TYP: a1

Z cyklu Gdzie na czarter jachtu: Malezja

niedziela, 30 czerwca 2019
Monika Frenkiel

Dziś w naszych podróżach do miejsc, w których warto wyczarterować jacht docieramy nieco dalej – do Azji. Do kraju, gdzie znajduje się najstarsza dżungla na świecie i rośnie największy kwiat świata – Malezji.

Malezja obejmuje dwa terytoria oddzielone Morzem Południowochińskim - południową część Półwyspu Malajskiego oraz północną część wyspy Borneo. Ukształtowanie terenu jest podobne w obu częściach – nadmorskie równiny przechodzą w gęsto zalesione zbocza gór. Najwyższym szczytem Malezji jest Kinabalu, 4101 m n.p.m., położony na Borneo. I na początek coś, od czego odetchniemy z ulgą – ponieważ Malezja to dawna kolonia brytyjska, bez trudu dogadamy się tutaj po angielsku. 

Jeśli decydujemy się na czarter jachtu w Malezji, na pewno odwiedzimy Langkawi. To jedna z najpopularniejszych wysp Malezji, głównie ze względu na prezent, jaki władze postanowiły zrobić turystom. Na jej terenie zniesiony bowiem został podatek od alkoholu. Spożycie napojów wyskokowych jest tam tak wysokie, że w 2011 roku Langkawi znalazło się na liście Międzynarodowej Organizacji Zdrowia w TOP 10 miejsc, o najwyższej konsumpcji alkoholu na świecie. Ale przecież nie jedziemy tam, żeby pić, tylko żeby pływać i zwiedzać! W Malezji jest mnóstwo ciekawych miejsc dla miłośników przyrody. Park narodowy Taman Negara jest najstarszą dżunglą świata i ma aż 130 mln lat (las tropikalny Amazonii ma „zaledwie” 55 mln lat”.  Malezyjczycy bardzo dbają o lokalny ekosystem i mają o co, bo tutaj znajduje się około 20% występujących na świecie gatunków zwierząt. Zdecydowanie warto odwiedzić okolice Sipindian, we wschodniej części kraju, gdzie znajdziemy najlepiej zachowaną rafę koralową. 

Na pierwszym miejscu wśród największych atrakcji turystycznych Malezji jest stolica i największe miasto tego kraju, Kuala Lumpur. Koniecznie trzeba zobaczyć wieże Petronas, świątynię Thean Hou, dzielnicę Little India, meczet narodowy i muzeum narodowe. Zaledwie 5 godzin jazdy od Kuala Lumpur znajdują się rozległe plantacje herbaty Cameron Highlands. Kolejne obowiązkowe miejsce to Melakka, ośrodek kultury potomków chińskich imigrantów, czyli baba nyonya. Można tu zwiedzić dawny pałac sułtana i piękną starówkę. Z kolei kuchnia i architektura Penang są przepełnione chińskim klimatem, ponieważ w mieszka tu spora mniejszość chińska. Szczególnie polecana do zwiedzania jest starówka Georgetown oraz drewniany port Jetty, znajdujący się na liście zabytków UNESCO. 

Podróżując po Malezji warto zwracać uwagę na panujące tutaj rozmaite nakazy i zakazy. Szczególnie na prowincji, gdzie przeważają muzułmanie należy przestrzegać muzułmańskich norm zwyczajowych, nie ubierać się wyzywająco i zachować umiar w spożywaniu alkoholu. Należy pamiętać, by wskazując coś lub kogoś używać kciuka. Warto też pamiętać, że homoseksualizm tutaj jest nielegalny. Grożą za niego kary cielesne, deportacja, pozbawienie wolności oraz kara śmierci. 

Jeśli interesuje Was czarter jachtu w Malezji, piszcie na info@tawernaskipperow.pl

Tagi: czarter jachtu, Malezja
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 2 March

Wręczono nagrody kolejnej edycji "Rejsu Roku": I nagrodę otrzymali kpt. Jacek Wacławski i kpt. Tadeusz Natanek.
piątek, 2 marca 2007
W Gdyni zmarła Teresa Remiszewska, w początkowym okresie swej kariery żeglarskiej szkoliła i prowadziła rejsy z żeglarzami z Krakowa, uznanie światka żeglarskiego zdobyła po starcie w regatach OSTAR 72 na jachcie "Komodor".
sobota, 2 marca 2002
W Marsylii kończy regaty (po oficjalnym zamknięciu linii mety) "Warta Polpharma" pod dowództwem Kapitana Romana Paszke.
piątek, 2 marca 2001
Na południowym Atlantyku podczas regat BOC zaginął Harry Mitchell żeglujący na jachcie "Horatio Hornblower", uczestnik okołoziemskich regat w 1986 r., uczestnik regat OSTAR w latach 1976, 1992.
czwartek, 2 marca 1995
W Auckland szwajcarski "Team Allighi" wygrywa 5:0 finał Pucharu Ameryki z "Team New Zealand".
niedziela, 2 marca 2003
Urodziła się Noami James, pierwsza kobieta, która opłynęła świat wokół trzech przylądków.
środa, 2 marca 1949
Urodził się Janusz Zbierajewski, znany polski żeglarz morski, kapitan wielu znaczących rejsów w historii polskiego żeglarstwa.
poniedziałek, 2 marca 1942