TYP: a1

Z cyklu Gdzie na czarter jachtu: Cypr

piątek, 5 kwietnia 2019
Monika Frenkiel

Dla tych, którzy lubią żeglowanie po Morzu Śródziemnym, ciepełko i pogodę Cypr stwarza doskonałe warunki do spędzenia urozmaiconych wakacji. Słońce świeci tutaj niemal cały rok, a do dyspozycji mamy plaże, góry, romantyczne ruiny i górskie klasztory. 

Linia brzegowa Cypru ma długość 648 km a największymi miastami są Nikozja, Limassol (jeżeli będziecie czarterować jacht, to prawdopodobnie stąd) i Larnaka. W północnej części wyspy wznoszą się góry Kierinia z wysokościami do 1000 m n.p.m., oddzielone od wybrzeża wąskim pasem nizin. U podnóży Kierinii rosną liczne plantacje oliwek a stoki gór porasta las cyprysowy. Na południowym zachodzie leży porośnięty wielkimi lasami Masyw Troödos, z najwyższym szczytem kraju - Olimbos (1951 m n.p.m.). Pomiędzy Kierinią a wspomnianym wcześniej masywem rozciąga się Mesaoria, równina niemal w całości pozbawiona drzew, nie licząc plantacji drzew oliwnych i eukaliptusowych. Na wyspie panuje śródziemnomorski klimat z gorącym, suchym latem oraz łagodnymi zimami. Turystów przyciągają głównie tutejsze plaże, wśród których kilkadziesiąt jest wyróżnionych "Błękitną Flagą". Najsłynniejsze znajdują się w  Ayia Napa, nazywanej też cypryjska Ibizą. Tylko uważajcie, bo według legendy wybrzeże miasta zamieszkuje potwór!

 

Co warto zobaczyć na Cyprze? Znajdują się tutaj trzy obiekty wpisane na listę UNESCO: zabytki archeologiczne w regionie Pafos, zdobione kościoły regionu Troodos i stanowisko neolityczne Chirokitia. Ale niemal każdy kojarzy Cypr ze Skałą Afrodyty. Według mitologii greckiej to tutaj Afrodyta wyłoniła się z morskich fal. Podobno opłynięcie skały o blasku księżyca z ukochaną osobą zapewni wieczną miłość. Jest też inny sposób – wystarczy znaleźć na plaży kamień w kształcie serca i podarować swojej wybrance czy wybrankowi.  To zdecydowanie  jedno z najchętniej odwiedzanych i fotografowanych miejsc na wyspie. 

Spragnieni ciekawostek albo przybywający na Cypr poza sezonem mogą zobaczyć słone jezioro w Larnace - jezioro wyjątkowe, bo widoczne tylko zimą. Latem, kiedy temperatury sięgają ok. 40 °C, jezioro wysycha. Zimą, kiedy temperatura znacznie spada, jezioro wypełnia się wodą, i tak w kółko. Zimą natomiast staje się niezwykłym rezerwatem przyrody bo przyciąga liczne gatunki ptaków, w tym flamingi.  

Tym, którzy lubią piesze wycieczki, polecamy wyprawę w pasmo górskie Troodos. W Troodos wyznaczono łącznie ok. 50 km tras. Popularne są piesze wycieczki w okolicach Platres, gdzie wytyczono trzy szlaki krajobrazowe – jeden z nich prowadzi do 10-metrowego wodospadu. Warto wybrać się też na wędrówkę 9-kilometrowym szlakiem Atalante – trasa prowadzi przez wiele punktów widokowych, z których można podziwiać Nikozję, Pafos czy Limassol.  W Troodos znajduje się również 10 bizantyjskich kościołów wpisanych na listę UNESCO oraz najsłynniejszy i najbogatszy klasztor na Cyprze, Kykkos – najpotężniejszy i najbardziej okazały, dumnie wznoszący się nad całą wyspą. 

Miłośnicy historii powinni odwiedzić Kurion – w tym miasteczku z XII w. p.n.e. rozpoczyna się tak naprawdę historia Cypru. Ruiny starożytnego Kurion wznoszą się na klifowym wzgórzu – miasto to stanowiło niegdyś miejsce kultu Apollina, a następnie siedzibę chrześcijańskiego biskupa. Dziś miasto jest cennym stanowiskiem archeologicznym.  A jeżeli zapragniemy towarzystwa ludzi, zawitajmy do Nikozji. Nikozja znajduje się w niemal samym centrum Cypru i tętni życiem.  Wokół starej części miasta rozciąga się mur obronny zbudowany przez Wenecjan w XV wieku.  Turyści najczęściej tutaj odwiedzają Buyuk Han - budowla, przypominająca z zewnątrz fortecę, służyła niegdyś jako miejsce zakwaterowania dla podróżnych przybywających z innych części Cypru. Warto także zobaczyć Pałac Arcybiskupi i Meczet Selimiye – najstarszy gotycki obiekt na Cyprze. 

Jeśli interesuje Was czarter jachtu na Cyprze, piszcie na info@tawernaskipperow.pl

 

 

Tagi: Cypr, czarter
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 2 March

Wręczono nagrody kolejnej edycji "Rejsu Roku": I nagrodę otrzymali kpt. Jacek Wacławski i kpt. Tadeusz Natanek.
piątek, 2 marca 2007
W Gdyni zmarła Teresa Remiszewska, w początkowym okresie swej kariery żeglarskiej szkoliła i prowadziła rejsy z żeglarzami z Krakowa, uznanie światka żeglarskiego zdobyła po starcie w regatach OSTAR 72 na jachcie "Komodor".
sobota, 2 marca 2002
W Marsylii kończy regaty (po oficjalnym zamknięciu linii mety) "Warta Polpharma" pod dowództwem Kapitana Romana Paszke.
piątek, 2 marca 2001
Na południowym Atlantyku podczas regat BOC zaginął Harry Mitchell żeglujący na jachcie "Horatio Hornblower", uczestnik okołoziemskich regat w 1986 r., uczestnik regat OSTAR w latach 1976, 1992.
czwartek, 2 marca 1995
W Auckland szwajcarski "Team Allighi" wygrywa 5:0 finał Pucharu Ameryki z "Team New Zealand".
niedziela, 2 marca 2003
Urodziła się Noami James, pierwsza kobieta, która opłynęła świat wokół trzech przylądków.
środa, 2 marca 1949
Urodził się Janusz Zbierajewski, znany polski żeglarz morski, kapitan wielu znaczących rejsów w historii polskiego żeglarstwa.
poniedziałek, 2 marca 1942