TYP: a1

Z cyklu Gdzie na czarter jachtu: Szkocja

sobota, 18 stycznia 2020
Monika Frenkiel

W naszych żeglarskich wędrówkach zapraszamy Was do krainy wspaniałych zamków, zabytkowych twierdz i górskich jezior, czyli Szkocji. Chcecie ponapawać się dzikimi krajobrazami i tajemniczą atmosferą - to kraj dla Was.

 

Szkocja znajduje się w północnej części wyspy Wielkiej Brytanii, obejmuje także Hebrydy, Szetlandy i Orkady. Na południu graniczy z Anglią. W północno-zachodniej części Szkocji znajdują się regiony Wester Ross i Sutherland, które wraz z wyspą Skye tworzą krainę Highlands. Południe Szkocji stanowi region Lowlands, czyli Ayrshire z wyspą Arran i osłoniętą zatoką Firth of Clyde, półwysep Kintyre, Argyll i Cowal oraz wyspy Bute, Islay, Jura i Mull. Ponadto Szkocja jest otoczona archipelagami wysp: od północnego zachodu przez Hebrydy, od północy przez Orkady i od północnego wschodu przez Szetlandy. Warto pamiętać, że atrakcje dla żeglarzy to nie tylko pływanie między wyspami czy dookoła nich, ale także...w poprzek. Mamy tu na myśli słynny Kanał Kaledoński, łączący Inverness na szkockim wschodnim wybrzeżu z Fort William na zachodzie. Kanał oferuje sporo atrakcji – 29 śluz, kilka akweduktów i mostów, a w ramach rejsu nim przepływamy także przez słynne jezioro Loch Ness

 

Szkocja słynna jest ze swojego zmiennego klimatu. Zachodnia część Szkocji jest cieplejsza i bardziej wilgotna niż wschód. Wyspa Tiree, położona w Hebrydach Wewnętrznych, jest jednym z najbardziej słonecznych miejsc w kraju.

Szkockie wyspy oferują wiele turystycznych atrakcji - prehistoryczne osady, obronne kamienne wieże Piktów, komory grobowe, pofałdowane poletka uprawne, opuszczone wsie czy zachowane wśród mieszkańców zwyczaje i tradycje. Najsłynniejsza z wysp to Skye (jej nazwa wzięła się od nordyckiego wyrazu „skuy”, które oznacza chmurę, a w języku gaelic mówi się o niej An t-Eilean Sgitheanach, co oznacza wyspa mgieł). Skye znana jest także z wymagających warunków żeglugi – potrafi tu być naprawdę groźnie! Warto zobaczyć wysepki i klify zachodniego Skye, piękny widok rozpościera się z latarni Neist Point. W Kilt Rock znajduje się bardzo malowniczy wodospad, a miejsce słynie nie tylko z pięknych widoków i bogactwa przyrodniczo, ale również z powodu znalezionych tu śladów dinozaurów. Wyspa to także idealne miejsce na górskie wędrówki.

 

A jeżeli będziemy mieli dość (tak, wiemy, że to niemożliwe) dzikich widoków, warto odwiedziś stolicę kraju, Edynburg, położony we wschodniej części kraju, nad zatoką Firth of Forth. Miasto słynie z położonego na skale zamku Edinburgh Castle oraz wielu imprez i festiwali.

 

Jeśli interesuje Was czarter jachtu w Szkocji, piszcie na info@tawernaskipperow.pl

TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 10 August

Zmarł kapitan Zygfryd Zyga Perlicki, legenda polskiego żeglarstwa regatowego
czwartek, 10 sierpnia 2017
Rusza pierwsza edycja Mistrzostw Polski Dezet w Giżycku
sobota, 10 sierpnia 2002
Z inicjatywy Zbigniewa Szpetulskiego i Tadeusza Śpiewakowskiego powstaje Akademicki Klub Morski w Gdyni
niedziela, 10 sierpnia 1952
W Sewilii rozpoczął rejs Ferdynad Magellan, dowodząc flotyllą pięciu statków ("Trynidad", "San Antonio", "Conception", "Victoria", "Santiago"); celem wyprawy było znalezienie przejścia między Ameryką Północną a Południową. Wyprawa trwała prawie trzy lata,
środa, 10 sierpnia 1519