TYP: a1

Z cyklu Gdzie na czarter jachtu: Majorka

piątek, 28 grudnia 2018
Monika Frenkiel

Wyspę odwiedzali Grecy, Fenicjanie i Kartagińczycy, a nawet Rzymianie, Wandalowie czy wikingowie… I do dziś Majorka przyciąga turystów jak magnes. Nic dziwnego – dysponuje pięknymi plażami ale też wspaniałymi górami. Można tu żeglować albo uprawiać kolarstwo górskie czy zabawić się w grotołaza.  A potem napić się lokalnego Hierbes de Mallorca.

Jeśli czarterujemy jacht na Majorce, na pewno odwiedzimy stolicę wyspy, Palmę (w końcu to tam znajduje się tutejsze lotnisko). I koniecznie zostawmy sobie trochę czasu na jej zwiedzanie, bo znajduje się tutaj kilka niezwykle atrakcyjnych zabytków. Najbardziej widoczny od strony morza i najbardziej charakterystyczny dla miasta to tutejsza katedra budowana od XIII wieku – z elementami wystroju wykonanymi także przez Antonia Gaudiego. A obok katedry znajduje się również imponujący Palau l’Almudaina, dawna forteca i siedziba mauretańskich gubernatorów, przekształcona w pałac króla Jaume’a II. W Palmie zresztą fortyfikacyjnych zabytków jest więcej, a jeśli macie ochotę na architektoniczną ciekawostkę, odwiedźcie budynek łaźni z X wieku, Banys Arabs. No i koniecznie wypijcie cafe con leche na Plaza Major, zawsze pełnym turystów, mimów, aktorów i rozmaitych atrakcji. A niedaleko Palmy znajduje się Poble Espanol, Hiszpańska wioska skupiająca kopie najsłynniejszych hiszpańskich zabytków, zakłady rzemieślnicze i sklepy z pamiątkami. A niedaleko Poble znajduje się inny imponujący zamek – Castell de Belver .

Jeśli kuszą nas atrakcje położone nieco dalej od Palmy, warto wybrać się do miasteczka Andratx, a po drodze zwiedzić zamek Sant Elm (zresztą samo Sant Elm jest uroczym kurortem). Miłośnicy roślin pewnie chętnie odwiedzą znajdujący się w pobliżu rezerwat Sa Trapa, w którym można zobaczyć aż 14 gatunków orchidei. W Valldemossie można obejrzeć budynki Real Cartuja de Jesus de Nazaret, klasztoru kartuzów . A w nich słynną klasztorna aptekę i liczne dzieła sztuki, a także pamiątki – m. in. po George Sand i Fryderyku Chopinie. Miłośnicy pieszych wędrówek mogą z Valldemossy udaś się tzw. „ścieżką arcyksięcia” do Puig d’es Teix (odwiedzając po drodze romatyczna grotę pustelnika). A u stóp masywu Puig d’es Teix znajduje się piękna wioska Deia, lubiana przez artystów (tutaj mieszkał m. in. pisarz Robert Graves).

Jak już wspomnieliśmy, Majorka ma bardzo dużo do zaoferowania miłośnikom gór. To „bardzo dużo” to tutejsze pasmo górskie, Serra de Tramuntana. A jeżeli chcemy zachwycić przyjaciół pięknymi zdjęciami, musimy udać się na północny kraniec wyspy, na Półwysep Formentor.

 

Jeżeli interesuje Was czarter jachtu na Majorce, piszcie na info@tawernaskipperow.pl

Tagi: czarter, Majorka
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 8 July

W Szczecinie umiera w wieku 76 lat Kuba Jaworski; żeglarska kariera "Kuby" wiodła przez Kraków, gdzie pełnił obowiązki pierwszego prezesa Krakowskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego, później była Gdynia, potem już tylko Szczecin. Po krótkim okresie kiero
piątek, 8 lipca 2005
Urodziła się Ellen Mac Arthur, jedna z najbardziej utytułowanych żeglarek świata; m.in. zwyciężyła w kategorii jachtów jednokadłubowych (1998 r.) w Regatach Rumowych, zajęła II miejsce w regatach Vendee Globe 2000/01, zwyciężyła w Regatach Rumowych w 2002
czwartek, 8 lipca 1976
Odbyło się pierwsze walne zgromadzenie członków Yacht Klubu Polski po wojnie, na którym podjęto uchwałę o reaktywowaniu YKP i PZŻ.
niedziela, 8 lipca 1945
Start Ludwika Szwykowskiego do samotnego rejsu mieczowym jachtem "Doris" z Gdańska na Bornholm i z powrotem (powrót 6.08.1932 r.); był to pierwszy rejs otwartopokładowym jachtem po Bałtyku.
piątek, 8 lipca 1932
Na jachcie "Zjawa", z Gdyni wyruszyli w rejs Władysław Wagner wraz z Rudolfem Korniłowskim; pierwszy etap rejsu zakończyli w Colon w pobliżu Cristobalu.
piątek, 8 lipca 1932
Nagroda Rogal Squadron - puchar wygrany przez szkuner "America" w 1851 r. w regatach dookoła wyspy Wight staje się, na mocy specjalnie opracowanego regulaminu, wieczystą nagrodą Pucharu Ameryki.
poniedziałek, 8 lipca 1867
Z Lizbony wyrusza wyprawa Vasco da Gamy z zamiarem znalezienia drogi morskiej do Indii.
niedziela, 8 lipca 1497
Z Gdyni na "Zjawie" wypłynął w rejs Władysław Wagner
piątek, 8 lipca 1932