się sala archeologiczna i etnograficzna oraz galerie sztuki.

 

Bodrum to miejscowość w południowo-zachodniej Turcji w prowincji Muğla, położona nad Morzem Egejskim, na północnym zachodzie zatoki Gökova, naprzeciw greckiej wyspy Kos. To znana miejscowość wypoczynkowa, słynącą z klubów nocnych, sportów wodnych oraz zabytków. Każdego roku Bodrum odwiedza kilkaset tysięcy turystów. Do zobaczenia tutaj jest zamek św. Piotra z muzeum Archeologii Podwodnej, Mauzoleum  - dawniej jeden z siedmiu cudów świata, obecnie niestety w ruinie, oraz Halikarnas (stanowisko archeologiczne). Szczególnie ciekawą historię ma wspomniane Mauzoleum - był to grobowiec Mauzolosa, perskiego satrapy Karii wzniesiony ok. 350 p.n.e. Budynek został zaprojektowany przez architektów Satyrosa i Pyteosa na polecenie królowej-wdowy – Artemizji. Ozdobili go natomiast rzeźbiarze Skopas, Leochares, Timoteos i Bryaksis z Karii.

Mauzoleum nie przetrwało do naszych czasów – zaniedbana budowla pod wpływem upływu czasu, działań ludzi i trzęsień ziemi stopniowo popadała w ruinę. W 1404 roku tylko fundamenty i podstawa budynku pozostawały całe. W 1494 i 1522 joannici zagrożeni najazdem muzułmanów używali surowców z mauzoleum, aby wzmocnić swoją siedzibę, Zamek św. Piotra. W trakcie rozbiórki Mauzoleum odkryty został sarkofag Mauzolosa, który następnie zaginął. Część zabytków z mauzoleum, m.in. rzeźby, znajduje się w British Museum w Londynie.

Fethiye leży w pobliżu gór Taurus, nad Morzem Śródziemnym. Miasto zostało zbudowane na miejscu Telmessos, wcześniejszego Anastopolis i Makri/Macre. Ciekawostką jest, że obecna nazwa miasta pochodzi od pilota Fethiego Beya − tureckiego pioniera lotnictwa i narodowego bohatera.

W centrum Fethiye został odkopany starożytny helleński teatr. Z kolei w północnej części miasta znajdują się wykute w stromej ścianie grobowce skalne, których powstanie datuje się na VI-IV w.p.n.e. Największy z wszystkich znajdujących się grobowców jest grobowiec Amyntasa.

PROMOCJA

Jeśli interesuje Was czarter jachtu w Turcji (Gocek, Marmaris, Bodrum, Fethiye) , podajemy kilka atrakcyjnych ofert. Osoby zainteresowane promocją zapraszamy do kontaktu na info@tawernaskipperow.pl

Promocja ważna o ile jednostka nadal będzie dostępna.

Oceanis 43 Family
rocznik 2011
Data: 2020-04-25
Okres: 7 dni
Gocek
Koje: 8
Kabiny: 4
2890 €
Rabat 20 %
2312 €

Bavaria 46 Cruiser
rocznik 2015
Data: 2020-10-24
Okres: 7 dni
Gocek
Koje: 8+1
Kabiny: 4
2890 €
Rabat 20 %
2312 €

Lagoon 380 S2
rocznik 2015
Data: 2020-10-17
Okres: 7 dni
Gocek
Koje: 8
Kabiny: 4
4890 €
Rabat 20 %
3912 €

Tagi: Turcja, czarter
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 24 May

W Southampton zakończyła się 7 edycja Whitbread Race; zwycięża "Ef Language".
niedziela, 24 maja 1998
Urodził się Zygmunt Choreń, kapitan jachtowy, regatowiec morski, uczestnik rejsu na "Otago" w regatach Whitbread Race i przede wszystkim projektant żaglowców; m.in. zaprojektował żaglowce "Pogoria", "Iskra", "Dar Młodzieży", "Kaliakra", "Oceania", "Gwarek
sobota, 24 maja 1941