TYP: a1

Nowy, zimowy numer Morza już w sprzedaży!

środa, 18 grudnia 2019
Monika Frenkiel

Święta zbliżają się wielkimi krokami, więc i my mamy dla Was prezent – nowy, zimowy numer „Morza”! Od dziś, czyli 18 grudnia nasza gazeta jest już dostępna w Empikach, można ją też zamówić (także w wersji elektronicznej) za pomocą strony internetowej www.morze.org.

A co znajdziecie w tym numerze? Trochę tematów związanych z zimnem. W rubryce „Przez peryskop” o Nord Stream II, jak wygląda życie na platformie  Petrobaltic, a także trochę o morsowaniu i rzeczy, których nie wie4dzieliście o pingwinach. Rozmawiamy z Aleksandrą B. Emche o pływaniu regatowym i nie tylko i przybliżamy rzeczywistość nurkowych safari. Z żaglowcami związane są dwa teksty: w ramach cyklu „Żaglowce świata” przybliżamy sylwetkę „Warriora” a kapitan Jerzy Idzikowski, nawiązując do wygranej „Fryderyka Chopina”  napisał o rozpoznawaniu szkwału na żaglowcu rejowym. Jest też dużo o statkach, w tym zaczynamy cykl o polskich lugrotrawlerach.

Nie zapominamy o rocznicach – w 2020 r., w lutym przypada rocznica zaślubin Polski z morzem. A w ramach ciekawostek przypominamy historię o tym, jak RMS Queen Mary skróciła wojnę i dlaczego na banknotach w Nikaragui znajduje się pewna dama, podpalająca lont armaty… W ramach rozrywek kulturalnych jest oczywiście fragment książki o morzu, przypomnienie sylwetki pewnego znanego malarza- marynisty a także – nowość – komiks Anny Krztoń i Jakuba „Dema” Dębskiego „Mała kapitan”, nawiązujący do…kto zna dawne „Morza”, będzie wiedział.

A poza tym, jak zwykle, jest „Przystań hobbystów”, Archiwum Neptuna”, „Sprawy dziwne i ciekawe” z rysunkami Magdy Kufel i inne. Zapraszamy!

Tagi: Morze, kwartalnik, gazeta
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 17 April

17 kwietnia zmarł Zbigniew Stosio, harcerz, żeglarz i wieloletni działacz Polskiego Związku Żeglarskiego. Miał 72 lata
piątek, 17 kwietnia 2020
Na bahamskiej wyspie Sandy Cay (około 15 mil od stolicy Bahamów, Nassau) została założona Karaibska Republika Żeglarska. Republikę założyli obecni na pokładzie polonijnego jachtu "Solidarity" żeglarze: Andrzej W. Piotrowski, Kuba Łuczkiewicz, Wojtek Minic
poniedziałek, 17 kwietnia 1995
Dominik Życki i Mateusz Kusznierewicz wywalczyli tytuł mistrzów świata w klasie Star.
czwartek, 17 kwietnia 2008
W stoczni Mag Ocea zwodowano trimaran "Fujifilm".
wtorek, 17 kwietnia 2001