TYP: a1

Z cyklu Gdzie na czarter jachtu: Portoryko

czwartek, 26 września 2019
Monika Frenkiel

Dziś w naszych podróżach zapraszamy Was w miejsce znane z pewnej popularnej piosenki zespołu Vaya Con Dios. Portoryko. To kraj leżący na wyspie oblewanej przez Ocean Atlantycki i Morze Karaibskie – i kuszący turystów jak kwiatowa łąka pszczoły.


Wyspa Puerto Rico w okresie prekolumbijskim zamieszkiwana była przez Arawaków a potem dla Europy odkrył ją w 1493 roku Krzysztof Kolumb i skończyło się rumakowanie lokalsów. Hiszpańscy osadnicy wyparli rdzenną ludność, a potem sprowadzili na wyspę niewolników do pracy w plantacjach.  Próbowały przejąć wyspę Holandia i Wielka Brytania, ostatecznie zakończyło się politycznym układem ze Stanami Zjednoczonymi.  Co miało swoje plusy i minusy.
Pomijając zawirowania polityczne, Portoryko pozostaje bardzo atrakcyjnym turystycznie miejscem. Jednym z najciekawszych miejsc jest stolica i największe miasto kraju, czyli San Juan. To unikalne połączenie starej zabudowy o kolonialnej historii z nowoczesna architekturą. Warto zwiedzić  fortece otaczające miasto: San Juan el Morro, San Cristobal i San Jeronimo, a także  najstarszy dom na wyspie, Casa de los Contrafuertes. Dla leniuchów nie brakuje w mieście miejsc do odpoczynku, plaż i ogrodu botanicznego, łasuchy mogą odwiedzić słynną gorzelnię rumu Baccardi. 


Miłośnicy pięknych widoków powinni odwiedzić Ponce, nazywane „Perłą Południa”. Podziwiać tu można pamiątki okresu kolonialnego. Czy zwiedzić plantację kawy. A jeżeli udamy się na położoną w pobliżu górę El Vigia lub wieżę La Cruz del Vigia, zobaczymy wspaniałą panoramę Ponce na tle gór i Morza Karaibskiego. 
Portoryko to miejsce dla miłośników wodnych aktywności. Plażowiczów powinna wyspa Vieques, dawna amerykańska baza wojskowa. Najpopularniejszym z jej zakątków jest wioska Esperanzas, z krystalicznie czystą wodą oceanu i pięknymi plażami. A także idealnymi warunkami dla nurków i przepięknymi rafami koralowymi. Atrakcjami wyspy są też latarnia morska Punta Mulas oraz twierdza El Fortin Conde de Mirasol.


Jeśli interesuje Was czarter jachtu w Portoryko, piszcie na info@tawernaskipperow.pl

 

Tagi: czarter, czarter jachtu
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 June

Na jachcie "Svaap" do załogowych regat bermudzkich wystartował William Albert Robinson; na Bermudach żeglarz pożegnał przyjaciół i tylko z jednym bermudzkim chłopcem pożeglował przez Kanał Panamski na Galapagos, Tahiti, później Fidżi, Indonezję, Cieśninę
sobota, 23 czerwca 1928
Na jachcie o nazwie "Saoirse" wyruszył w załogowy rejs dookoła świata Irlandczyk O'Brien, pierwszy żeglarz, który żeglował wokół trzech przylądków Dobrej Nadziei, Leeuwin i Horn.
sobota, 23 czerwca 1923
Urodził się Czesław Czarnowski, doktor medycyny, profesor Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie, wybitny artysta-marynista. Od 1899 r. kapitan jachtowy, członek dawnych jachtklubów w Nowogrodzie i Petersburgu, działacz Ligi Morskiej w Wilnie, od 1925 r.
sobota, 23 czerwca 1883