TYP: a1

Z cyklu Gdzie na czarter jachtu: Portugalia

piątek, 17 sierpnia 2018
Monika Frenkiel

Ma najpiękniejsze plaże w Europie. Słynie z łagodnego klimatu, wina i owoców morza. W przewodnikach wspomina się uliczki Lizbony i malownicze porto, a dla żeglarzy, którzy lubią niezbyt zatłoczone zakątki niewątpliwie atrakcją będą Azory. Mowa o Portugalii. 

 

Oczywiście, nas najbardziej interesują żeglarze, ale nie samym żeglarstwem człowiek żyje, a w Portugalii znajduje się najpiękniejszy europejski szlak pieszych wędrówek należący do sieci dróg Rota Vincentina. No i to tutaj znajduje się koniec świata - czyli skalny przylądek Cabo da Roca, który uważano za kraniec świata do czasu, gdy Krzysztof Kolumb odkrył Amerykę. Tutejszy widok słońca chowającego się w oceanie warty każdych pieniędzy. Zresztą - Portugalia oferuje nam całe spektrum różnorodnych widoków, od stromych klifów po plaże, romantyczne miasta i malownicze rybackie wioseczki. 


Natura naturą, ale będąc w Portugalii koniecznie też trzeba sobie zrobić pocztówkowe zdjęcie, ze słynnym tramwajem nr 28 do Alfamy, zabytkowej dzielnicy Lizbony. Dla miłośników sztuki atrakcją będzie kolekcja Gulbenkiana, która obejmuje arcydzieła z całej historii ludzkości, od starożytności do czasów współczesnych. Znajdziemy tu  zarówno dzieła Rembrandta, jak i islamską sztukę użytkową czy secesyjne wyroby z warsztatu Lalique'a. W Narodowym Muzeum Azulejo można podziwiać bogate zbiory ceramicznych kafelków o różnych kształtach i zdobieniach. A na przedmieściach Lizbony, w pobliżu ujścia Tagu do Atlantyku, leży Belém, skąd niegdyś wyruszyła w świat wyprawa Vasco da Gamy, i gdzie podróżnik został pochowany w Klasztorze Hieronimitów, uchodzącym za największe arcydzieło typowego dla Portugalii późnogotyckiego stylu manuelińskiego. W pobliżu Lizbony znajduje się też Sintra, a w niej niezwykły pałac Pena – bajkowa i nieco kiczowata budowla, w której każda wieżyczka ma inny kształt i barwę, a każde pomieszczenie urządzone jest w innym stylu, choć z przepychem. 


 

Prawdziwą ucztą dla oczu jest Porto, słynne ze swoich winiarskich wyrobów, drugie po Lizbonie pod względem wielkości miasto Portugalii , ze swoją promenadą nad rzeką Duero, kolorowymi kamieniczkami, rabelo kołyszącymi się na rzece i wszechobecnymi mozaikami z azulejos. No i mostami, szczególnie Ponte Luís, zbudowanym przez ucznia Gustawa Eiffela.


Podróżując po Portugalii można zahaczyć o Wenecję. Portugalska Wenecję, czyli stare miasto Aveira. Aveira położona jest nad kanałami, po których pływają kolorowe łodzie z wysoko zadartymi czubami. Łodzią można popłynąć także do laguny, oddzielonej pasem lądu od Atlantyku. 
W Aveiro każdego ranka ożywa targ rybny, którego specjalnością są węgorze. 


Portugalia, jak na tak mały kraj, dysponuje wieloma słynnymi miejscami, które warto odwiedzić. To także, m. in. Fatima, jedno z najpopularniejszych centrów pielgrzymkowych Europy, czy Evora, osada licząca sobie 2 tysiące lat. Jej historyczne centrum znajduje się na liście UNESCO. W przeszłości była tu rzymska osada, po której została świątynia z II w. n.e. W czasach Świętej Inkwizycji starożytna świątynia była miejscem egzekucji a jednym z jej najciekawszych zabytków jest kaplica kości przy kościele franciszkanów. W mieście, co ciekawe, zachował się układ uliczek jeszcze z czasów panowania Maurów z bielonymi wapnem domami.  

No i Portugalia to także wyspy. Przypominająca rajski ogród Madera (wyjątkowo piękny jest tutejszy ogród botaniczny w Funchal) oraz Azory. To archipelag na Oceanie Atlantyckim, oddalony od wybrzeży Portugalii o 1500 km. Azory rozciągają się na długości 650 km i jest ich dziewięć – a znajdziemy tu parujące gejzery, szmaragdowe jeziora kraterowe, zielone góry, portowe miasteczka i barokowe kościoły. Oraz najwyższy szczyt Portugalii, wulkan Pico (2351 m n.p.m.). 

PROMOCJA
Jeśli interesuje Was czarter jachtu z Portugalii (Faro, Portimao, Algavre, Lagos, Lizbona, Azory (Horta, Ponta Delgada), podajemy kilka atrakcyjnych ofert. Promocja obowiązuje przy zgłoszeniu od 20.08.2018 do 27.08.2018. Osoby zainteresowane promocją zapraszamy do kontaktu na info@tawernaskipperow.pl.

 

Dufour 382 GL
rocznik 2017
Data: 2018-09-08
Okres: 7 dni
Portiamo
Koje: 6+1
Kabiny: 3
3150 €
Rabat 27 %
2299 € 

Lucia 40
rocznik 2018
Data: 2018-09-08
Okres: 7 dni
Portiamo
Koje: 8+2
Kabiny: 4
5500 €
Rabat 27 %
4015 € 

Sun Odyssey 36i
rocznik 2010
Data: 2018-09-15
Okres: 7 dni
Lizbona
Koje: 4+1
Kabiny: 2
2150 €
Rabat 19 %
1742 € 

Tagi: promocja, Portugalia, czarter
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 16 July

Belg Jacques Rogge, w przeszłości znany finnista, uczestnik olimpiady i mistrzostw świata, został wybrany przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.
poniedziałek, 16 lipca 2001
Urodził się Mirek "Kowal" Kowalewski, znany polski szantymen.
sobota, 16 lipca 1955
W pierwszy rejs szkolny wypływa "Dar Pomorza".
środa, 16 lipca 1930
Wyruszył z Portsmouth w rejs dookoła świata Alec Rose na s/y "Lively Lady"; trasa prowadziła wokół Przylądka Dobrej Nadziei, Ocean Indyjski, wokół Przylądka Południowo-Wschodniego (Tasmania), Przylądka Horn, z powrotem do macierzystego portu.
niedziela, 16 lipca 1967
Urodził się Roald Amundsen, słynny norweski badacz polarny (zaginął bez wieści podczas lotu na Spitsbergen, spiesząc na pomoc Nobilemu, którego sterowiec "Italia" uległ katastrofie). Uczestniczył w słynnej wyprawie antarktycznej na statku "Belgica" (1897-
wtorek, 16 lipca 1872