TYP: a1

Z cyklu Gdzie na czarter jachtu: Portugalia

piątek, 17 sierpnia 2018
Monika Frenkiel

Ma najpiękniejsze plaże w Europie. Słynie z łagodnego klimatu, wina i owoców morza. W przewodnikach wspomina się uliczki Lizbony i malownicze porto, a dla żeglarzy, którzy lubią niezbyt zatłoczone zakątki niewątpliwie atrakcją będą Azory. Mowa o Portugalii. 

 

Oczywiście, nas najbardziej interesują żeglarze, ale nie samym żeglarstwem człowiek żyje, a w Portugalii znajduje się najpiękniejszy europejski szlak pieszych wędrówek należący do sieci dróg Rota Vincentina. No i to tutaj znajduje się koniec świata - czyli skalny przylądek Cabo da Roca, który uważano za kraniec świata do czasu, gdy Krzysztof Kolumb odkrył Amerykę. Tutejszy widok słońca chowającego się w oceanie warty każdych pieniędzy. Zresztą - Portugalia oferuje nam całe spektrum różnorodnych widoków, od stromych klifów po plaże, romantyczne miasta i malownicze rybackie wioseczki. 


Natura naturą, ale będąc w Portugalii koniecznie też trzeba sobie zrobić pocztówkowe zdjęcie, ze słynnym tramwajem nr 28 do Alfamy, zabytkowej dzielnicy Lizbony. Dla miłośników sztuki atrakcją będzie kolekcja Gulbenkiana, która obejmuje arcydzieła z całej historii ludzkości, od starożytności do czasów współczesnych. Znajdziemy tu  zarówno dzieła Rembrandta, jak i islamską sztukę użytkową czy secesyjne wyroby z warsztatu Lalique'a. W Narodowym Muzeum Azulejo można podziwiać bogate zbiory ceramicznych kafelków o różnych kształtach i zdobieniach. A na przedmieściach Lizbony, w pobliżu ujścia Tagu do Atlantyku, leży Belém, skąd niegdyś wyruszyła w świat wyprawa Vasco da Gamy, i gdzie podróżnik został pochowany w Klasztorze Hieronimitów, uchodzącym za największe arcydzieło typowego dla Portugalii późnogotyckiego stylu manuelińskiego. W pobliżu Lizbony znajduje się też Sintra, a w niej niezwykły pałac Pena – bajkowa i nieco kiczowata budowla, w której każda wieżyczka ma inny kształt i barwę, a każde pomieszczenie urządzone jest w innym stylu, choć z przepychem. 


 

Prawdziwą ucztą dla oczu jest Porto, słynne ze swoich winiarskich wyrobów, drugie po Lizbonie pod względem wielkości miasto Portugalii , ze swoją promenadą nad rzeką Duero, kolorowymi kamieniczkami, rabelo kołyszącymi się na rzece i wszechobecnymi mozaikami z azulejos. No i mostami, szczególnie Ponte Luís, zbudowanym przez ucznia Gustawa Eiffela.


Podróżując po Portugalii można zahaczyć o Wenecję. Portugalska Wenecję, czyli stare miasto Aveira. Aveira położona jest nad kanałami, po których pływają kolorowe łodzie z wysoko zadartymi czubami. Łodzią można popłynąć także do laguny, oddzielonej pasem lądu od Atlantyku. 
W Aveiro każdego ranka ożywa targ rybny, którego specjalnością są węgorze. 


Portugalia, jak na tak mały kraj, dysponuje wieloma słynnymi miejscami, które warto odwiedzić. To także, m. in. Fatima, jedno z najpopularniejszych centrów pielgrzymkowych Europy, czy Evora, osada licząca sobie 2 tysiące lat. Jej historyczne centrum znajduje się na liście UNESCO. W przeszłości była tu rzymska osada, po której została świątynia z II w. n.e. W czasach Świętej Inkwizycji starożytna świątynia była miejscem egzekucji a jednym z jej najciekawszych zabytków jest kaplica kości przy kościele franciszkanów. W mieście, co ciekawe, zachował się układ uliczek jeszcze z czasów panowania Maurów z bielonymi wapnem domami.  

No i Portugalia to także wyspy. Przypominająca rajski ogród Madera (wyjątkowo piękny jest tutejszy ogród botaniczny w Funchal) oraz Azory. To archipelag na Oceanie Atlantyckim, oddalony od wybrzeży Portugalii o 1500 km. Azory rozciągają się na długości 650 km i jest ich dziewięć – a znajdziemy tu parujące gejzery, szmaragdowe jeziora kraterowe, zielone góry, portowe miasteczka i barokowe kościoły. Oraz najwyższy szczyt Portugalii, wulkan Pico (2351 m n.p.m.). 

PROMOCJA
Jeśli interesuje Was czarter jachtu z Portugalii (Faro, Portimao, Algavre, Lagos, Lizbona, Azory (Horta, Ponta Delgada), podajemy kilka atrakcyjnych ofert. Promocja obowiązuje przy zgłoszeniu od 20.08.2018 do 27.08.2018. Osoby zainteresowane promocją zapraszamy do kontaktu na info@tawernaskipperow.pl.

 

Dufour 382 GL
rocznik 2017
Data: 2018-09-08
Okres: 7 dni
Portiamo
Koje: 6+1
Kabiny: 3
3150 €
Rabat 27 %
2299 € 

Lucia 40
rocznik 2018
Data: 2018-09-08
Okres: 7 dni
Portiamo
Koje: 8+2
Kabiny: 4
5500 €
Rabat 27 %
4015 € 

Sun Odyssey 36i
rocznik 2010
Data: 2018-09-15
Okres: 7 dni
Lizbona
Koje: 4+1
Kabiny: 2
2150 €
Rabat 19 %
1742 € 

Tagi: promocja, Portugalia, czarter
TYP: a3
0 0
Komentarze