TYP: a1

Z cyklu Gdzie na czarter jachtu: Azory

piątek, 21 grudnia 2018
Monika Frenkiel

Dziewięć wysp o niepowtarzalnym klimacie, a każda inna. Znajdziemy tu łagodny krajobraz majestatyczne kratery, plaże i piękne klify i bezmiar oceanu. Azory.

Azory to archipelag wysp wulkanicznych należących do Portugalii, położony ok. 1500 km od wybrzeży Półwyspu Iberyjskiego. Na przestrzeni 650 km rozciągają się trzy główne grupy wysp (grupa zachodnia: Flores i Corvo, grupa centralna: Faial, Pico, São Jorge, Graciosa i Terceira, grupa wschodnia: São Miguel i Santa Maria). Wyspy mają powierzchnię k. 2,3 tys. km² (największa São Miguel – 759 km²). Swoją nazwę wyspy zawdzięczają podróżnikowi Goncalo Velho Cabralowi, który dotarł na Santa Marię w 1427 r. Pan nie miał zbyt dużego pojęcia o przyrodzie i pomylił występującego tutaj powszechnie myszołowa z jastrzębiem nadając archipelagowi nazwę „acor” oznaczającą właśnie jastrzębia.

 

Na wyspach znajduje się wiele wulkanów (teren jest wciąż czynny sejsmicznie) a jeden z nich, Pico jest jednocześnie najwyższym wzniesieniem Portugalii (2351 m n.p.m.). Dzięki żyznej, wulkanicznej glebie i umiarkowanego klimatu szata roślinna wysp jest wyjątkowo bogata. Wulkaniczne pochodzenie sprawia, że na wyspach występują wody geotermalne, gejzery i śródlądowe jeziora, powstałe w kraterach wygasłych wulkanów.

Największą wyspą archipelagu jest São Miguel ze stolicą Azorów, Ponta Delgada. Znajdziemy tu ciekawe zabytki, liczne bary i restauracje. Ze wzgórza Reduto da Mae de Deus rozciąga się wspaniała panorama miasta, a jeśli chcemy pozwiedzać…zajrzyjmy do tutejszych kościołów (najbardziej znany to Igreja Matriz de Sao Sebastiao). Wart zobaczenia jest też Palacio da Conceicao z siedzibą władz a miłośnicy historii powinni odwiedzić Museu Carlos Machado.

Ponta Delgada to nie jedyne miasto na wyspie – innym ciekawym miejscem jest Ribeira Grande. Produkuje się tutaj likier Mulher de Capote a atrakcją jest imponujący akwedukt.

 

Jednak nie tylko miastami São Miguel  stoi – spragnieni relaksu powinni udać się do gorących źródeł w ogrodzie Vale de Furnas. Turystycznym hitem jest Kaldera Siedmiu Miast (Caldeira das Sete Cidades) z dwoma jeziorami. Jedno jest zielone, drugie niebieskie, a według legendy powstały one z łez dwojga nieszczęśliwych kochanków - zielonookiej księżniczki i niebieskookiego pasterza. Najlepszy widok na te dwa jeziora roztacza się z punktu widokowego Vista Do Rei. 

Ciekawostką São Miguel jest Gorreana - żyli jedyna plantacja herbaty w Europie, która działa od 1883 roku. Herbatę produkuje się tutaj w tradycyjny sposób, używając do tego starych maszyn. Oprócz zwiedzania fabryki, warto spróbować tutejszej herbaty.

Drugą co wielkości wyspa archipelagu jest Pico, z wulkanem o tej samej nazwie. Wyspa ma duże tradycje wielorybnicze i winiarskie, jest też świetnym miejscem do obserwacji wielorybów, a w miejscowościach Lajes i Sao Roche znajdują się muzea wielorybnictwa. Wielbicieli speleologii zainteresuje najdłuższy tunel lawowy w Europie - Gruta das Torres, a także wiele jaskini dostępnych do eksploracji.

 

Terceira to trzecia pod względem wielkości i druga pod względem ilości mieszkańców wyspa archipelagu. Stolica wyspy, Angra do Heroismo została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Warto przespacerować się uliczkami i podziwiać kościoły, kamienice, place, pomniki, czy ratusz. Dużą atrakcją wyspy jest głęboka na 100 m jaskinia Algar Do Carvao, powstała wskutek działalności wulkanu. W jaskini można podziwiać stalaktyty, stalagmity oraz wewnętrzne jezioro. Na wyspie jest wiele innych jaskiń, m.in. Gruta do Natal powstała w bańce lawy.

 

Jeśli interesuje Was czarter jachtu na Azorach, piszcie na info@tawernskipperow.pl

 

Tagi: Azory, czarter, Portugalia
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 26 March

Na "Pogorii" rozpoczęła się tygodniowa I Ogólnopolska Konferencja na temat "Problemy Naukowo-Techniczne w Wyczynowym Sporcie Żeglarskim". Inicjatorami i organizatorami tej i następnych, corocznych takich konferencji są prof. Zbigniew Dąbrowski i dr Wojcie
piątek, 26 marca 2004
Zmarł w wieku 76 lat Kazimierz Petrusewicz, prezes Polskiego Związku Żeglarskiego w latach 1946-1949.
piątek, 26 marca 1982
S/y "Konstanty Maciejewicz" z Kpt. Tomaszem Zydlerem opłynął Horn z Atlantyku na Ocean Spokojny.
poniedziałek, 26 marca 1973
Do Portsmouth dopływa "Flyer" Cornelisa von Rietschotena wygrywając 3 edycję Whitbread Race.
piątek, 26 marca 1982
Z Brisbane do Londynu dopływa sławny kliper "Cutty Sark" w swym ostatnim rejsie pod brytyjską banderą; później stał się muzeum w Portsmouth, aby w 2007 r. ulec częściowemu spaleniu podczas prac renowacyjnych.
wtorek, 26 marca 1895