TYP: a1

Z cyklu Gdzie na czarter jachtu: Sardynia

piątek, 29 czerwca 2018
Monika Frenkiel

Skalista wyspa na Morzu Śródziemnym. Kojarzona ze szmaragdowym kolorem morskiej wody i pięknymi plażami, ale także fantastycznymi lasami (to pierwszy region Włoch pod względem zalesienia powierzchni), owcami, świętym Antonim i jedzeniem. Sardynia. 

Jeśli wybieramy czarter jachtu na Sardynii, warto wiedzieć, że czeka na nas ok. 2 tys. km bardzo urozmaiconej linii brzegowej (w w tym najpiękniejsze italskie plaże). I zdecydowanie jest co oglądać z poziomu pokładu! Północny wschód obfituje w granitowe formacje o fantazyjnych kształtach (np. Capo Testa) i głęboko w lądzie wycięte zatoczki. Z kolei na południowych zachodzie, w okolicach Costa Verde znajdziemy wysokie piaszczyste wydmy, porośnięte makią. Najbardziej dzika jest Costa del Sud – do wielu zatoczek dostęp jest możliwy tylko od strony wody (dobrze dla żeglarzy, prawda?) w tutejszych klifach kryją się jaskinie (np. Grotta di Nettuno na Capo Caccia) a miłośników fotografii ucieszą charakterystyczne dla wybrzeża przybrzeżne stawy-laguny, w których kiedyś roiło się od komarów (na szczęście udało się powstrzymać krwiożercze stwory), a teraz od ptaków, na przykład flamingów. Które, umówmy się, wizualnie wyglądają jednak znacznie lepiej niż komary. Na Sardynii, co ciekawe, znajdziemy także gorące źródła, które uwielbiali już starożytni Rzymianie. Znajdziemy je m. in. w pobliżu stolicy wyspy, Cagliari. 

 

Sardynia to jeżeli chodzi o przyrodę jest unikatem w całym basenie Morza Śródziemnego, a tutejsze morze jest najczystsze we Włoszech – nic dziwnego, że wybrzeże Sardynii upodobały sobie rozmaite ptaki i ptaszki, na przykład kormorany, mewy, sokoły czy kuropatwy. W wodach roi się od ryb, skorupiaków, małży i rozmaitych żyjątek a w tutejszych górach można natknąć się na muflony i sardyńskiego jelenia karłowatego (gatunek zagrożony, pod ochroną). Na Sardynii rośnie także słynny dąb korkowy, z którego wyrabia się korki do butelek, a nawet…ubrania (warto zajrzeć do miasteczka Tempio Pausania, gdzie znajdziemy sklep z tymi ciuchami). 

Co, oprócz przyrody, warto zobaczyć na Sardynii? Budowle romańskie i przedromańskie – bizantyjski kościół św. Jana w San Giovanni czy bazylikę św. Saturnina w Cagliari, Torre dell’Elefante i Torre di San Pancrazio w Cagliari, bazylikę św. Symplicjusza w Olbii. Znajdziemy tu kilka pięknych twierdz, np. w Cagliari bastion San Remy czy warowny gród Alghero z murami obronnymi zachowanymi w 70 %. W Paulilatino znajdziemy święte źródła (tutejszej wody używano np. podczas rozpraw sądowych – winnych miała oślepiać) a cała wyspa to prawdziwa gratka dla fanów archeologii – niezapomnianych przeżyc dostarczy nam z pewnością górska wędrówka do nuragijskiej osady Monte Tiscali ponad doliną Lanaitho. Podczas przemieszczania się po wyspie należy mocno uważać na wszechobecne…owce i kozy. Warto zwrócić uwagę, że w każdym stadzie znajduje się przynajmniej jedna czarna sztuka – ten kolor runa według tutejszych pasterzy przynosi szczęście. 
No i na koniec – nie ma zwiedzania bez jedzenia, prawda? Tutejsza kuchnia nieco różni się od typowej śródziemnomorskiej, obfituje w proste potrawy typowe dla kultury pasterskiej. Bazuje na lokalnych składnikach, ziołach i przyprawach dostępnych na wyspie. Osobiście polecamy tutejsze sery, owcze i kozie oraz zupełnie wyjątkowy tutejszy chleb, pane Carasu.

 

PROMOCJA
Jeśli interesuje Was czarter jachtu na Sardynii (Portisco, Cannigione, Olbia, Cagliari, Carloforte, Alghero, La Maddalena, Capo Testa, Palau, Santa Maria Navarrese), podajemy kilka atrakcyjnych ofert. Promocja obowiązuje przy zgłoszeniu od 30.06.2018 do 08.07.2018. Osoby zainteresowane promocją zapraszamy do kontaktu na info@tawernaskipperow.pl

Sun Odyssey 49i
rocznik 2009
Data: 2018-08-25
Okres: 7 dni
Portisco
Koje: 8+2
Kabiny: 4
3800 €
Rabat 35 %
2470 €
  
Oceanis 393 Clipper
rocznik 2004
Data: 2018-09-01
Okres: 7 dni
Alghero
Koje: 6+2
Kabiny: 3
1800 €
Rabat 28 %
1296 €
 
Bavaria 37 Cruiser
rocznik 2013
Data: 2018-09-22
Okres: 7 dni
Portisco
Koje: 6+2
Kabiny: 3
2300 €
Rabat 35 %
1495 €

Tagi: Sardynia, promocja, czartery
TYP: a3
0 0
Komentarze