TYP: a1

Z cyklu Gdzie na czarter jachtu: Czarnogóra

piątek, 19 października 2018
Monika Frenkiel

O Czarnogórze już pisaliśmy, ale powtarzamy, bowiem dla tych, którzy chcieliby tam żeglować, otwierają się nowe możliwości – niektórzy z armatorów dają możliwość także pożeglowania do Albanii… Warto więc lekko przedefiniować swoje nastawienie – i czy aby na pewno po raz kolejny chcemy do Chorwacji?


Informacji o tutejszym „nibyfiordzie”, czyli Boce Kotorskiej znajdziecie na naszym portalu trochę, podobnie jak o wędrówkach w Górach Dymarskich. Dziś więc chcieliśmy Was zaprosić do wędrówki po tutejszych skarbach narodowych. I nie mamy tu na myśli diamentów, a architektoniczne perły: Cetinje, Jezerski Vrh, Duklję, Žabljak Crnojevića i Monaster Podmaine. 


Cetinje to dawna stolica kraju i ośrodek życia duchowego – znajduje się tu nawet monastyr, który pełni w Czarnogórze podobna rolę, jak w Polsce Jasna Góra. Klimatycznie jest tu ciekawie, bo kiedy w Budvie świeci słońce, w oddalonym o 32 km od morza Cetinje pada śnieg. Najstarsi tutejsi mieszkańcy pamiętają jeszcze króla Mikołaja a historia i narodowa duma są tu bardzo ważne. Warto w mieście wejść na Orlov Krš, na którym znajduje się grób założyciela dynastii Petroviciów – Njegošów. U stóp wzgórza leży wspomniany już monastyr , a w nim groby znaczących władyków. Według tradycji w monasterze umieszczono relikwię – rękę św. Jana Chrzciciela. W mieście znajduje się też pałac króla Mikołaja a w nim – muzeum państwowe. 


Duklja – pozostałości starożytnego miasta Dioklea, dawnej osady Ilirów, a później najważniejszego rzymskiego ośrodka w Czarnogórze. Według historyków to właśnie z Dioklei pochodził cesarz Dioklecjan, a do dziś na terenie miasta zachowało się wiele fragmentów starożytnych budowli. 


Žabljak Crnojevića – to stare gniazdo rodu Crnojewiciów, ostatnich władców Zety. Forteca została wzniesiona na samotnym wzgórzu a jej mury do dziś sprawiają imponujące wrażenie. 


Monaster Podmaine – obiekt ten, dawna siedziba czarnogórskich metropolitów  długo popadał w ruinę. Zajęto się nim dopiero w latach 90. Ubiegłego wieku a dziś na jego terenie prowadzone są prace archeologiczne. Monaster otoczony jest murem obronnym, a w jego obrębie znajdują się dwie cerkwie:  jedna z XV, druga z XVIII wieku. Z monasteru rozciąga się piękny widok na Budvę i zatokę. 


Jezerski Vrh – najwyższy szczyt gór Lovcen (1660 m n. p. m.), z którego rozciąga się przepiękny widok na Adriatyk i Bokę Kotorską. Znajduje się na nim także mauzoleum króla Njegoša (autorstwa znanego chorwackiego architekta i rzeźbiarza, Ivana Meštrovicia).
 

PROMOCJA


Jeśli interesuje Was czarter jachtu w Czarnogórze (Tivat, Kotor, Budva), podajemy kilka atrakcyjnych ofert. Osoby zainteresowane promocją zapraszamy do kontaktu na info@tawernaskipperow.pl

Promocja ważna o ile jednostka nadal będzie dostępna.

Sun Odyssey 439
rocznik 2013
Data: 2020-05-09
Okres: 7 dni
Herceg Novi
Koje: 8
Kabiny: 4
2380 €
Rabat 17 %
1975 €

Oceanis 41.1
rocznik 2017
Data: 2020-06-13
Okres: 7 dni
Tivat
Koje: 6+2
Kabiny: 3
3100 €
Rabat 12 %
2728 €

Bavaria 50 Cruiser
rocznik 2006
Data: 2020-05-09
Okres: 7 dni
Herceg Novi
Koje: 11
Kabiny: 5
2225 €
Rabat 17 %
1846 €

Tagi: Czarnogóra, promocja
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 28 November

Podniesiono banderę na ORP Kormoran
wtorek, 28 listopada 2017
W Stralsundzie żaglowiec "Towariszcz" zostaje przemianowany na "Gorch Focka", wracając do pierwotnej nazwy.
piątek, 28 listopada 2003
Bitwa pod Oliwą między flotą szwedzką i polską, zakończona zwycięstwem Polski.
niedziela, 28 listopada 1627