TYP: a1

Z cyklu Gdzie na czarter jachtu: Finlandia

piątek, 3 stycznia 2020
Monika Frenkiel

Wracamy z naszym żeglowaniem w bliższe Polsce rejony, tym bardziej do jednego z najszczęśliwszych krajów świata, czyli Finlandii. Tutejszy sezon żeglarski jest dość krótki, bo trwa od maja do sierpnia – no, chyba, że nie przeszkadza nam rześkość powietrza. Za to do dyspozycji mamy niezwykle urozmaiconą, pełną szkierów  i wysepek linię brzegową. Dla żeglarzy atrakcjami będą na pewno Helsinki, malownicze Turku, Zatoka Botnicka i wreszcie Archipelag Alandzki.

Zaczniemy może od malowniczego Turku, najstarszego miasta i pierwszej stolicy Finlandii położonego nad brzegiem brzegiem rzeki Aurajoki. To spokojne miasto z dużą ilością zieleni i terenów rekreacyjnych. Największą atrakcją jest tutejszy zamek Turunlinna wybudowany w 1280 roku. W połowie XVI wieku zamek był rezydencją wielkiego księcia Finlandii Jana III i został przebudowany na styl renesansowy, w którym zachował się do dziś (książę Jan poślubił polską królewnę Katarzynę Jagiellonkę, która zamieszkała z nim na zamku). W latach 30. XVII w. zamek stał się oficjalną rezydencją gubernatora generalnego Finlandii, Pera Brahe. W kolejnym stuleciu zamek przerobiono na więzienie oraz spichlerz. Więzienie w rezydencji funkcjonowało tu do roku 1890, następnie utworzono w środku muzeum historyczne. Podczas II Wojny Światowej, w 1941 roku, zamek został poważnie uszkodzony, odbudowano go w 1961 roku. Budynek jest wpisany na listę fińskiego dziedzictwa kulturowego. Żeglarzy pewnie zainteresuje znajdujące się w Turku muzeum morskie Forum Marinum, w którym znajdziemy sporo ciekawych eksponatów, również związanych z Fińską Marynarką Wojenną.

W 1827 roku Turku zostało zniszczone przez wielki pożar. Zachowała się tylko jedna dzielnica, położona na lekkim wzniesieniu, Luostarinmäki. Dziś znajdziemy tu 18 budynków, które nawiązują do osiemnastowiecznej zabudowy rosyjskiej.

W Turku znajduje się znacznie więcej atrakcji, ale jeśli przez przypadek są z wami dzieci, nie możecie ominąć sąsiedniego miasteczka, czyli Naantali, w którym znajduje się…Kraina Muminków.

Największym miastem i stolicą Finlandii są Helsinki, wybudowane na miejscu istniejącej tu już w XV wieku osady. Miasto położone jest na brzegu Zatoki Fińskiej, zarówno na lądzie stałym, jak i na archipelagu szkierowym złożonym z około 300 wysp, z których największe to Lauttasaari, Korkeasaari i Seurasaari. Południowa część Helsinek leży na półwyspie Vironniemi. A co tu zobaczyć? W mieście znajduje się dzielnica Kruununhaka, gdzie znajdują się domy z XVI-XVII wieku, ocalałe z pożaru z 1812 roku, piękny Senaatintori (plac Senacki), z pomnikiem cara Rosji Aleksandra II w centralnej części, zaprojektowany przez C.L. Engela w 1820 roku otoczony przez budynki w stylu klasycystycznym czy Suomenlinna – twierdza wybudowana w 1748 roku przez Szwedów; teraz znajduje się w niej kilka muzeów. Zresztą w całym mieście znajduje się 35 muzeów, więc nudzić się nie będziemy.

 

A jeśli już będziemy mieli dość miast, pozostaje nam pożeglować na…Wyspy Alandzkie. Administracyjnie należą do Finlandii, choć posiadają sporą autonomię. Miasto tu jest jedno, Maarianhamina, za to jest pełno miejsc do kajakowania, jazdy rowerem po klifach i pieszych wędrówek. W samej Maarianhaminie znajduje się również interesujące Muzeum Morskie z pięknym żaglowcem Pommern, udostępnionym do zwiedzania.

Jeśli interesuje Was czarter jachtu, piszcie na info@tawernaskipperow.pl

Tagi: czarter, czarter jachtu, Finlandia
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 2 March

Wręczono nagrody kolejnej edycji "Rejsu Roku": I nagrodę otrzymali kpt. Jacek Wacławski i kpt. Tadeusz Natanek.
piątek, 2 marca 2007
W Gdyni zmarła Teresa Remiszewska, w początkowym okresie swej kariery żeglarskiej szkoliła i prowadziła rejsy z żeglarzami z Krakowa, uznanie światka żeglarskiego zdobyła po starcie w regatach OSTAR 72 na jachcie "Komodor".
sobota, 2 marca 2002
W Marsylii kończy regaty (po oficjalnym zamknięciu linii mety) "Warta Polpharma" pod dowództwem Kapitana Romana Paszke.
piątek, 2 marca 2001
Na południowym Atlantyku podczas regat BOC zaginął Harry Mitchell żeglujący na jachcie "Horatio Hornblower", uczestnik okołoziemskich regat w 1986 r., uczestnik regat OSTAR w latach 1976, 1992.
czwartek, 2 marca 1995
W Auckland szwajcarski "Team Allighi" wygrywa 5:0 finał Pucharu Ameryki z "Team New Zealand".
niedziela, 2 marca 2003
Urodziła się Noami James, pierwsza kobieta, która opłynęła świat wokół trzech przylądków.
środa, 2 marca 1949
Urodził się Janusz Zbierajewski, znany polski żeglarz morski, kapitan wielu znaczących rejsów w historii polskiego żeglarstwa.
poniedziałek, 2 marca 1942