TYP: a1

Z cyklu Gdzie na czarter jachtu: Skiathos

piątek, 14 września 2018
Monika Frenkiel

To jedna z najbardziej popularnych wśród turystów wyspa Grecji. Znajduje się w archipelagu Sporadów Północnych w zachodniej części Morze Egejskiego a jej krajobrazy znamy dzięki kręconemu własnie tutaj przebojowi kinowemu „Mamma Mia!”

Pierwszymi mieszkańcami wyspy byli Pelasgianie, którzy czcili na wyspie Dionizosa. W czasie Wojen Perskich i Peloponeskich Skiathos blisko współpracowało z Atenami, ale ulegli Macedończykom, którzy długo wyspę okupowali. Potem nastały czasy rzymskie i częste najazdy piratów. W IV wieku naszej ery na wyspę zawitało chrześcijaństwo i panowanie bizantyjskie. Następnie krzyżowcy odbili wyspę i podarowali ją Wenecji. I to właśnie o Wenecjanie zbudowali twierdzę Bourtzi w mieście Skiathos. Następnie, w czasie rządów tureckich (aż do XIX wieku) mieszkańcy wyspy rozwinęli się w budowie statków co bardzo im pomogło w czasie Greckiej Rewolucji. W czasie II wojny światowej miasto Skiathos zostało znów mocno zniszczone przez Nazistów a w opuszczonym mieście Kastro ukrywali się greccy rewolucjoniści, Anglicy, Nowozelandczycy i Austaliczycy.

Skiathos jest niewielka, bo ma zaledwie 50 kilometrów kwadratowych, ale mimo jej rozmiarów to właśnie tutaj znajduje się lotnisko obsługujące ruch turystyczny z Europy. Dominują tu lasy piniowe z ich przepięknym zapachem i nadmorskie plaże, których jest tutaj ok. 60. Przeważnie są one dostępne od strony lądu ale na kilka z nich można dostać się tylko droga morską, co zapewnia zdecydowanie większą kameralność. Najsławniejsze z plaż to uchodząca za najpiękniejszą na wyspie Kukunaries (zwana także „szyszkową” od otaczających ja lasów piniowych), Lalaria, Banan, Kanapista, Agia Paraskevi, Vromolimnos, Ahladies, Kolios, Troulos i Vassilas. Ciekawostka jest to, że w luksusowym hotelu Skiathos Palace obok Kukunaries chętnie spędzała wakacje księżna Diana. 

Stolicą wyspy jest położone na dwóch wzgórzach Skiathos. Na każdym ze wzgórz znajduje się mały kościółek a na jednym jeszcze wieża zegarowa z punktem widokowym. Niedaleko, ok. 5 km znajduje się klasztor Evangelistria. Założony został przez mnichów w XVIII wieku, na początku XIX wieku stanowił schronienie dla greckich bojowników o wolność. To tu powstał wzór flagi Grecji, którą utkano po raz pierwszy na krośnie – krosna te zresztą można w klasztorze zobaczyć do dziś.

Jak już wspomnieliśmy, wyspa ma za sobą epizod z piratami. Ponieważ mieszkańcy byli przez morskich rozbójników atakowani dość często, postanowili opuścić swoją stolicę i przenieść się na północ wyspy, budując na wysokich klifach twierdzę, która miała ich ochronić, czyli Kastro. Dziś można podziwiać ruiny domów i kilka zachowanych kościołów. 

Skiathos, umówmy się, nie jest przeznaczona do zwiedzania – wszystko, co jest tu do zobaczenia, możemy ogarnąć w jeden dzień. A całą resztę urlopu poświęcić na błogie lenistwo lub sporty wodne, bowiem wyspa to jednocześnie świetnie wyposażona baza dla wszystkich miłośników żeglarstwa, surfingu, windsurfingu czy nurkowania. 

 

PROMOCJA
Jeśli interesuje Was czarter jachtu w Grecji podajemy kilka atrakcyjnych ofert. Promocja obowiązuje przy zgłoszeniu od 15.09.2018 do 23.09.2018. Osoby zainteresowane promocją zapraszamy do kontaktu na info@tawernaskipperow.pl.

Bavaria 39
rocznik 2006
Data: 2018-10-06
Okres: 7 dni
Skiathos
Koje: 6+1
Kabiny: 3
1430 €
Rabat 30 %
1001 € 
 
Oceanis 43
rocznik 2008
Data: 2018-10-06
Okres: 7 dni
Skiathos – Ateny (one way
Koje: 8
Kabiny: 4
1900 €
Rabat 36 %
1216 € 
 
Bavaria 46
rocznik 2007
Data: 2018-10-20
Okres: 7 dni
Skiathos
Koje: 8+1
Kabiny: 4
1965 €
Rabat 30 %
1375 € 

 

 

 

Tagi: Grecja, Skiathos, promocja
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 26 September

Jarosław Kaczorowski na "Allianz PL" uzyskuje kwalifikacje do regat Mini Transat.
wtorek, 26 września 2006
Urodził się Wojciech Kaliski, znany polski żeglarz morski, kapitan katamarana "Almatur II" i trimarana "Insgraf".
środa, 26 września 1956
Do Plymouth, po ponad dwuletniej podróży powraca "Golden Hind" (portugalski statek o nazwie "Pelikan", przebudowany w Plymouth i wcielony do floty Royal Navy), okręt Sir Francisa Drake'a.
poniedziałek, 26 września 1580